Skocz do zawartości

CCDciel - nowy program do akwizycji astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Tak, zainstalowałem na astrolapku w szopce i udało się połączyć ze wszystkim urządzeniami. Kamerka sczytuje, montaż kręci, PHD 2 i CdC współpracują, a focuser się obraca. Ale dziś nic więcej nie sprawdzę, bo u nas atak wielkiej mgły i nic nie widać :( Prosta sekwencja z darkami i flatami przeszła bez problemu. 

ccdciel-03.thumb.jpg.4c998ef3052d3a822ea7d8098e912465.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2019 o 20:13, jolo napisał:

 

  • autofocus w trzech różnych trybach: V-curve, Dynamic oraz Iterative. Bardzo przydatne, szczególnie dla użytkowników teleskopów z lustrem wtórnym

Dzięki za info. Ja uważam że takie kombajny to przyszłość astrofoto. 

 

Mógłbyś rozwinac odrobinę myśl w cytowany akapicie?  Co to za pozostałe dwa tryby? V-curve znam. 

  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, tayson.82 napisał:

Dzięki za info. Ja uważam że takie kombajny to przyszłość astrofoto. 

Kiedyś myślałem, że to ma sens jak się ma 300 pogodnych nocy w roku, ale teraz zaczynam widzieć zalety takich kombajnów "nawet" w naszym klimacie :)

10 godzin temu, tayson.82 napisał:

Mógłbyś rozwinac odrobinę myśl w cytowany akapicie?  Co to za pozostałe dwa tryby? V-curve znam. 

Tutaj jest dokładniej opisany moduł ustawiania ostrości https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/preferences#auto-focus 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla miłośników opisywania zdjęć CCDCiel oferuje ciekawą opcję. Po zrobieniu zdjęcia możemy kliknąć na nim prawym klawiszem myszy i pojawia nam się takie menu:

 rightclick.png

 Znajdziemy w nim kilka ciekawych opcji, a wśród nich na pewno warto zwrócić uwagę na trzecią sekcję. Pierwsza pozycja Resolve and plot DSO spowoduje wykonanie plate solve na klatce oraz opisanie zdjęcia obiektami z podręcznej bazy CCDciel zawierającej około 30 000 obiektów:

plot_dso.png

Wybranie Resolve and plot Hyperleda spowoduje to samo co powyżej, ale z użyciem bazy Hyperleda, która zwiera ponad 2 miliony galaktyk (bazę musimy zainstalować osobno https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/hyperleda_database ) :

hyperleda.png

Trzecia opcja Resolve and show image in planetarium spowoduje, że po udanej operacji plate solve zrobione zdjęcie pojawi nam się w wybranym programie planetarium w odpowiednim miejscu. 

Czwarta pozycja Resolve and show image frame in planetarium sprawi, że po operacji plate solve rozpoznana pozycja zostanie wycentrowana w wybranym programie planetarium i zostanie wyrysowana ramka odpowiadająca polu widzenia zrobionego zdjęcia.

  • Like 4
  • Thanks 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki błąd mam, jak źle wskażę folder programu PlateSolve2. Inna sprawa jest taka, że PlateSolve chyba można przetestować dopiero jak masz klatkę zgraną z kamerki w programie CCDciel. Bo jak zapodałem klatkę zrobioną w Maximie, to PlateSolve nie rozpoznaje w niej pola widzenia :( Trzeba będzie na pogodną nockę poczekać, żeby program przetestować dokładnie. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 31.10.2019 o 20:13, jolo napisał:
  • położenie montażu korygowane przez synchronizację albo przez korekcję przesunięcia (super przydatne w montażach sterowanych przez EQASCOM)

Dlaczego korekta przesunięcia jest super dla EQASCOM? Próbowałem ostatnio z tym ustawieniem i niestety często montaż zaczyna krążyć wokół zadanej pozycji, co kończy się po kilku próbach komunikatem "Slew failed".

