Skocz do zawartości
astroDarek

Dywagacje na temat konkursów astrofotograficznych.

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwoliłem sobie napisać ten temat i przenieść tu post kolegi astroDarek, który zamieścił go w ankiecie październikowej Konkursu Henia.
Kolego tam niema miejsca na takowe dyskusje.... Chcesz coś wnieść do tematu konkursu/konkursów bardzo proszę. Tu jest na to miejsce.
Opiekun konkursu Jacek E.

Piękne są  wszystkie prace ale taka jest prawda że wygrywa między innymi ten, który ma więcej kasy. Lepszy sprzęt itd.  Zorganizować konkurs ale np wykonany takim i takim sprzętem dostępnym dla ogółu. Np. telefonem komórkowym. Pozwolę sobie dodać zdjęcie wykonane telefonem komórkowym + 150/750 okular 25mm Pozdrawiam 

3010-2019-10119702833509226201332.jpeg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Głos oddany !

Jak napisałem w usuniętym komentarzu wszystkie prace są super tylko szkoda że o wyniku decyduje kasa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeżeli mogę dorzucić moje 2 grosze początkującego: nie całkiem zgodzę się że wygra ten kogo stać na droższy sprzęt. Możesz mieć najdroższy zestaw a jeżeli nie potrafisz go użyć to efekt będzie mizerny. Być może z lepszym sprzętem będzie łatwiej, ale i tak trzeba mieć jakieś podstawy. 

Organizowanie konkursów pod kątem konkretnego setupu może być przerostem formy nad treścią - jest tyle możliwych kombinacji że pewnie byłoby trudno to ogarnąć od strony organizacyjnej. Nawet jeśli wybrać te bardziej popularne może być tego po prostu za dużo. Trzeba by poświęcić sporo czasu na dopracowanie pomysłu i ogarnięcie formuły takiego konkursu. 

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
38 minut temu, astroDarek napisał:

Głos oddany !

Jak napisałem w usuniętym komentarzu wszystkie prace są super tylko szkoda że o wyniku decyduje kasa.

28 minut temu, astroDarek napisał:

To przepraszam admina.

Jeszcze raz proszę o dyskusje w wydzielonym wątku. Uparty jesteś kolego.
Gdybyś poczytał setupy zgłoszonych fotografii i prześledził konkurs to nic takiego byś nie napisał.
O efektach końcowych astrofotografii przede wszystkim decydują niebo i umiejętności.
Przeczytaj również post Kolegi powyżej.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Temat stary jak świat. I równie stare spostrzeżenia i  błędy. Drogi kolego , mogę wymienić kilka przykładów, gdzie sprzęt za naście k zł nie zrobi dobrej fotki a także kilka innych, gdzie sprzęt za ułamek tej ceny robi superfotki. Dlaczego? Bo to nie sprzęt robi zdjęcia. I nieprawdą jest także stwierdzenie że im lepszy sprzęt tym łatwiej. Twierdzę - tym trudniej. Howgh.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
19 minut temu, wessel napisał:

I nieprawdą jest także stwierdzenie że im lepszy sprzęt tym łatwiej. Twierdzę - tym trudniej. Howgh.

To tak trochę przekornie - po co komuś więc lepszy sprzęt? :)) 

To raczej trochę zależy, co rozumieć pod pojęciem "lepszy". Lepszą optyką na pewno łatwiej uzyskamy dobry wynik. Podobnie lepszym montażem. Również mając lepszy wyciąg na pewno będzie łatwiej uzyskać dobrej jakości zdjęcie. Lepsza (czulsza, niskoszumna) kamerka też raczej nie pogorszy nam zdjęcia. Lepsze filtry też dadzą mniej odblasków i łatwiejszą obróbkę. 

To że ktoś sprzętem za 1000zł robi lepsze zdjęcia, niż ktoś inny sprzętem za 10000zł nie dowodzi, że lepszym sprzętem trudniej robić zdjęcia. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pisząc "trudniej" miałem raczej na myśli stopień trudności w opanowaniu sprzętu. A tym samym zrobienie pierwszej fotki jest trudniejsze  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, astroDarek napisał:

Głos oddany !

