Skocz do zawartości

PN G75.5+1.7 czyli z motyką na słońce


Rekomendowane odpowiedzi

 Na początek kilka słów dlaczego ten trudny obiekt wziąłem na tapetę. Po upgrade setupu (w ubiegłym roku teleskop, w tym roku lepszy DSLR + paskowanie montażu) postanowiłem zrobić obiekt nieosiągalny wcześniej.
 Tak się składa, że często wchodząc na forum odświeża się wątek polskiego APOD, a tam jako pierwsza fotka dla III kwartału 2019 pokazuje się praca "Mgławica Bańka Mydlana obok NGC 6888- autor Przemysław Ząbczyk"


  Owa bańka stała się moim celem. Strzały rozpocząłem we IX i trwały do XI. Po drodze na forum pokazała się praca Antoniego

świetna referencja jak obiekt wygląda i gdzie go szukać
 
 Dlaczego "z motyką na słońce" ... mój sprzęt to jednak tylko 6" maksutow-newton, a używany 6d nie jest modyfikowany.
 
 W połowie zbieranego materiału RGB i Ha złożyłem z ciekawości czy już coś widać... niestety

 

brak_banki.thumb.jpg.e34cb75bacdf9f6ed4fbe657a8f24af7.jpg

Później dopaliłem kilka godzin  OIII ... znów kicha (a to lekko przeszkadzał księżyc, a to delikatne cirrusy - sesje poszły do kosza), ale wreszcie przyszła zimna, bezchmurna i bezksiężycowa noc z której udało się dopalić 17*15min ISO3200 i jest.

banka_inv1.jpg.d6577119a7fc92d8dc666ea7fd6ac40a.jpgbanka_rgb.thumb.JPG.5082b816759b373fe98c62ce4e8db4d0.JPG

słabo bo słabo, ale bańkę u mnie też widać, naprawdę tam jest :)  CBDO.

Całość składana w wersji nieagresywnej i po PCC wygląda tak

ngc6888_PCC_cr.thumb.jpg.1a6b5ac683f75f58a3f7cae67e0ba5af.jpg

a w wersji z agresywniejszą obróbką i zabawą z krzywymi wygląda tak

pixelMath_v2_PCC_starRemovSharpCurv2_crbm.thumb.png.e68c6c25dc8b917c446e8638dfe790ea.png

 

mam nadzieję, że to nie jest ostatnia wersja, jeśli nie w tym roku to w przyszłym jeszcze parę godzinek postaram się dopalić (ładne fotki to ok 20-30h, u mnie jest na razie razem ok.13h)


ps.
dla zainteresowanych przypominam wątek w sprawie

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

z jednej strony już wiem, że w tym roku nic nie dopalę, z drugiej mało zdjęć na konkursach, postanowiłem jeszcze raz obrobić materiał, mam nadzieję, że takie selektywne wyciąganie fragmentów zdjęcia nie stoi w sprzeczności z regulaminem konkursu, po lewej zachowane proporcje, po prawej oszukane dodatkowym wyciąganiem histogramu tylko obszaru wokół bańki

porownanie.thumb.JPG.6c11f7118c3517e12887597ea2b1f0f5.JPG

 

a na konkurs pójdzie

 

NGC688_Plus.thumb.jpg.0aff214438431450837c3c768679a571.jpg

 

chyba, że macie jakieś uwagi do obróbki...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny obiekt i bardzo ładna fotografia. Obróbka bardzo solidna! Chciałbym jako wierny fan filtra L-Enhance Optolonga, tylko dodać, że to obiekt idealny pod fotografię nim właśnie. Masz tam sporo wodoru i tlenu i myślę, że zaoszczędziłbyś dzięki temu czas na dopalenie jeszcze więcej klatek. 

  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam najmocniej za off-top, ale mój wewnętrzny nazista gramatyczny nie pozwala mi milczeć.

W dniu 8.11.2019 o 22:31, ggrzes napisał:

 Na początek kilka słów dlaczego ten trudny obiekt wziąłem na tapetę

Na tapet.
Tapetę masz na ścianie, a temat/obiekt bierzesz na tapet.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)