Skocz do zawartości

Początek zabawy z Astronomią


Piotr1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie i jednocześnie zwracam się z ogromną prośbą . 

Chciałbym zakupić żonie teleskop na gwiazdkę a nie mam o astronomii i o parametrach tych urządzeń  zielonego pojęcia (zresztą tak jak i ona ) 

Miałby on służyć do celów hobbistycznych i prawdopodobnie będzie użyty 3-4 razy i na zawsze skończy w szafie  :) 

Moje pytanie jest następujące , czy w bardzo  niskim budżecie ( załóżmy do 1000zł) da się już kupić teleskop , który pokazał by załóżmy kratery na księżycu czy raczej tylko jakaś zabawka w tym budżecie wchodzi w grę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Pod Sieradzem - teren podmiejski 

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

dowolna 

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

balkon lub przed domem z trawnika 

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

planety naszego układu 

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

1000-1500 - chyba że warto do czegoś trochę dołożyć 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Przy takim nastawieniu nie wiem, czy warto Ci się angażować...

1500 zł to całkiem sporo. 

Planety są obecnie i przez najbliższe lata tak nisko, że ich obserwacje są bardzo słabe.

Ja bym Ci zaproponował Newtona 6 lub lepiej 8 cali na montażu Dobsona. 

Jeśli w nocy widzisz Drogę Mleczną z miejsca obserwacji, to zobaczysz bardzo dużo Obiektów Głębokiego Nieba (Deep Space Objects). Gromady gwiazd, galaktyki, mgławice. I oczywiście kratery i góry na Księżycu, Księżyce Galileuszowe Jowisza i pewnie Tytana przy Saturnie, fazy Wenus.

Wada Newtona - trochę waży, nosi się osobno tubę i osobno montaż. Ale ma najlepszy stosunek cena do możliwości.

Z balkonu słabe obserwacje ze względu na barierkę. 

Może lorneta na statywie byłaby lepszym pomysłem? 15x70 też pokaże sporo, zwłaszcza pod ciemniejszym niebem.

Niechętnie mogę polecić refraktor 90/900 na montażu AZ4. Niechętnie, bo przy powyższym Newtonie to jest zabawka o znacznie mniejszych możliwościach obserwacyjnych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr1984 napisał:

czy w bardzo  niskim budżecie ( załóżmy do 1000zł) da się już kupić teleskop , który pokazał by załóżmy kratery na księżycu czy raczej tylko jakaś zabawka w tym budżecie wchodzi w grę ? 

Nie jest to wcale niski budzet na pierwszy teleskop.  Nowy Sky- Watcher 6 cali dobson ok 970 zl , Sky - Watcher 8 cali dobson ok 1350 zl . Nie sa to zabawki, tylko juz pozadny sprzet. Oczywiscie pokaza kratery i formy uksztaltowania terenu na ksiezycu . Jezeli chodzi o Jowisza , ktory jest teraz juz bardzo nisko , spokojnie mozna jeszcze zaobserwowac 1 , 2 pasy rownikowe w atmosferze .  Saturn jest nieco wyzej , mozna obserwwac jego pierscienie.  Widocznosc Wenus wieczorem bedzie sie polepszac w najblizszych miesiacach. Pytanie tylko , czy rozpoznajecie gwiazdozbiory i chociazby najjasniejsze gwiazdy. Bez znajomosci nieba mozecie sie szybko zniechecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lemarr7 napisał:

Pytanie tylko , czy rozpoznajecie gwiazdozbiory i chociazby najjasniejsze gwiazdy. Bez znajomosci nieba mozecie sie szybko zniechecic.

Ale w tym pomogą książki. I darmowe Stellarium na kompa a płatne na telefon. 

SkEye. Jest sporo aplikacji na komórki, część darmowa, część płatna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, jak radzi kolega Syriusz rozważyłbym na poważnie dobrą lornetkę. Skoro teleskop ma skończyć w szafie, to jest duża szansa, że z lornetką coś jeszcze da się zrobić :)

Ze swoich doświadczeń mogę powiedzieć, że lornetka była moim pierwszym sprzętem obserwacyjnym nocnego nieba i uważam, że to bardzo fajny sposób obserwacji, zwłaszcza dla totalnie zielonych :)  Tak się do niej przyzwyczaiłem, że zabieram ją teraz na każdą sesję z teleskopem :)

A dobra lornetka pokaże więcej niż bardzo tani, kiepski "zabawkowy" teleskop, gdzie producent "zapewnia" o powiększeniach 650x :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że to ma być prezent więc może dobrze, żeby był w miarę tak bardziej kompletny, zatem jeżeli masz się zmieścić w budżecie to powinieneś wiedzieć, że po za okularem 25mm w przypadku Skywatchera lub 30mm dla GSO, które na początek mogą zostać to są dodawane słabej jakości 10mm dla SW lub 9mm dla GSO. Zatem ja kupiłbym dobsona 6 cali, a za resztę dokupił 2 lepsze okulary.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja do rozważenia,  która może zaoszczędzić cenne miejsce w szafie. Wypożyczenie teleskopu na kilka dni (choć zaznaczam, że sam nigdy tego nie praktykowałem.) Chyba gdzieś w Wa-wie jest taka opcja.

Jak się żonie / wam spodoba to wtedy prezent będzie trafiony:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piotr1984 napisał:

W GSO dostaniesz lepszy okular szerokokatny Erfla  [  30 mm 2 cale ] niz w Syncie , wiatraczek chlodzacy lustro glowne , mikrofokuser 1:10 z mikroruchami , lozyskowanie podstawy. Wszystkie roznice miedzy tymi teleskopami szczegolowo opisane sa na stronie jednego ze sklepow wysylkowych. Wiec jak najbardziej jest sens doplacenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)