Taaa... szczególnie to widać po astrofotografii  roku 2018 :) 
To nie takie proste, że większa kasa lepsze zdjęcie, już koledzy się wypowiedzieli, ja tylko dodam że liczy się też pomysł, a czasem po prostu szczęście. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak zgadzam się ale sama choć kamera jedna takie ma możliwości a inna bardzo kiepskie. Załóżmy że osoby mają takie same umiejętności a różne kamery.  I KTÓRA BĘDZIE MIAŁA WIĘKSZE SZANSE ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Darek astrofotografia to bardzo złożona dziedzina i ocena zdjęcia podobnie. Odpowiem CI tak - ta , która ma lepszy pomysł na wykorzystanie możliwości swojego sprzętu. Zauważ- pomysł to nie umiejętność, to wyobraźnia, zdolność kreacji... Zbytnio upraszczasz zagadnienie.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 minut temu, wessel napisał:

Darek astrofotografia to bardzo złożona dziedzina i ocena zdjęcia podobnie. Odpowiem CI tak - ta , która ma lepszy pomysł na wykorzystanie możliwości swojego sprzętu. Zauważ- pomysł to nie umiejętność, to wyobraźnia, zdolność kreacji... Zbytnio upraszczasz zagadnienie.

Pozwolę sobie zobrazować to co Maciek napisał. Dla przykładu zdjęcie które zajęło III miejsce w etapie finałowym 2018! 
zacmienie ksiezyca.png
 Czy potrzeba super sprzętu by liczyć się w czołówce konkursu? Myślę że nie, kreatywnością można zdziałać więcej niż kolejną kolorową Rozetą :) 

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiem , pomysł itd lecz pomysł jest związany z umiejętnościami . Masz pomysł ale znikome umiejętności i co kicha. Cytuję ... lepszy pomysł na wykorzystanie możliwości swojego sprzętu....no właśnie lecz trzeba Go mieć.... a za co, za kase. Chyba nie muszę wymieniać ile co kosztuje więc jest to uwarunkowane odpowiednim budżetem.    Kończmy już z tym tematem. Post zakończony

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A nasz obecny Finalista - Astrofotografia Roku 2018?
Celny strzał niepowtarzalnego zjawiska oddany przez Damiana :) - Post napisany niemal z Twoim z prośbą o zakończenie tematu.....

fireball3m.jpg

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zdjęcie Damiana też nie zostało wykonane przysłowiową małpką. Obiektyw Sigma Art to koszt równy kilku newtonom 6", albo porządnemu montażowi GoTo. Do tego dochodzi aparat. Myślę że piszemy trochę o tym samym, a trochę o czym innym. Każdy widzi co ma, a czego mu brakuje i o tym pisze. 

Nie zgodzę się z tym, że przy astrofotografii budżet jest nieistotny. Nie decyduje też o wszystkim, ale jest znaczącym czynnikiem. Jak istotnym? To zależy w którym miejscu trójkąta budżet <-> umiejętności <-> czas jesteśmy. Ale ten trójkąt działa tylko wtedy, jeśli każdy wierzchołek jest większy od zera. Zupełnego braku któregoś z tych czynników nie zastąpimy innymi (o ile chcemy mieć jakikolwiek wkład w tworzenie zdjęcia, a nie po prostu zapłacić komuś za jego zrobienie :)

Według mnie mając do dyspozycji kiepski sprzęt nie zrobimy technicznie poprawnego zdjęcia. Ale to nie znaczy, że mając dobry sprzęt takie zdjęcie zrobimy. A jeśli bierzemy pod uwagę zdjęcie w kontekście konkursu - to też wcale nie znaczy, że niepoprawne technicznie zdjęcie nie zdobędzie uznania jurorów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 minut temu, jolo napisał:

To też wcale nie znaczy, że niepoprawne technicznie zdjęcie nie zdobędzie uznania jurorów.

