Skocz do zawartości

Tranzyt Merkurego po Słoneczku.


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy Wizualowcy już temat poruszali a w astrofoto nie widzę...
No to przypominam o przygotowaniu sprzęcicha słonecznego czy z folią i kamerek. W nasze Narodowe Święto gotowość bojowa na 13:25.
Nad morzem na 85% znów lipa choć ND5 i kamerka gotowe :(  I oczywiście ślijcie fotki jak ostatnio Munia z Jupkiem - były cudne :)

320333418_Twwito.thumb.JPG.1ea6a0e3860b889fb43879852225f079.JPG

2098001277_tranm.thumb.JPG.4887f3377a2f8028bfbf0ca0925469e2.JPG

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też już wczoraj sprzęcicho na balkon wystawiłem, polarna ustawiona i czeka, choć prognozy od kilku dni się nie zmieniają i stale chmury pokazują...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tu betoniarkowcy i samoprzedłuzacze ogniskowi mają pole do popisu :) 
Ale każda kropeczka naszego sąsiada zarejestrowana na Słoneczku zapewne ucieszy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze w toku przygotowań, muszę zrobić instalkę sterowników i programów na innym lapku bo ten od astro strasznie muli, nawet format i świeża instalka windowsa mu nie pomogła :( 
Pogodowo nie zapowiada się najlepiej, przewaga chmur ma być. Tranzyt Merkurego nie jest to chwila, jak w przypadku tranzytu ISS, więc liczę na jakieś okienko choćby na jeden avik :) Wreszcie jakaś plamka na Słońcu się pojawi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sferoida napisał:

A i tak przyjdzie Łukasz i wszystkich wykosi . 

Ale to nie konkurs, to upamiętnienie zjawiska i każde się liczy jako sukces  :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Nikuś P900, z 2 metrową ogniskową siedzi sobie na statywie i czeka...Oby tylko pogoda była łaskawa.:)

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę obserwował a jak by, że inaczej, oczywiście jak tylko pogodna pozwoli, wysłałem na FB też kilka zaproszeń do znajomych może się załapie ktoś, pokazy będą tylko dla osób, co przyjdą do mnie na plac koło domu potem przed zachodem jak się uda planuję wyjść na pagórek, ale to jak będzie więcej ludzi na pokazie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2019 o 18:44, sferoida napisał:

A i tak przyjdzie Łukasz i wszystkich wykosi . 

Dzięki za "recognition" :)  Ale ja w tym roku odpadam. Będę na biegu w Poznaniu i raczej nie dam rady wrócić przed zmrokiem!

Będę tym razem podziwiał wasze prace. Także powodzenia wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Dzięki za "recognition" :)  Ale ja w tym roku odpadam. Będę na biegu w Poznaniu i raczej nie dam rady wrócić przed zmrokiem!

Będę tym razem podziwiał wasze prace. Także powodzenia wszystkim!

Znając Ciebie to podczas biegu... z teleskopem na plecach i lapkiem w rękach dałbyś radę nagrać parę avików tranzytu :)) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Jacek E. napisał:

Kurczak wodny, gdyby to się sprawdziło,

Właśnie Koledzy,Od piątkowego wieczora z dna na dzień w różnych portalach prognozy są coraz bardziej optymistyczne,jeśli ten trend się utrzyma i będzie mi dane coś zobaczyć będę mega wdzięczny LOSOWI

Jestem obecnie w domu więc mam niczym nie zakłócony dostęp do teleskopów i dużej lornetki,odwrotnie niż zazwyczaj gdy zasuwam na kontrakcie daleko od domu.Mam nadzieje że i pogodowy zbieg okoliczności będzie sprzyjający wydarzeniu.

Życzę tego Wam i sobie :) 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że temat już jest, mam pytanie związane z ogólną obserwacją Słońca przez lornetkę 15x70. Filtry z folii ND5 już mam gotowe, ale nie wiem ile czasu można wpatrywać się bezpośrednio w Słońce? Spotkałem się z informacją, że kilka-kilkanaście sekund i przerwa i takiej opcji zamierzam się trzymać, ale dla pewności wolę zapytać bardziej doświadczonych obserwatorów.

Nigdy nie obserwowałem naszej gwiazdy przez szkiełka stąd pytanie ?

 

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, SpandexFob napisał:

Z racji tego, że temat już jest, mam pytanie związane z ogólną obserwacją Słońca przez lornetkę 15x70. Filtry z folii ND5 już mam gotowe, ale nie wiem ile czasu można wpatrywać się bezpośrednio w Słońce? Spotkałem się z informacją, że kilka-kilkanaście sekund i przerwa i takiej opcji zamierzam się trzymać,

Jeśli masz ND5 to Twój wzrok jest bezpieczny :) Często się gapię z przez mojego Nikonka 12x50 i nie odczułem niepokojących zjawisk wzrokowych. To samo z refraktorkami czy betoniarkami jakie posiadałem o różnych ogniskowych. Pierwsze słyszę o kilkusekundowych ograniczeniach.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przygotowane, tylko wystawić za drzwi balkonowe. Reszta w rękach??? Chmurew ;) Apuś 90/600 a środku Barlowek x2 i BSC, na wierzchu ND3, będzie łapany przez QHY183.

964977568_NaMnS.thumb.JPG.1440af9f66ee40e5f10e22f207d29633.JPG

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też przyszykowane tylko te kilka rundek do samochodu będzie. 

Balkon odpada u mnie bo akurat Słońce za blok zachodzi mniej więcej w tym czasie co zaczyna się tranzyt.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)