Skocz do zawartości

Dywagacje na temat konkursów astrofotograficznych.

astroDarek

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, tayson.82 napisał:

Podobny temat jakości zdjęć był na AP. Problemem był silnik forum, który kompresował fotki chyba do 80% jakości. 

Wydaje mi się że teraz Adam ustawiał 95 i jest bez zastrzeżeń. 

Oczywiście, że problem leży po stronie silnika, w panelu admina IPB nie ma opcji zmiany kompresji miniatur.... i domyślam się. że są w którymś z kerneli IPSa, zgaduję ustawienia aktualne to  png =8, jpg= 75 lub coś w ten deseń a winno być odpowiednio: 10, i 100.  Mam dostęp do kodu źródłowego, ale nie chcę zmieniać, bo nie jestem informatykiem, w przeciwieństwie do naszego Admina Technicznego. 

Gdy Techniczny znajdzie chwilkę i zlokalizuje  ten fragment, zmienimy go. Ale obawiam się, że po aktualizacji forum, znów trza będzie robić to samo. Nie zmienią się też stare (istniejące) miniatury , tylko te obrazki - wklejane od nowa.

Jakieś tubki i rurki...

Nie wiem, ale moim zdaniem a ja tak myślę ja bym nic nie ruszał, bo czym więcej się poprawia udoskonala to potem są jakieś problemy. Forum mamy Super, konkursy zdjęcia też, wiadomo każdy z nas chce mieć wszystko cacy, aby ładnie wyglądało, ale to, co ładnie wygląda nie znaczy, że jest dobrze. Pisałem kiedyś, że inni dodają te same zdjęcia nikt nie zwracał uwagi w dwóch konkursach, na dodatek były też zdjęcia ubiegłego miesiąca, no, ale jest jak jest zresztą, co ja tu mogę się wypowiadać, w sumie barany beczą tylko na pastwisku, w życiu codziennym głosu nie maja.:)):)

Edytowane przez Paweł Baran
  • Like 1

• 1 miesiąc później...

Odnosząc się do autora wątku ja bym to widział tak jak teraz ocenia się skoczków naracrskich... jak im dobrze wieje pod narty to odejmuje się punkty a jak mają kiepskie warunki to dodaje. Ciężko by było ocenić co jest dobrym sprzętem a co nie ale zawsze to jakieś wyjście 🙂

Natomiast osobiście widział bym tutaj jeszcze jeden konkurs dajacy wykazać się też osobom nie fotografującym a byłby on mógł być konkursem sprawiedliwym... mowa o obróbce materiału. Ten sam materiał dla wszystkich. Najlepiej trydny w obróbce - z kamerki OSC, zaszumiony i z LP.

Może on dać też wymierne wyniki w postaci ulepszania swojego warsztatu a może i "narodziny" nowych astrofotografów...

Co Wy na to ?

• Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

1 minutę temu, wessel napisał:

Konkurs obróbki tego samego materiału był kilka lat temu na Astropolis- umarł chyba po 5 miesiącach.

A to nie wiedziałem.

Może mimo wszystko warto spróbować? Na AP ogólnie konkursy chyba nie są mocną stroną...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

3 godziny temu, wessel napisał:

Masters class zostało zlikwidowane z powodu zerowego zainteresowania. 15-19 wejść przez miesiąc - nie warto.

Konkurs obróbki tego samego materiału był kilka lat temu na Astropolis- umarł chyba po 5 miesiącach.

Zakładam, że wynika to z tego iż głównie zainteresowani tj. osoby z podium czytały te tematy. Szkoda - dla mnie przeczytanie konstruktywnej krytyki topowych astrofoto-wyjadaczy było chyba najfajniejszą nagrodą. Może jednak warto?

• Like 1

13 godzin temu, AstroLutek napisał:

Ten sam materiał dla wszystkich. Najlepiej trydny w obróbce - z kamerki OSC, zaszumiony i z LP.

- kolejne edycje powinny być z różnych sprzętów (kamerek), choć ciężko mi sobie wyobrazić edycję z "lucky imaging"

- widzę pewną trudność z wielkością materiału startowego, elementem obróbki jest sam proces stackowania zatem powinny być  to klatki skalibrowane nie przygotowany stack.

- sens widzę  tylko wtedy, gdy laureaci będą się dokładnie spowiadać z procesu obróbki. Jeśli nie, to uczyć się  sposobów i nowości nadal będziemy  na cloudynights.com lub forum PI a na naszym forum tylko oglądać.*)

*) poza drobnymi chwalebnymi wyjątkami nie spotykam u nas treści edukacyjnych

Powiem to tak..... nie jest to takie proste jak by się to mogło wydawać.

* obróbka nie swojego materiału - osoby które fotografują raczej nie będą brać udziału lub sporadycznie. Sam to przeszedłem. Po prostu za mało czasu. Sam fotografuję i muszę przeprowadzić obróbkę swoich zdjęć + czyjeś zdjęcie. (wolę poświęcić ten czas na swój materiał) Poza tym, większości z nas jakoś nie chce się przeprowadzać procesu obróbki obcego materiału. (ja tak mam)

* opisanie dokładnego procesu obróbki - mi to by się nie chciało tego robić, Ci którzy może nie chcą się dzielić wiedzą i techniką, raczej nie będą brać udziału.

* osoby niefotografujące - skierowane raczej do osób które mają już jakieś doświadczenie. Bo nie wierzę w to, że nowicjusze którzy nie mają obeznania w tym temacie, rzucą się do obróbki zdjęć. ( przeczytać dużo tutoriali, obejrzeć filmiki na YT, opisanie procesu obróbki + zdobyć programy i nauczyć się ich obsługiwać ) = poświęcenie dużo wolnego czasu. ( te osoby też raczej odpadają)

Nie mówię, że jest to zły pomysł. Tylko skoro gdzie indziej nie przetrwało to raczej tu też tak może być. A może się mylę. Kto wie 🙂

Ja się waham bo nie mam doświadczenia w tego typu sprawach. Jak mi uczestnicy wybaczą błędy, które zapewne popełnie w trakcie to mogę spróbować się zaopiekować takim konkursem.

Pozdrawiam! Lucjan

6 godzin temu, Artir napisał:

* obróbka nie swojego materiału - osoby które fotografują raczej nie będą brać udziału lub sporadycznie. Sam to przeszedłem. Po prostu za mało czasu. Sam fotografuję i muszę przeprowadzić obróbkę swoich zdjęć + czyjeś zdjęcie. (wolę poświęcić ten czas na swój materiał) Poza tym, większości z nas jakoś nie chce się przeprowadzać procesu obróbki obcego materiału. (ja tak mam)

może zatem konkurs kwartalny nie miesięczny, wtedy i Lucjanowi 😉 byłoby łatwiej.... podjąć decyzję

12 minut temu, ggrzes napisał:

może zatem konkurs kwartalny nie miesięczny, wtedy i Lucjanowi 😉 byłoby łatwiej.... podjąć decyzję

Też o tym myślałem ale czy nie pójdzie przez to w zapomnienie? 🤔 Myślę że możemy spróbować normalnie z miesięcznym interwałem. 

Może zrobilibyśmy 2 edycje "testowe" na dogranie szczegółów (listopad, grudzień) - zobaczymy co jest źle, wysłuchamy sugestii i ruszymy oficjalnie od nowego roku? 

Pozdrawiam! Lucjan

Jeśli chodzi o „Master of Processing” to mam parę kwestii.

- to bardzo chwalebny konkurs, przeznaczony dla osób które "chcą czuć astrofotogrfię”

- Ma wymiar bardzo edukacyjny,  dlatego prócz opiekuna potrzeba trójki osób, którzy już "czują dobrze astrofotografię”, są autorami profesjonalnych zdjęć i potrafią wychwycić niuanse obróbki materiału.

- opiekun konkursu nie musi uczestniczyć w jury a tym samym nie musi posiadać wiedzy w obróbce fotografii. Opiekun koordynuje i moderuje konkurs od strony technicznej.

- opiekun powinien być też jednocześnie sponsorem nagród czyli statuetek .

-Już samo kwartalne otrzymanie statuetki za pierwsze miejsce, jest olbrzymim prestiżem, nie trzeba więc tu nagród materialnych.

- Jestem też za utrzymanie nazwy: Master of Processing, która ma historyczny, ekskluzywny wymiar ,oraz o ile pamiętam jest własnością intelektualną Macieja (Wesela), dawnego opiekuna projektu, który dokonał migracji konkursu na FA.

Jakieś tubki i rurki...

Jesteście w błędzie. Master of processing to był zupełnie inny konkurs.  Polegał na wskazaniu obiektu przez opiekuna, który należało sfotografować i obrobić  zdjęcie. Własnym sprzętem.

Ten konkurs o którym pisałem to nazywał się ASTROWIZJA. To był wystawiany materiał - stacki- i należało je obrobić. Wygrałem pierwsza edycję 🙂

• 2 miesiące później...

Tak sobie przeglądałem te nasze konkursy swoje wysłane prace widzę, że z roku na rok spada ocena moich zdjęć na zero, jak tak dalej będzie to szkoda tylko wysyłać na konkurs, bo i tak nie ma szansy, jaki był rok 2020 kiepski u mnie, jeśli chodzi o obserwacje ciekawych zjawisk astronomicznych to, co miałem wysyłałem na konkury, moimi zdjęciami jest większe zainteresowanie na FB, więcej ludzi ogląda czy polubi. Teraz się zastanawiam czy brać udział w konkursach, oczywiście oceniał będę, ale czy wysyłać jakieś zdjęcia, bo moim zdaniem nie ma sensu zaśmiecać zdjęciami, które i tak na koncie mają zero, a nawet nie wiem czy się, chociaż podobają, teraz też mam ostatnio więcej pochmurnych dni i nocy, nie mam jak przewietrzyć swoje teleskopy i co tu wysłać, z ubiegłego roku wyślę nie zaakceptuje mi, no to chyba czas pożegnać się z konkursami raz na zawsze i z wysyłaniem zdjęć, nie ma sensu dalej to ciągnąć.

