Skocz do zawartości

ASCOM Alpaca - nie tylko lokalnie i nie tylko windows


Rekomendowane odpowiedzi

AlpacaLogo210.pngKażdy miłośnik astrofotografii kojarzy słowo ASCOM - to standard sterowników do urządzeń astronomicznych. Każde urządzenie astronomiczne, które miało aspiracje do zaistnienia wśród nas, posiadało sterownik ASCOM, dzięki któremu mogliśmy na lokalnym komputerze pod systemem windows to urządzenie kontrolować.

ASCOM Alpaca to rozszerzenie systemu ASCOM. Już nie tylko możemy kontrolować urządzenia na lokalnym komputerze, ale też te w lokalnej sieci. I już nie tylko pod systemem windows, ale także linuks oraz mac OS. Czyli na przykład możemy mieć niewielki komputer miniPC podłączony jedynie do focusera i mieć na nim zainstalowany serwer ASCOM, dzięki któremu będziemy mogli się podłączyć do tego sterownika komputerem w sieci lokalnej, jak do sterownika na lokalnym komputerze (bez używania zdalnego pulpitu). Podobnie, do sterowania montażu możemy mieć kolejny dedykowany komputerek, np Raspberry Pi, z zainstalowanym na nim sterownikiem montażu oraz serwerem ASCOM, do którego podłączymy się z innego komputera w sieci lokalnej za pomocą programu Cartes du Ciel czy Maxim. Ponownie, podkreślam - bez użycia żadnego zdalnego pulpitu, łączymy się z jednego komputera, np w gabinecie bezpośrednio do sterownika ASCOM montażu na innym komputerze, np w astroszopce. I używamy montażu, jakby był podłączony do lokalnego komputera.

Przetestowałem ten system u siebie w prostym scenariuszu:

  1. uruchomiłem serwer ASCOM Remote na komputerze w szopce
  2. dodałem do zdalnych urządzeń ASCOM sterownik EQASCOM montażu oraz sterownik ASCOM od AstroLinka
  3. podłączyłem się z drugiego komputera w gabinecie z programu Cartes du Ciel do sterownika EQASCOM w astroszopce
  4. również z komputera w gabinecie podłączyłem się do sterownika ASCOM AstroLinka w astroszopce

Całość przebiegła bez zakłóceń i działa prawidłowo. Zarówno panel AstroLinka jak i położenie teleskopu w Cartes du Ciel odświeżane są bez opóźnień.

alpaca-01.jpg.29367a283b253c0bfec9b469fad74c86.jpg

Konfiguracja zdalnego serwera ASCOM Remote

alpaca-02.jpg.e92083a9ad502249223a9da679fde909.jpg

Serwer ASCOM Remote uruchomiony

alpaca-03.thumb.jpg.9131c54b750ccdaa6c7b66a8c4d4813d.jpg

Podłączenie CdC oraz panelu AstroLinka z komputera domowego do sterowników ASCOM Remote w astroszopce

alpaca-04.thumb.jpg.6064c83be9bda7b50e477bc5214a2881.jpg

Komunikacja z komputera domowego do komputera w astroszopce (okienko po lewej - widać wysyłane do serwera ASCOM Remote komendy).

Po godzince wciąż wszystko działa prawidłowo. 

Czy to fajne i ciekawe rozwiązanie? Pewnie tak, w dzisiejszym świecie urządzeń rozproszonych na pewno można znaleźć dla Alpaki interesujące rozwiązania.

Czy będę z tego korzystał? W mojej konfiguracji nie. Mając w astroszopce dedykowany laptop do prowadzenia sesji, do którego łączę się za pomocą pulpitu zdalnego, nie widzę scenariusza, gdzie mógłbym chcieć używać Alpaki. 

 

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jolo napisał:

Mając w astroszopce dedykowany laptop do prowadzenia sesji, do którego łączę się za pomocą pulpitu zdalnego, nie widzę scenariusza, gdzie mógłbym chcieć używać Alpaki. 

 

Działam podobnie jak Ty zdalnie, jednak ciągle są jakieś kłopoty z Chrome Remote Desktop. 

Często zatrzymuje się lub zwłoka jest tak duża, że obsługa staje się bardzo męcząca...

Czy mógłbyś napisać jakiego zdalnego pulpitu używasz?

U mnie TeamViewer odpada, bo już mnie zablokowali twierdząc, że używam go jako firma...

Próbowałem też RealVNC (łączy, ale w odpowiedzi mam tylko czarny ekran) i TightVNC (bez powodzenia).