Oooooooo!!!!!
I to jest często ,,wielkim bólem" otwartych konkursów. Brak dogłębnej/profesjonalnej analizy zgłoszonych astrofotografii przez jurorów i oddanie głosu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja to widze tak....

Jak ktoś chce, to robi zdjęcia czym ma i się nie poddaje.....idzie na własnych błędach do przodu.

To uczenie sie na własnych błędach, może trwać nawet do końca życia i nigdy nikt Cię nie pochwali, będziesz robił te same błędy nie mając pojęcia gdzie tkwi problem.

I to uważam za największy mankament i niesprawiedliwość tego i wszystkich znanych for astro (czyli top 3).

Jak juz wstawiam zdjęcie, to chciałbym wiedzieć od innych na co zwrócić uwagę i co jest źle a co idzie w dobrym kierunku....

Niestety wszędzie (fora) działa ta sama reguła - wyjadacze astrofoto prześcigają się  w na wpół niezrozumiałych komentarzach, delektując się detalem i niedoskonałościami pracy autora "wyjadacza".

Wszyscy inni mniej znani autorzy lub próbujący swoich sił w 90% przypakdów pod swoimi pracami nie otrzymują żadnego konkretnego komentarza (przeważnie w ogóle żadnego).....

Prowadzi to do jednego - patrząc na przekrój roku a nawet kilku lat powtarza się wiekszość autorów astrofoto, nowych - zauważonych jest 2-4 osobników, cała reszta pozostaje milczeniem i idze w niebyt....

Dlatego....lepiej robić sobie zdjęcie dla siebie i pokazywać je ludziom nie związanym z astronomią, dla nich nawet nieostre zdjęcie Księżyca robi wrażenie i człowiekowi się od razu chce iść dalej.

A min. Tutaj......no cóż, przynajmniej można sobie poczytać....

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak... Bardzo dużo prawdy. Nieliczni potrafią - przepraszam za wyrażenie (w tym miejscu chyba pozytywne) łopatologicznie pomóc.....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hmm, o czym tu dyskutować? Wiadomo, że tak samo ważny jest sprzęt, jak i czynnik ludzki. W wizualu wygląda to podobnie - są ludzie potrafiący pociągnąć interesujące sesje z użyciem budżetowego SkyMastera 15x70 chociażby i tacy, którzy mając nastocalowe niutki czy sct z goto i sroto plus zestaw Ethosów nie wyjdą poza jaśniejsze Messiery...

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Biorą pod uwagę że astrofotografia jest Twoja (Naszą) pasja, to wg mnie jesteśmy zdolni do wielu finansowych wyrzeczeń. 

Na tym to wszystko polega, żeby gonić króliczka, ponieważ w sumie nigdy nie jesteśmy w stanie go złapać. 

Ogólnie wg mnie złapany króliczek to teleskop Hubble'a na własny użytek ?

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 minut temu, tayson.82 napisał:

Ogólnie wg mnie złapany króliczek to teleskop Hubble'a na własny użytek ?

A może jego następca.....  ;)

naste.thumb.JPG.90a6873fea1334f0b68f2649c3c72352.JPG

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie, z tego co wiem Habl  strzela w spektrum o wiele bardziej zbliżonym do ludzkiego oka niż Webb. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 godzin temu, wampum napisał:

A ja to widze tak....

Jak ktoś chce, to robi zdjęcia czym ma i się nie poddaje.....idzie na własnych błędach do przodu.

To uczenie sie na własnych błędach, może trwać nawet do końca życia i nigdy nikt Cię nie pochwali, będziesz robił te same błędy nie mając pojęcia gdzie tkwi problem.

I to uważam za największy mankament i niesprawiedliwość tego i wszystkich znanych for astro (czyli top 3).

Jak juz wstawiam zdjęcie, to chciałbym wiedzieć od innych na co zwrócić uwagę i co jest źle a co idzie w dobrym kierunku....

Niestety wszędzie (fora) działa ta sama reguła - wyjadacze astrofoto prześcigają się  w na wpół niezrozumiałych komentarzach, delektując się detalem i niedoskonałościami pracy autora "wyjadacza".

