Skocz do zawartości

Powrót do pasji sprzed lat.


Detroh

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Od jakiegoś czasu planuje wrócić do obserwacji nieba za pomocą czegoś więcej niż tylko lornetka ( od jakiegoś czasu używam Celestrona 12 x 70)  Kiedyś posiadałem Meade LT 6, i dawał  mi dużo pięknych wspomnień. Potem tuż moim ogrodem szkoła postanowiła  postawić reflektor, który bił prosto na podwórka ograniczając prawie do 0 widoczność a o adaptacji do ciemności nie było mowy. Po jakimś czasie byłem zmuszony sprzedać sprzęt bo wyjazdy w moim wypadku nie wchodziły w grę, a i inne obowiązki sie pojawiły. Obecnie sprawy się unormowały przeprowadziłem się  i przyszedł chyba dobry moment do powrotu.

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Malbork, miejscowość niewielka ok 35k mieszkańców.  wg.https://www.lightpollutionmap.info/ tak to wygląda.

SQM
20.00 mag./arc sec2
Brightness
1.08 mcd/m2
Artif. bright.
910 ?cd/m2
Ratio
5.32
Bortle
class 5
Elevation
17 meters

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Tak naprawdę to zastanawiam się nad 2 następującymi rozwiązaniami

1 Zakup konkretniejszego montażu :myślałem o Sky-Watcher AZ EQ5 SynScan GT do tego Refraktor Messier AR-152S 152/760 Petzval a za jakiś czas wymiana samej tuby na APO

Celestron NexStar Evolution 8 

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Obserwację będę prowadził z balkonu o wymiarach 190 x 300, orientacja NE E SE, balkon narożny przed nim brak wysokiej zabudowy, jedynie domki jednorodzinne. Wysokość barierki 120 cm. Wyjazdy za miasto stałe nie wchodzą w grę nie posiadam prawa jazdy. Okazjonalnie może się uda jak uśmiechnę się do narzeczonej :)

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Wszystkiego po trochę zdaję sobie sprawę z ograniczeń spowodowanych pozycją balkonu oraz jakości nieba. Chciał bym też spróbować swoich sił w astrofoto ale nie jest to na czym obecnie zależy mi najbardziej.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

Chciał bym się zamknąć w 10tyś zł wraz z dodatkowym osprzętem. 

 

Zakup planuje dopiero na wiosnę, chce dać sobie dużo czasu by podjąć jak najlepszą decyzję ale będę wdzięczny za jak najwięcej porad.

Miłego Dnia 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podszedł do tego od zupełnie innej strony: najpierw prawko, potem sprzęt. Mobilność w tym hobby jest jednak bardzo ważna, poza tym przyda ci się to nie tylko do wożenia teleskopu. Obserwując tylko z balkonu będziesz jednak mocno ograniczony jeśli chodzi o DSy.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ-EQ5 GoTo to świetny montaż. Wiem co mówię, bo mam ?

Do tego montażu warto kupić moduł Bluetooth z ukraińskiej firmy astro-gadget. Pozwala na podłączenie montażu np do smartfona. Wpina się to w wolne gniazdo w pilocie. Pięknie współpracuje ze SkySafari. 

Oprogramowanie oryginalnego pilota i jego funkcjonalność to takie lata 90te ubiegłego wieku. Ale tak jest we wszystkich znanych mi montażach od SW po iOptron zarówno EQ jak i AZ. Ale ludzie chwalą je mimo to. Nie wiedzą, że może być znacznie lepiej. Sterowanie z aplikacji rozwiązuje wiele problemów. 

Do wizuala EQ to moim zdaniem nieporozumienie. 

Ja na Twoim miejscu kupiłbym SCT8. Jest znacznie bardziej uniwersalny od tego achromatu. Krótka, lekka tuba a to 8 cali. 

Ten achromat jest OK, ale to sprzęt do szerokich pól, małych i średnich powiększeń. 

Lubi lepsze szkła jak Explore Scientific 82 stopnie. Świetnie pracuje z okularami 100 stopni. 

Aberka na jasnych obiektach. 

SCT to bardziej uniwersalny sprzęt. Pooglądasz i Księżyc i DSy. Jeśli kupisz do niego reduktor f6.3 to uzyskasz światłosiłę F6.3. Ale wtedy nie można korzystać z wyciągu, tylko ze standardowego pokręteła. 

SCT musi być dobrze skolimowany. Ktoś powinien Ci to zrobić na kamerze. 

SCT lubi mieć kiwkę Lustra Głównego. Wtedy wyciąg pomaga. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kjacek napisał:

SCT to bardziej uniwersalny sprzęt. Pooglądasz i Księżyc i DSy. Jeśli kupisz do niego reduktor f6.3 to uzyskasz światłosiłę F6.3. Ale wtedy nie można korzystać z wyciągu, tylko ze standardowego pokręteła. 

SCT musi być dobrze skolimowany. Ktoś powinien Ci to zrobić na kamerze. 

SCT lubi mieć kiwkę Lustra Głównego. Wtedy wyciąg pomaga. 

