Skocz do zawartości
Jacek E.

Tranzyt Merkurego po Słoneczku.

Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem lornetkowo wyłapać tą drobinkę. (Celestron 15x70) Niestety nie dałem rady go dostrzec. Miałem jakieś 2-3 minuty luki w chmurach. :( 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A ja widziałem przez PST piękną tarczę Słońca ..o 12:20...potem już nie....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niemal całe niebo się rozpogodziło, a Słońce już powoli zachodzi. Merkury bez problemu widoczny w lornetce 12x50  ;)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i udało się, co prawda tylko przez 10 minut 15,25 do 15,35 ale jednak. Słońce było prawie na styku nad blokowiskami niemniej jednak Merkury był widoczny, wcześniej było zachmurzenie i o mało co nie przegapiłem.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aniołki sobie ze mnie jaja robią...

10 min przed tranzytem przyszły chmury, na ostatnie 5 minut (jak już Słońce było między drzewami) po chmurach nie ma ani śladu...

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Patrząc na wpisy to chyba jestem szczęściarzem, niemal przez dwie godziny miałem świetne warunki do oglądania tranzytu. Użyta do tego celu lornetka Starlight 15x70 dała wyborny obraz.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na Pomorzu miałem dosłownie około 5 minut widoczności i to przez chmury, ale coś udało się zobaczyć. Lorneta 15x70 z folią ND5. Ważne, że udało się chociaż przez chwilę, bo prognozy były drastyczne. Gratuluję tym, którym pogoda pozwoliła na fotki!

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Bodziok napisał:

Pogoda delikatnie mówiąc słaba, zachmurzenie duże :( miałem dosłownie kilkanaście sekund na zrobienie foty - canon 450d. Na eksperymentowanie z innymi czasami ekspozycji, powiększeniem Barlowem czy kamerką planetarna zabrakło czasu.... Trudno, w 2032 spróbuję ponownie :)

387309957_tranzytMerkurego.thumb.jpg.a024cfa489fda009fbf97148808e8155.jpg

Ja też w 2032 spróbuje jeszcze raz, będę miał wtedy równe 100 lat. A tak na poważnie dobrze że w tym roku mi sę to udało  choć tylko przez 10 minut.

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tyle szykowania i niestety Wielki zawód. Tak wyglądało Słonko w różnych miejscach Ustki bo próbowałem do zachodu. Północ idealna, jak na złość i jak na złość teraz Munio w krysztale :(
Gratuluję wszystkim, którym się udało i dziękuję za podzielenie się fotkami :) 

PT.thumb.JPG.3d0f9d9165884664afbabfecdfd688a7.JPG

• Like 3
  • Sad 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Lorneta 26x100 i szklane filtry na obiektywach, kilkadziesiąt minut oczekiwania na dziurę w chmurach i w końcu sukces! Kilka minut, w trakcie których chmury odsłoniły Słońce wystarczyło, by czarną kropeczkę zobaczyła mama, tata i czwórka naszych dzieci. Było mnóstwo frajdy i pytań typu "to Merkury jest taki malutki?"

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
34 minuty temu, Jacek E. napisał:

Tyle szykowania i niestety Wielki zawód. Tak wyglądało Słonko w różnych miejscach Ustki bo próbowałem do zachodu. Północ idealna, jak na złość i jak na złość teraz Munio w krysztale :(
Gratuluję wszystkim, którym się udało i dziękuję za podzielenie się fotkami :) 

Trzeba było próbować, ja też z Ustki i się udało, te chmurki mało przeszkadzały, mi nawet z drzewami się udało.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta