Skocz do zawartości
jolo

CCDciel - nowy program do akwizycji astrofoto

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, zainstalowałem na astrolapku w szopce i udało się połączyć ze wszystkim urządzeniami. Kamerka sczytuje, montaż kręci, PHD 2 i CdC współpracują, a focuser się obraca. Ale dziś nic więcej nie sprawdzę, bo u nas atak wielkiej mgły i nic nie widać :( Prosta sekwencja z darkami i flatami przeszła bez problemu. 

ccdciel-03.thumb.jpg.4c998ef3052d3a822ea7d8098e912465.jpg

• Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 31.10.2019 o 20:13, jolo napisał:

• autofocus w trzech różnych trybach: V-curve, Dynamic oraz Iterative. Bardzo przydatne, szczególnie dla użytkowników teleskopów z lustrem wtórnym

Dzięki za info. Ja uważam że takie kombajny to przyszłość astrofoto. 

Mógłbyś rozwinac odrobinę myśl w cytowany akapicie?  Co to za pozostałe dwa tryby? V-curve znam. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, tayson.82 napisał:

Dzięki za info. Ja uważam że takie kombajny to przyszłość astrofoto. 

Kiedyś myślałem, że to ma sens jak się ma 300 pogodnych nocy w roku, ale teraz zaczynam widzieć zalety takich kombajnów "nawet" w naszym klimacie :)

10 godzin temu, tayson.82 napisał:

Mógłbyś rozwinac odrobinę myśl w cytowany akapicie?  Co to za pozostałe dwa tryby? V-curve znam. 

Tutaj jest dokładniej opisany moduł ustawiania ostrości https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/preferences#auto-focus 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dla miłośników opisywania zdjęć CCDCiel oferuje ciekawą opcję. Po zrobieniu zdjęcia możemy kliknąć na nim prawym klawiszem myszy i pojawia nam się takie menu:

rightclick.png

Znajdziemy w nim kilka ciekawych opcji, a wśród nich na pewno warto zwrócić uwagę na trzecią sekcję. Pierwsza pozycja Resolve and plot DSO spowoduje wykonanie plate solve na klatce oraz opisanie zdjęcia obiektami z podręcznej bazy CCDciel zawierającej około 30 000 obiektów:

plot_dso.png

Wybranie Resolve and plot Hyperleda spowoduje to samo co powyżej, ale z użyciem bazy Hyperleda, która zwiera ponad 2 miliony galaktyk (bazę musimy zainstalować osobno https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/hyperleda_database ) :

hyperleda.png

Trzecia opcja Resolve and show image in planetarium spowoduje, że po udanej operacji plate solve zrobione zdjęcie pojawi nam się w wybranym programie planetarium w odpowiednim miejscu. 

Czwarta pozycja Resolve and show image frame in planetarium sprawi, że po operacji plate solve rozpoznana pozycja zostanie wycentrowana w wybranym programie planetarium i zostanie wyrysowana ramka odpowiadająca polu widzenia zrobionego zdjęcia.

• Like 4
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie ściągnąłem, za chwilę testy na sucho, dzięki! :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Edit: działa :) Wskazałem katalog all sky playe solve zamiast platesolve2 :)

Coś mi plate solve nie chce odpalić, Ustawiłem poprawnie, klikal na mdjęciu resolve i dostaję error.

Bez tytułu.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Taki błąd mam, jak źle wskażę folder programu PlateSolve2. Inna sprawa jest taka, że PlateSolve chyba można przetestować dopiero jak masz klatkę zgraną z kamerki w programie CCDciel. Bo jak zapodałem klatkę zrobioną w Maximie, to PlateSolve nie rozpoznaje w niej pola widzenia :( Trzeba będzie na pogodną nockę poczekać, żeby program przetestować dokładnie. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale wygląda spoko, szybko się połapałem gdzie i co ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wlasnie poznaje SGP glownie dla funkcji mozaiki, ciekawe jak w tym programie CCDciel wyglada tworzenie mozaiki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

SGP niestety ma ograniczenia do 20 stopni i z obiektywami typu 50 ,100mm jest klapa , tutaj widzę mamy wszystko bez ograniczen, pora wszystko zainstalowac i sprawdzic jak to funkcjonuje i jest to darmowe :).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ten soft nie obsługuje Sbiga pod windowsem :-( Szkoda

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No niestety, SBIG nie pokusił się o stworzenie sterowników ASCOM do swoich kamerek. Jedynie INDI.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 31.10.2019 o 20:13, jolo napisał:
  • położenie montażu korygowane przez synchronizację albo przez korekcję przesunięcia (super przydatne w montażach sterowanych przez EQASCOM)

Dlaczego korekta przesunięcia jest super dla EQASCOM? Próbowałem ostatnio z tym ustawieniem i niestety często montaż zaczyna krążyć wokół zadanej pozycji, co kończy się po kilku próbach komunikatem "Slew failed".

Z tego co przeczytałem przed chwilą dokumentacja raczej poleca synchronizację, ale tego jeszcze nie testowałem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie w EQASCOM nie sprawdził się sposób, kiedy przy każdym plate solve dodawany był nowy punkt alignmentu. Robiłem tak w SGPro i kiedy punktów było więcej niż 10-15 EQASCOM zaczynał u mnie świrować (testowałem wersje 1.29 i 2.00) i miał duże problemy z trafianiem, szczególnie po flipie. Pewnie jakiś wpływ na to ma pole widzenia zestawu 30'x20', trochę pomagała też blokada dodawania nowego punktu alignmentu, kiedy inny był w pobliżu. W każdym razie po przełączeniu trybu celowania na korekcję przesunięcia (Target Offset w SGPro) mój EQ6 trafia z dokładnością 1-2' przy jedynie 3 punktach alignmentu rozłożonych szeroko na niebie.

Założyłem na ten temat wątek na forum SGPro https://forum.mainsequencesoftware.com/t/sync-behavior-how-does-it-work/6686 i wynika z niego, że to problem EQASCOMa i sposobu w jaki traktuje synchronizację i dodawanie nowych punktów alignmentu. Miałem jakiś czas montaż Celestrona CG5GT i muszę przyznać, że dokładność trafiania przy prostym alignie na 2-3 gwiazdki była o niebo lepsza, niż w przypadku EQASCOma i EQ6. Pilot SynScan z EQ6 też sobie całkiem nieźle radzi. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta