Skocz do zawartości

Jak skutecznie zwiększyć możliwości teleskopu. System EEV P8079HP.


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo, bardzo ciekawy test. Dawno nie przeczytałem niczego z takim zainteresowaniem. Mam jednak wrażenie, że obserwujesz pod dość słabym niebem i to urządzenie pokazuje Ci to, co byloby widać w lustrze tej wielkości pod niebem przyzwoitym. Wnioski takie wyciągam czytając Twoje opisy choćby Trójlistnej, Łabędzia czy Końskiego Łba. Dla mnie ciemne pasma wewnątrz Messiera 20, dodatkowa mglawicowość w M17 (czyniąca z niej bardziej literę omega aniżeli łabędzia) czy ciemne wcięcie B33 (z filtrem H-beta, rzecz jasna) są oczywistością. Dlatego bardzo jestem ciekaw, jak wyglądałyby osiągi urządzenia pod niebem bieszczadzkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem niestety nie mam tak dobrego nieba jak u Ciebie. Na dodatek jest jesień i warunki ogolnie są słabe na niebie. Co wiecej mieszkam 3 km od rozświetlonej strefy ekonomicznej. 

Warunki mam słabe.

 

Tak jak napisalem wyżej moglem napisać to porównanie albo w ogóle tego nie wrzucać.

Myślę że taki wybór był lepszy.

 

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem jeszcze jednej rzeczy, że obserwując noktowizorem z jasnym obiektywem np. 55 mm F1.7 widać naprawdę mnóstwo gwiazd. Gwiazdy nawet się przebijają, gdy są lekkie lub wysokie chmury i są niewidoczne gołym okiem. W noktowizorze już je widać. To jest niesamowity efekt. I mogę też pobuszować po nisko położonych gwiazdozbiorach np.: Ryba południowa itp. i wszystkie gwiazdy powiedzmy do 7-8 mag. są spokojnie widoczne. Naprawdę takie urządzenie bardzo pomaga w obserwacjach nie tylko samych DS-ów, ale i całych gwiazdozbiorów.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja. 

Wynika z niej, że działa to dla mgławic. Na pewno z chęcią bym takim czymś popatrzył ale wydaje mi się, że nadal wzmacniacze obrazu są zbyt "zacofane". Obraz z opisu wydaję się, że jest już w porządku ale cała logistyka użytkowania nie dla mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na tą recenzję od dawna. Dzięki Mariusz. Ciekawi mnie tylko dlaczego filtry OIII i UHC nic nie wnoszą??

Mieliśmy taką sytuację kiedyś z MakNewtonem. Podejrzewaliśmy, że winne są warstwy na menisku. Może tutaj wewnątrz też jest coś co warto by wymontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnoszą ale mniej niż w wizualu. Trochę poprawiają obraz A w niektórych przypadkach go psują. 

Na M27 najkepiej spisywał się właśnie OIII A na ślimaku go zabił. Różnie jest.

Nie Wiem dlaczego.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny opis. Brawo!

Jestem tematem zaciekawiony już od jakiegoś czasu, ale niestety kompletnie się na tym nie znam.

Wg. mnie takie urządzenia to przyszłość.  Po prostu jeszcze nikt nie wpadł na to żeby zrobić coś takiego tylko w kontekście obserwacji amatorskich. Przypuszczam że popyt byłby ogromny. Wyobraźmy sobie  sytuację że jest to wielkości zwykłego okularu. Ma jego kształt, wielkość i podaje obraz jakości , nazwijmy analogowej. Dodatkowo można tym z pomocą elektroniki  sterować i osiągać różne efekty wizualne. Wiem to brzmi trochę jak bajka, jednak  kiedyś  oko zostało zastąpione kliszą a potem klisza detektorem CCD. Dla mnie to tylko kwestia czasu. Postęp jest nieunikniony. Ktoś się zorientuje że jest na to zbyt, dopracuje szczegóły i będą już tylko takie okulary.  

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam ogrom pracy włożony w test tego sprzętu ale... to nie moja bajka. Dla mnie to i systemy GOTO, DSC to profanacja wizuala.

To oczywiście tylko moje zdanie i każdy może mieć inne.

Pozdrawiam i wiele pogodnych nocy życzę :)

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, midimariusz napisał:

Wiem niestety nie mam tak dobrego nieba jak u Ciebie. Na dodatek jest jesień i warunki ogolnie są słabe na niebie. Co wiecej mieszkam 3 km od rozświetlonej strefy ekonomicznej. 

Warunki mam słabe.

Wielu z nas ma mniej lub bardziej jasne niebo, więc dobrze, że zrobiłeś ten test pod takim właśnie niebem, my też chcemy zwiększyć zasięg naszych sprzętów pod miejsko/podmiejskim niebem, przez co zbliżymy się do Waszego ciemnego tła ?
Teraz test pod ciemnym niebem i porównanie co noktowizor poprawia na jasnym i ciemnym niebie :clap:

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)