Skocz do zawartości

teleskop przez internet


Bodziok

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Forumowicze,

Czy ktoś ma doświadczenia z "https://www.itelescope.net/" oraz mógłby się nimi krótko podzielić? Jak to działa w praktyce i czy warte jest tych pieniędzy które trzeba tam wydać ? :)

U mnie kolejny wieczór chmury, nawet księżyc chwilami ma problemy z "przebiciem się".....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z iTelescope.net od kilku lat. Zasilasz swoje konto środkami finansowymi i masz dostęp do teleskopów w kilku miejscach na świecie. Czy warto za to płacić ? To zależy do czego jest Ci to potrzebne. Faktycznie nie jest to tania zabawa. Moja opinia jest taka, że gdyby miałoby to być mój "podstawowy" sprzęt astro, to zdecydowanie nie. Dla mnie osobiście sens korzystania z iTelescope polega wyłącznie na sytuacjach, kiedy muszę pilnie potwierdzić jakąś obserwację, odkrycie możliwej supernowej, a w Polsce mamy już dzień albo fatalną pogodę. Nie mogę czekać kilku dni z potwierdzeniem, bo w tym czasie obiekt namierzony zostanie w jakimś innym projekcie przeglądowym i będzie "pozamiatane". 

Jeżeli masz jakieś dokładniejsze pytania w kwestii korzystania z tego serwisu, to chętnie odpowiem.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem na PW pytania od kolegi @Bodziok, ale aby forum spełniało swoją właściwą funkcję informacyjną uznaliśmy wspólnie, że lepiej odpowiedzieć na nie publicznie.

Jak w praktyce działa tam ten sprzęt? Jakiego rodzaju kamery tam mają?
Generalnie sprzęt jest bardzo różny. Apertury od 9 do 70 cm. Teleskopy rozmaitych konstrukcji o światłosiłach od f/7.9 do f/3.4. Kamery niemal wyłącznie FLI lub SBIG - różne, ale dobre modele. Szczegółowa rozpiska sprzętu dostępna jest tu.

Czy często się zacina? Co jeśli przyjdą chmury? Można wstrzymać sesje?
Owszem, awarie się zdarzają, ale należy zaznaczyć, że opłata nalicza jest wyłącznie za czas UDANEJ ekspozycji. W sytuacjach awaryjnych można sesję przerwać, ale nie ma takiej potrzeby. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu wykonane rejestracje będą nieudane (chmury, zdjęcia pojechane z powodu wadliwego guidingu itp) to istnieje proste zgłoszenie takiego faktu i środki są zwracane. Nigdy mi się nie zdarzyło, aby takie odwołanie zostało zakwestionowane.

Czym dokładnie się tam steruje? Tylko montażem? Kamerą czy filtrami też? 
Wszystkim powyższym. Sesja programowana jest za pomocą skryptu iTelescope ACP. Jest to zmodyfikowana wersja ACP. Szczegóły dotyczące różnic oraz tworzenia własnych skryptów znajdziesz tu. W praktyce praca wygląda tak:

  1. wybierasz teleskop
  2. tworzysz dla niego skrypt ACP
  3. wrzucasz go do swojego profilu związanego z typ teleskopem
  4. odpalasz skrypt (natychmiast, jeżeli teleskop jest wolny i czas jest właściwy dla danych RA-DEC lub robisz rezerwację na wykonanie tego skryptu)
  5. wyniki (pliki FIT) odbierasz później z serwera FTP

 

  • Like 6

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też korzystałem już kilka razy (choć ostatnio dość dawno, bo z 5 lat temu) z sieci iTelescope.net. Tak jak Jarek napisał - płaci się za udane ekspozycje, jeśli klatki są np poruszone, to wystarczy je zgłosić i punkty zostają zwrócone. Nie wiem czy miałem pecha, czy tak to po prostu wyglądaj, ale z moich może trzech w sumie godzin zebranego materiału około 1/3 nadawała się do wymiany z powodu pojechanych gwiazd. Jeśli rejestrujemy obiekty statyczne (astrofoto estetyczne), to pół biedy, ale jeśli np polujemy na jakiś tranzyt, szybką gwiazdę zmienną czy podobne krótkoczasowe zjawisko, to nie wygląda to najlepiej. Ale może w ciągu tych 5 lat się pozmieniało. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

Nie wiem czy miałem pecha, czy tak to po prostu wyglądaj, ale z moich może trzech w sumie godzin zebranego materiału około 1/3 nadawała się do wymiany z powodu pojechanych gwiazd.

Niestety, masz rację. W moim logu iTelescope.net w rekordach dotyczących zwrotów najczęściej można znaleźć tego typu zapis: "Refund: 520955 Poor Tracking: Tracking problem". Tu wkurzające i nie bardzo potrafię to zrozumieć. Przy dzisiejszych środkach technicznych można chyba doprowadzić do sytuacji, aby działało to sprawnie. Tym bardziej, że nie mamy tam montaży klasy SW ale w większości są to Planewave Ascension 200HR lub Paramount PME. Przecież to powinno chodzić jak żyleta. Najczęściej korzystam z amerykańskich obserwatoriów. W nich moim ulubionym teleskopem jest T24 Dall-Kirkham z 0.61m lustrem i świetną kamerą FLI-PL09000. Korzystam z niego najczęściej. Stwarza najmniej problemów chociaż należy do najdroższych.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)