Godzinę temu, Paweł Baran napisał:

Tak sobie przeglądałem te nasze konkursy swoje wysłane prace widzę, że z roku na rok spada ocena moich zdjęć na zero, jak tak dalej będzie to szkoda tylko wysyłać na konkurs, bo i tak nie ma szansy, jaki był rok 2020 kiepski u mnie, jeśli chodzi o obserwacje ciekawych zjawisk astronomicznych to, co miałem wysyłałem na konkury, moimi zdjęciami jest większe zainteresowanie na FB, więcej ludzi ogląda czy polubi. Teraz się zastanawiam czy brać udział w konkursach, oczywiście oceniał będę, ale czy wysyłać jakieś zdjęcia, bo moim zdaniem nie ma sensu zaśmiecać zdjęciami, które i tak na koncie mają zero, a nawet nie wiem czy się, chociaż podobają, teraz też mam ostatnio więcej pochmurnych dni i nocy, nie mam jak przewietrzyć swoje teleskopy i co tu wysłać, z ubiegłego roku wyślę nie zaakceptuje mi, no to chyba czas pożegnać się z konkursami raz na zawsze i z wysyłaniem zdjęć, nie ma sensu dalej to ciągnąć.

Hej przecież nie robimy tego dla lajków 🙂 Moje prace również dostają szczątkową liczbę głosów, ale nie zamierzam przestawać. Super jest zobaczyć swoją pracę obok boskich zdjęć wessela, taysona, jola, kennego, łukasza i innych.

• Like 1
  • Thanks 1

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Chyba rozumiem @Paweł Baran

Spędzanie dziesiątek godzin na śledzeniu obiektów i naświetlanie, później wiele godzin na obróbce i to wszystko po to by dostać lajka, albo oklaski. No dobra i "uznanie" wśród  kolegów, podziwiam.

Zobacz, Jesion z astropolis umiał się ustawić, potrafi wykorzystać potencjał takich zdjęć,  nie zawsze swoich, ale jednak. 🙂

Pytanie, czy chociaż autorzy tych zdjęć są traktowani poważnie przez niego zgodnie z obowiązującym prawem.

https://zpaf.pl/prawa-autorskie/tabele-minimalnych-wynagrodzen/

SW MAK127, ALT AZ
Vixen SLV10mm, 2x GSO SV 15mm, 2xWA66 20mm, 2xGSO PL 32mm,Baader Hyperion 24mm, Vixen NPL 30mm,  nasadka GSO dielektryk 2", nasadka bino WO.
Nikon Action EX 10x50 CF, Bresser 20x80 Spezial Astro

Nie bierzecie pod uwagę jeszcze jednego przypadku: że ktoś robi zdjęcia dla siebie, a udział w konkursach jest tylko dodatkiem do tego. Ja na przykład z reguły nie robię "pocztówek " z M 41, M 45, M 42 i podobnymi i moje zdjęcia są trudne do zauważenia. To nieznane albo mało znane obiekty, ciemne i piekielnie trudne do pokazania. Aż się dziwię że niektóre z nich zostały zauważone, bo przeważnie brylują kolorowe obrazki HST... tym co zauważyli moje prace-dziękuję, a tym co ich nie docenili  hm.. no cóż...

Wspólczuję tym co robią prace wyłącznie na konkurs. To zabija postęp, kolejna M 42 czy M 31 , rok po roku.... powiecie - ale uczę się obróbki w ten sposób- zgoda, tylko jakoś powoli to idzie , z rocznym interwałem.

• Like 2

Konkursy konkursami nie robię zdjęć po to, że chodzi tylko o konkurs, widzę osoby, co dodają zdjęcia z różnych miesiąców, pisałem już na ten temat, robię zdjęcia dla siebie na pamiątkę, co jeszcze zwróciło mi uwagę dodałem różne zdjęcia Księżyca, Komety, a ostatnio Koniunkcję dwóch planet Jowisza i Saturna rzadkie zjawisko, brak ocen, jak już zaobserwowałem od jakiegoś czasu, a to samo mówi za siebie, by zrezygnować branie udziału w konkursach, i oznajmiam, że decyzję podjąłem, że nie umieszczę żadnego zdjęcia w konkursach nawet jak by się nadawało na konkurs. Nie ma sensu zaśmiecać moimi zdjęciami konkursy by psuły widok pozostałych cudownych prac, jakie wykonujecie.

• Like 1

Konkursy i zdrowa rywalizacja z kolegami (i nielicznymi koleżankami 😉 ) jest dobra, bo motywuje do doskonalenia warsztatu, że o apgrejdzie sprzętu nie wspomnę. Co innego wrzucać cosik na fejzbuka, gdzie byle co zyskuje chwilową popularność, po czym ginie, co innego poddać się ocenie wyedukowanej w tym zakresie społeczności. Tu w gratisie dostajemy możliwość rozwoju w tym hobby. Choć nie powiem, przydałoby się więcej konstruktywnych komentarzy na forum, szczególnie od tych bardziej zaawansowanych fociarzy.

• Like 5