Wszyscy inni mniej znani autorzy lub próbujący swoich sił w 90% przypakdów pod swoimi pracami nie otrzymują żadnego konkretnego komentarza (przeważnie w ogóle żadnego).....

Prowadzi to do jednego - patrząc na przekrój roku a nawet kilku lat powtarza się wiekszość autorów astrofoto, nowych - zauważonych jest 2-4 osobników, cała reszta pozostaje milczeniem i idze w niebyt....

Dlatego....lepiej robić sobie zdjęcie dla siebie i pokazywać je ludziom nie związanym z astronomią, dla nich nawet nieostre zdjęcie Księżyca robi wrażenie i człowiekowi się od razu chce iść dalej.

A min. Tutaj......no cóż, przynajmniej można sobie poczytać....

Przepraszam, poczułem się trochę wywołany do tablicy, chociażby jako opiekun działu astrofoto i jako astrofotograf amator z jakimiś tam osiągnięciami: czy Ty uważasz że ktoś komuś coś dał za darmo albo ta wiedza " wyjadaczy" była wiedzą przyrodzoną? Otóż wyprowadzę Cię z błędu. Sprzęt jest składany PRZEZ LATA kosztem rezygnacji w innych rzeczy, mnie lub bardziej ważnych. Niektórzy tuningują samochody, inni budują modele kolejek, jeszcze inni wydają krocie na podróże po świecie. A jest grupa ludzi których kręci nowy okular albo nowa kamera albo nowy filtr. Za własne, nieraz ciężko zarobione pieniądze! I druga sprawa - umiejętności i wiedzę nabywa się PRZEZ DZIESIĄTKI GODZIN ślęczenia nad obrazkami, poszukiwań w necie , prób i błędów.

A chcesz wiedzieć dlaczego tak mało ludzi " doskakuje" do tego grona - jak to nazywasz- " starych wyjadaczy"? Powiem wprost - doskakują Ci którzy swoimi zainteresowaniami odstają od ogółu 20-30 latków.  Reszta jak nie znajdzie przepisu, tutoriala i rozwiązania w internecie to się poddaje.

Jakoś tak się składa, że średnia wieku tych starych wyjadaczy jest w okolicy 40+ - jeśli się nie mylę. I kilku młodszych wyraźnie jej nie zaniża.

PS. Podaj jeden przykład kiedy pytanie do mnie albo Jolo, albo Jacka spotkało się z brakiem odpowiedzi. Znacznie częściej spotykam się z opinią że uwagi są za ostre , bo powinniśmy chwalić - i to ma być motorem rozwoju??? Ja nie potrafię kłamać, jak coś jest do kitu to napiszę to na pewno. A jak ktoś sobie nie życzy - no to już jego decyzja.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
43 minuty temu, wessel napisał:

Znacznie częściej spotykam się z opinią że uwagi są za ostre , bo powinniśmy chwalić - i to ma być motorem rozwoju??? Ja nie potrafię kłamać, jak coś jest do kitu to napiszę to na pewno. A jak ktoś sobie nie życzy - no to już jego decyzja.

I dobrze! Kiedy wrzucam zdjęcie na FB spodziewam się ohów i ahów. Wrzucając to samo zdjęcia na forum do działu "astrofotografia DS" spodziewam się solidnego łomotu ? Tylko to powoduje, że nie osiadasz na laurach gotując się w sosie z samouwielbienia.

Co do jednego się jednak zgodzę, gdy zdjęcia wrzuca jak to określacie "stary wyjadacz" dostaje mnóstwo odpowiedzi, gdy wrzuca je ktoś bardziej początkujący to jest ich znacznie mniej lub prawie brak. Ale jedna chwila, na status starego wyjadacza pracuje się latami. Jeśli ktoś oddał serce astrofotografii to chcąc nie chcąc starym wyjadaczem kiedyś się stanie. Jeśli zniechęca go brak komentarzy innych i liczy, że wszystko dostanie na tacy i z czasem odpuszcza to oznacza, że astrofotografia nie była dla niego tym "czymś".