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też TV zablokowali z tego samego powodu, nawet bym się zastanowił nad zakupem licencji, jakby była około 12x tańsza :( 

Używam zdalnego pulpitu windowsowego. W sieci lokalnej nie znalazłem lepszej alternatywy. Przy połączeniu spoza LAN używam AnyDesk - trochę bardziej laguje niż TV, ale i tak nie jest źle, a dodatkowo AnyDesk ma fajnego klienta na Androida i bardzo przyjemnie się z tabletu obsługuje, jeśli jest potrzeba. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. VNC w standardowej konfiguracji wymaga, aby serwer (komp zdalny) był widoczny w sieci klienta (kompa na którym pracujesz). Czy między tymi maszynami nie masz może routera z funkcją NAT?

2. Jeśli na komputerze zdalnym mas Windows w wersji minimum "Professional" to możesz się do niej podłączyć się klientem zdalnego pulpitu (dostępny domyślnie w Windows).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do Alpaki, to podobna funkcjonalność jest dostępna przy użyciu platformy INDI. 

Na urządzeniu przy sprzęcie (np. Raspberry PI) instaluje się serwer INDI, a na komputerze lokalnym klienta INDI, np. EKOS-a (wchodzi w skład KStars).

Sterowniki INDI może nie są aż tak popularne jak ASCOM, ale do bardzo wielu są dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, moje pytanie nie było związane z tematem - przepraszam...

Więc krótko jeszcze...

Dziękuję za podpowiedzi, są bardzo cenne. Wypróbowałem AnyDesk, ale mimo że połączenie następuje od razu, nie doczekałem się widoku pulpitu komputera z mojej astro-budki.

Spróbuję jeszcze Pulpit Windowsa.

Niestety, nie mogę iść za radą @wessel, mój dom i astro-budkę dzieli dystans 80 km, więc jestem skazany na pośrednictwo internetu.

Pozdrawiam

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czemu nie? 

Zmienne IP można ogarnąć stosując dynamiczny DNS. Ważne aby było to IP z puli publicznej. Jeśli obawiasz się, że niepowołane osoby przejmą kontrolę nad astrobudką, to można połączenie zabezpieczyć stosując VPN. Na Raspberry Pi można uruchomić np. serwer OpenVPN (nieskomplikowany w konfiguracji), albo wręcz użyć tunelowania po SSH (to już rozwiązanie dla tych co się przemęczać z konfiguracją sieci nie chcą ? ).

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, piotrfie napisał:

Czemu nie? 

Zmienne IP można ogarnąć stosując dynamiczny DNS. Ważne aby było to IP z puli publicznej. Jeśli obawiasz się, że niepowołane osoby przejmą kontrolę nad astrobudką, to można połączenie zabezpieczyć stosując VPN. Na Raspberry Pi można uruchomić np. serwer OpenVPN (nieskomplikowany w konfiguracji), albo wręcz użyć tunelowania po SSH (to już rozwiązanie dla tych co się przemęczać z konfiguracją sieci nie chcą ? ).

 

To może na przyszłość i z Hamachi dało by radę, mam problemy by połączyć się w sieci lokalnej tak jak zrobił to jolo.,.

nawet te same sterowniki wybrałem bo mam podobny sprzęt, wersja softu jest ta sama, konsola tak jak wyżej potwierdziła załoadowanie sterowników, sama apka eqmoda też się uruchomiła.

Jednak na drugim pc po podaniu ip tego kompa gdzie serwer i tego samego portu nie łączy się a wywala błąd że przekroczono czas próby połączenia, remote client i same ascom mam zainstalowane.

Powyłączałem wszystkie zapory i antywiry ale nic to nie daje, tak na żywe oczy to widzę że nie ma żadnego połączenia mimo że jest potwierdzenie z remote server że działa na wybranym porcie, albo coś je blokuje albo coś jeszcze należy zrobić co tu nie jest opisane.

Przy probie łączenia konsola na drugim pc nawet nie odnotowuje próby tego połączenia.

Sprawdziłem port i ip podaje odpowiednie.

Od tego czasu już minął rok, nie wiem czy coś się nie zmieniło,.

Edytowane przez Imar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PDF jest napisane że można sprawdzić połączenie w ten sposób "For testing its fine to run the driver and the remote server on the same PC and to use 127.0.0.1 as the IP address for both clients and server"

Zrobiłem to i dostaje komunikat że nie można się połączyć z serwerem zdalnym ( mimo że to ten sam PC) jak to rozumieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)