Skocz do zawartości

Master's Class - uwagi do zwycięzkich prac - październik 2019


Rekomendowane odpowiedzi

Dziś jako Master  Bogdan Jarzyna.

Od lat w czołówce polskiej astrofotografii amatorskiej, ostatnio w mojej ( i nie tylko mojej opinii) absolutny nr. 1 ! Dwa razy Image of The Day portalu Astrobin w ciągu tylko jednego miesiąca marca, wielokrotnie wyróżniany w konkursach krajowych. Ekspert Polskiego Astronomy Picture Of the Day, od niedawna administrator forum Astromaniak.  Zainteresowanych Jego pracami odsyłam do portalu www.astrobogdan.pl

1)
NGC 6992 bardzo ładnie pokazany przez Tomka wschodni fragment Pętli Łabędzia.
Przede wszystkim chciałem pochwalić Tomka za rozdzielczość w jakiej zaprezentował swoją fotografię. Brawo za odwagę bo co prawda w tej rozdzielczości widoczny jest już szum i inne mankamenty ale takie zdjęcie można sobie teraz odpowiednio zmniejszyć i dopracować do własnych potrzeb.
Wspomniałem o szumie, no tak jest widoczny jak i obwódki wokół gwiazd, można by nad nimi trochę popracować. Zdjęcie ogólnie nadaje się do lekkiego odszumienia.
Co do koloru warto popracować jeszcze nad zielonkawymi fragmentami mgławicy, którym dość łatwo można nadać właściwe niebieskie odcienie używając funkcji Selective Color w PS.
Poza tym Tomek co tutaj dużo gadać, bardzo ładnie pokazany Veil z całkiem niezłym zasięgiem słabszych fragmentów.
Pochwalić można nie tylko za to, że to bardzo trudny obiekt do wyłuskania z mrowia gwiazd ale również za to, że wykonałeś to zdjęcie kolorową kamerą co nie jest na pewno łatwym zadaniem.
Zasłużone pierwsze miejsce - Gratulacje!

2)
IC 342 "Ukryta Galaktyka" bardzo trudna galaktyka do fotografowania, wiem bo sam ostatnio długo zmagałem się z tym obiektem.
Na pierwszy rzut oka galaktyka bardzo ładnie prezentuje się kolorystycznie w otoczeniu kilku kolorowych gwiazd.
Niestety Mateusz prezentuje zdjęcie w zbyt małej rozdzielczości aby cokolwiek więcej można było powiedzieć na temat tej pracy, poziomu tła, detalu, kształtu i kolorów gwiazd.
Moim zdaniem Organizatorzy konkursu powinni wprowadzić do regulaminu minimalną akceptowalną rozdzielczość zgłaszanych zdjęć!
Na pochwałę zasługuje na pewno wykonanie zdjęcia Canonem co nie jest na pewno łatwe.
Mimo wszystko gratuluję zajęcia drugiego miejsca!

3)
M52 NGC 7635 wykonane przez Andrzeja to klasyka gatunku i bardzo ładny kadr przedstawiający te znane obiekty.
Andrzej bardzo ładnie poradził sobie w sumie z nie najłatwiejszym rejonem nieba. Troszkę brakuje informacji odnośnie danych technicznych zdjęcia ale wnioskuję, że jest to zdjęcie wykonane w technice LRGB. W tym rejonie znajduje się dużo wodoru więc warto by jeszcze wrócić do tego zdjęcia i doświetlić klatki w Halpha.
Bardzo ładne i równomierne tło oraz kolorowe halo wokół dużych gwiazd, brakuje natomiast kolorów na mniejszych gwiazdach.
Zasłużone miejsce w pierwszej trójce!
Gratulacje!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel polecił i przypiął ten temat

Dzięki wielkie @Bogdan J. za ten komentarz. Na pewno wykorzystam go do doskonalenia warsztatubeer

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za komentarz :) Nabyłem filtr Ha i planuję dopalić wodór dla tego obszaru.

W dniu 11.11.2019 o 08:18, wessel napisał:

Troszkę brakuje informacji odnośnie danych technicznych zdjęcia ale wnioskuję, że jest to zdjęcie wykonane w technice LRGB

Tak, użyta kolorowa kamera QHY8L :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel usunął z polecanych i odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)