A co do pieniędzy na sprzęt - wiadomo, że trzeba liczyć siły na zamiary, każdy początkujący zwykle otrzymuje jasną informację od doświadczonych kolegów głoszącą "to nie jest tanie hobby" więc nie należy marudzić, że jest się w tyle z powodu braku sprzętu. To jak jeździć fiatem uno i marudzić, że nie wygrywa się wyścigów WRC. Pasja i zaangażowanie to jedno, ale sprzęt trzeba jakiś mieć.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiem czy mogę policzyć więcej niż jeden przypadek z ostatnich dziesięciu lat, kiedy na jakimś forum pojawił się deus ex machina nowy koleś, który od razu wydał x- dziesiąt tysięcy na sprzęt i został przy tej pasji. A było takich kilkunastu lub więcej . Kończyło się na szybkiej sprzedaży sprzętu dużo poniżej ceny zakupu.

W astrofotografii amatorskiej człowiek ( i jego wiedza) , sprzęt, pogoda i jakość nieba muszą tworzyć  pewną harmonijną całość, aby powstała dobra astrofotka.  Jeśli jeden z tych elementów zawodzi no to wypad na nocne łowy staje się stratą czasu. To też trzeba mieć wkalkulowane w ten czas dochodzenia do grupy "starych wyjadaczy".

Nota bene termin : "starych"ma w sobie dużo prawdy :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@wessell ma rację. I zawsze odpisuje na konkretne zapytania. Na sąsiednim forum AP dziwne że mnie jeszcze nie dodał do ignorowanych :).  Jak szukałem swojej drogi w obróbce (nadal szukam) spamowałem go dużą ilością zdjęć - zwykle tym samym materiałem. Zawsze odpisywał.

Dziwicie się że po 100ym  pytaniu o to samo - "jak to zrobiłeś?" ktoś nie odpisuje? Ja jeszcze odpisuję ale jak ta sama osoba przez pewien okres czasu nic od siebie nie dodała to przepraszam bardzo. Wszystko jest na forach - działy tutoriale. Przez pierwsze lata ja tylko "brałem" - czerpałem z tych tutoriali. Teraz trochę oddaję ale nie wiem czy jest sens jak film ogląda 2-3 osoby. Ręce opadają. I nie zaliczam się do wyjadaczy.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 minuty temu, Spirit napisał:

@wessell ma rację. I zawsze odpisuje na konkretne zapytania. Na sąsiednim forum AP dziwne że mnie jeszcze nie dodał do ignorowanych :).  Jak szukałem swojej drogi w obróbce (nadal szukam) spamowałem go dużą ilością zdjęć - zwykle tym samym materiałem. Zawsze odpisywał.

Dziwicie się że po 100ym  pytaniu o to samo - "jak to zrobiłeś?" ktoś nie odpisuje? Ja jeszcze odpisuję ale jak ta sama osoba przez pewien okres czasu nic od siebie nie dodała to przepraszam bardzo. Wszystko jest na forach - działy tutoriale. Przez pierwsze lata ja tylko "brałem" - czerpałem z tych tutoriali. Teraz trochę oddaję ale nie wiem czy jest sens jak film ogląda 2-3 osoby. Ręce opadają. I nie zaliczam się do wyjadaczy.

Wiem wiem, nikt nie chce być "stary" :):):)

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wiecie co robię od dwóch tygodni? Dzień w dzień po kilka/kilkanaście godzin dziennie. Kalibruję i składam materiał w PixInsight. Analizuję i porównuję każdy parametr. Później analizuję każdy szum i szczegół na zdjęciu.

tabliczka_cos-ty-zrobil-rogi_cr.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 minut temu, Spirit napisał:

Wiecie co robię od dwóch tygodni? Dzień w dzień po kilka/kilkanaście godzin dziennie. Kalibruję i składam materiał w PixInsight. Analizuję i porównuję każdy parametr. Później analizuję każdy szum i szczegół na zdjęciu.

tabliczka_cos-ty-zrobil-rogi_cr.jpg

I po cholerę? Przecież są tutoriale, dla nieczytatych nawet w wersji video .....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)