Też zaproponuję betoniareczkę jak Kolega kjacek, niemniej nie zgodzę się z kilkoma zdaniami. Napiszę z autopsji bo miałem długo i 8 i 11"

1. Przy reduktorku można korzystać z wyciagu, miałem GSO 2" i kątówkę pryzmatyczną 2" WO i ostrzył ze wszystkimi szkiełkami, Koledzy zze słupsko-usteckiej ekipy astro oraz zlotowicze zatomscy paczali przez ten na FA są gdzieś posty jak stosowałem :)

2. Betoniareczkę dość łatwo się kolimuje, kamerka zdecydowanie pomaga ale można to zrobić bez :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jacek E. napisał:

1. Przy reduktorku można korzystać z wyciagu, miałem GSO 2" i kątówkę pryzmatyczną 2" WO i ostrzył ze wszystkimi szkiełkami, Koledzy zze słupsko-usteckiej ekipy astro oraz zlotowicze zatomscy paczali przez ten na FA są gdzieś posty jak stosowałem :)

Czekaj, nie do końca rozumiem jaka była kolejność u Ciebie... 

Na tubie reduktor f6.3, potem wyciąg, potem kątówka pryzmatyczna WO, dalej barlow GSO 2" i wtedy okular? 

Czy mógłbyś opisać kolejność elementów? Może ja coś źle robię... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kjacek napisał:

Czy mógłbyś opisać kolejność elementów? Może ja coś źle robię... 

TU  tylko coś wątek ucięty :(

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Też coś znalazłem:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15949-sct-celestron-c925-14-a-xlt-cg-5/&do=findComment&comment=201453

EDIT mi nie ostrzy w układzie tuba, reduktor f6.3, wyciąg, kątówka (zwykł a lub pryzmat) 2". Muszę sprawdzić inny układ. 

Teraz mam SCT9.25. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedno bo cena SCT SE8 to +/- 8k, do tego konieczny odrośnik i podkładki antywibracyjne, dwa okulary w zestawie ale jeżeli użyje reduktora plus przejścia na 2 cale to nagle koszty pójdą ostro do góry.  Do tego dojdzie barlow, z 2 okulary i 2 filtry :)

Czyli nie warto inwestować w standard 1.25 ?

A w przypadku pierwszego zestawu, zamiana tuby, czy raczej darować sobie długi refraktor i lepiej za jakiś czas kupić  lepsze apo z montażem? 

A jeszcze takie pytanie co do filtrów kiedyś używałem OIII by zneutralizować światło od lamp miejskich, ale teraz wymienili u mnie wszystkie na ledy o zimnej barwie i słyszałem że podobno OIII tego już nie odcina, jaki wtedy używać najlepiej ?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT8 na giełdzie to ok 3k PLN. 

Odrośnik zrób sam, byle był długi. 

Te podkładki... Ktoś to stosuje?

Okulary długoogniskowe częściej są 2 calowe. A warto mieć, aby uzyskać większą ŹW. No chyba, że reduktor wystarczy. 

Nie wiem, czym teraz najlepiej wycinać LP. Wyjazd pod ciemniejsze niebo? 

Refraktor to najlepszy sprzęt. Jednak 8 cali pokaże więcej niż refraktor. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, przemyślałem sobie kilka spraw i mocno zastanawiam się nad następującym rozwiązaniem:

SW ED100 do tego montaż AZ myślałem o Twilight I od ES. Jest to fajny lekki zestaw a SW ED100 zbiera naprawdę dobre recenzje. 

Resztę środków wolę wydać na dobre/b.dobre akcesoria. I tu pojawia się kilka pytań. 

Jako że obserwacje głównie w mieście to czy jest sens pakować się w większą źrenice wyjściową niż 3mm? 

W takim razie dołączony okular 28mm wydaję się posiadać wartość graniczną.

Teraz jakie jeszcze ogniskowe ?

Coś po środku np 17.3 Delos 12mm Delos ? i Barlow ?  

Filtr księżycowy o zmiennej polaryzacji i to by było na tyle.

Co o tym myślicie ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW ED100 - zacne szkło, jednak polegnie w konfrontacji z SCT 8.

Montaż Twilight I, nie wiem, ale wygląda jak AZ5, a to jest badziew. Muszą wypowiedzieć się Ci, którzy posiadają taki mont.

Pamiętaj, że Edek 100 to długa, metrowa rura, tego nie powinno się wieszać na byle czym, tu potrzeba montażu, który da radę bez problemów jak drgania. Nie znam monta Twilight I i nic do niego nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Cloudynights kilka takich konfiguracji było i ludzie wypowiadali się pochlebnie. A z SCT zrezygnowałem bo wole uderzyć teraz w coś lekkiego ale dobrej jakości a za jakiś czas kupić po prostu największe szkło jakie mogę :D A resztę środków przeznaczyć na okulary jak najlepsze bo to przydadzą się do ED czy SCT :)  Ale Nie powiem jestem otwarty na wszelkie sugestie. szczególnie jeżeli chodzi o montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)