Skocz do zawartości

Messier 42


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję. A teraz jeśli pozwolisz to kilka uwag do Twojej pracy, podobnych zresztą do M 31 zgłoszonej do konkursu.

1. Całość jest nieostra... korzystasz z maski Bahtinova lub podobnych urządzeń pomocniczych?

2. Gwiazdki są rozciągnięte - ja rozumiem że nie masz guidera- ale Star Adventurer prawidłowo ustawiony na biegun powinien spokojnie te 60 sekund wytrzymać na ogniskowej 135 mm. Chyba warto popracować na ustawieniem na biegun.

Jeśli zwalczysz te dwa proste błędy to zdjęcie od razu będzie o wiele lepiej wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie posiadam maski Bahtinova do ostrzenia na tym obiektywie, moze i bede musial zamowic u kogos,ale jeszcze do lepszego ustawienia chce zainstalowac Astro Photography Tool ( https://ideiki.com/astro/Download.aspx ). Moze na wiekszym ekranie niz w aparacie uda sie lepiej to ustawic.

2. Staram sie jak najlepiej wypoziomowas statyw,a takze ustawienie na biegun w/g aplikacji SynscanInit 2.1 pod androida. Byc moze ona nie jest dokladna,albo jakis problem jest w SWSA,wystepuja luzy na sprzegle RA,po dokreceniu i tak da sie poruszyc okolo 5-10mm w obie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po maskę napisz do sidiouss. 

Polecam zainstalować APT i wstępnie działać z jakimś laptopem. Nawet sary poczciwy win7 da radę. Aczkolwiek mając maskę myślę że mógłbyś dać radę ustawić ostrość na LV z pomocą jasnej gwiazdy. 

Ogarnij SWA. Tam nie może być żadnych luzow. Wstępnie ustaw na biegun, wyceluj na obiekt i koniecznie po tym ponownie dokładnie skoryguj ustawienie na os świata. 

W SWA masz dobrze ustawioną lunetke? Justowanie w osi obrotu i prawidłowe ustawienie siatki. Nagrałem kiedyś na to film. Pewnie już Ci go kiedyś linkowalem. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tayson.82 napisał:

Po maskę napisz do sidiouss.

Nasze chłopaki drukują idealne, Zielu, Jolo....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tayson.82 napisał:

Po maskę napisz do sidiouss. 

Polecam zainstalować APT i wstępnie działać z jakimś laptopem. Nawet sary poczciwy win7 da radę. Aczkolwiek mając maskę myślę że mógłbyś dać radę ustawić ostrość na LV z pomocą jasnej gwiazdy. 

Ogarnij SWA. Tam nie może być żadnych luzow. Wstępnie ustaw na biegun, wyceluj na obiekt i koniecznie po tym ponownie dokładnie skoryguj ustawienie na os świata. 

W SWA masz dobrze ustawioną lunetke? Justowanie w osi obrotu i prawidłowe ustawienie siatki. Nagrałem kiedyś na to film. Pewnie już Ci go kiedyś linkowalem. 

To w takim ukladzie,jesli jest luz to prawdopodobnie cos w srodku,bo mimo skrecenia nawet mocno nie da sie calkowicie go zlikwidowac. Co do lunetki,ustawiam ja dokladnie tak jsk jest w Twoim filmiku z kominem.Tak tez robie,po ustawieniu ostrosci,tyle co daje radena LV, ustawismna biegun wstepnie,puszczam probe na jakim czasie wytrzyma bez poruszenia i dopiero jadę na interesujacy obiekt,po tym znow sprawdzam jeszcze raz czy nie zmienilo sie poziomowanie statywu  albo ustawienie na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam sprawdzenie ustawienia na biegun metodą dryfową. Janusz Wiland fajnie to u siebie opisał http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/metoda-dryfowa-ustawianie-na-biegun/ i fotograficznie nawet szybko się robi.

A gdy już ustawisz, to sprawdź jakie maksymalne czasy możesz uciągnąć dla tej ogniskowej.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, ale warto sprawdzić. 

I jeszcze jedna przypadłość, która mnie czasami dotyka. Jeżeli montaż pracuje na granicy swojej nośności, to pojechania mogą się pojawić w zależności od położenia setupu. Może to złe wyważenie, lub jakieś kabelki. 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, osman1980 napisał:

wezyk spustowy

Siedzisz i wciskasz guzik na każde foto? Zdecydowanie zainstaluj APT ?

Raz że ustawisz ostrość https://ideiki.com/astro/usersguide/focusing_aid.htm

Dwa - można próbować bez wężyka, tylko podłączysz aparat i robisz sekwencje, a wężyk sprzedajesz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)