Z tego co przeczytałem przed chwilą dokumentacja raczej poleca synchronizację, ale tego jeszcze nie testowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w EQASCOM nie sprawdził się sposób, kiedy przy każdym plate solve dodawany był nowy punkt alignmentu. Robiłem tak w SGPro i kiedy punktów było więcej niż 10-15 EQASCOM zaczynał u mnie świrować (testowałem wersje 1.29 i 2.00) i miał duże problemy z trafianiem, szczególnie po flipie. Pewnie jakiś wpływ na to ma pole widzenia zestawu 30'x20', trochę pomagała też blokada dodawania nowego punktu alignmentu, kiedy inny był w pobliżu. W każdym razie po przełączeniu trybu celowania na korekcję przesunięcia (Target Offset w SGPro) mój EQ6 trafia z dokładnością 1-2' przy jedynie 3 punktach alignmentu rozłożonych szeroko na niebie.

Założyłem na ten temat wątek na forum SGPro https://forum.mainsequencesoftware.com/t/sync-behavior-how-does-it-work/6686 i wynika z niego, że to problem EQASCOMa i sposobu w jaki traktuje synchronizację i dodawanie nowych punktów alignmentu. Miałem jakiś czas montaż Celestrona CG5GT i muszę przyznać, że dokładność trafiania przy prostym alignie na 2-3 gwiazdki była o niebo lepsza, niż w przypadku EQASCOma i EQ6. Pilot SynScan z EQ6 też sobie całkiem nieźle radzi. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Jestem wdzięczy za ten opis. Zarąbiście to działa. No jeszcze muszę ogarnąć PHD bo do tej pory skupiałem się na Maximie. Ale jak na początek jest super. Solver mnie mile zaskoczył. Ten w Maximie często zawodzi, albo mieli bez końca. Dlatego korzystam z Astrometry. Tu mogłem się wreszcie podłączyć pod ten system solvera i spiąć to z synchronizacją. No zobaczę jak to będzie na dłuższą metę. 

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
  • 4 miesiące później...

@jolo co słychować w sprawie tego softu ? nadal korzystasz ? Ja zamierzam zacząć testować, na samym początku brakuje mi tego co ma SGP lub Nina to jest precyzyjnego dobrania sobie kadru na obrazkach DSS, a trzeba to ręcznie robić, coś wiadomo żeby mieli wprowadzić coś takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

A ja z kolei zrezygnowałem z sgpro na rzecz ccdciel ze względu na to, że w sgpro żeby wyszukać obiekt, setup musi być podłączony do internetu, w ccdciel baza obiektów jest offline. Trzeba sprawdzić czy ccdciel nie wysyła zrobionej klatki do cartes du ciel, a tam już można dociągnąć obrazki dss i kadrować. Sprawdzę to przy najbliższej sesji. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki. Ja zrezygnowałem z SGPro, bo 8 na 10 sesji zwisało mi na braku możliwości ustawienia ostrości, albo ostrość była ustawiona po prostu źle. Z tego co czytałem na forach, to SGPro radzi sobie dobrze z automatycznym ostrzeniem w przypadku refraktorów i przy nie za dużej skali. Niestety mój ACF 10" nie jest ani refraktorem, ani nie ma małej skali. Na razie działam wciąż w Maximie, ale mając w planach jakieś większe i bardziej rozproszone projekty fotometryczne, muszę się zaprzyjaźnić albo z CCDciel, albo z NINA. 

Albo podłączyć do zestawu Astroberry z Ekosem. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z ostrością w sgpro też mnie irytowały. Ccdciel ustawia ostrość niemalże na defaultowych ustawieniach. Dodatkowo ccdciel ma opcje kalibracji focusera https://www.ap-i.net/ccdciel/en/documentation/focuser_calibration

Póki co jestem zadowolony i mam za sobą kilka udanych sesji. Po woli przekonuję się, że to właśnie ten soft, który mogę odpalić i iść spać ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)