Skocz do zawartości

"Obserwacje słynnego krateru Plato"


Karol_C

Rekomendowane odpowiedzi

Super relacja, ciekawe kogo teraz zainspiruje ;)

Czekam z niecierpliwością na kolejną z porównaniem tych trzech teleskopów na Księżycu.

Power 200x przy 8 calach = 1mm źrenica, żeby zejść poniżej 1mm trzeba więc dużo lepszych warunków, u mnie w 120mm refraktorze 1mm mam gdzieś przy 125x, podobną wartość ok. 133x daje mi 15mm okular z barlowem 2x, krótką chwilę cieszyłem się całkiem niezłymi widokami zanim wlazły chmury. Czekam na naprawdę czyste niebo, dzisiaj też lipa, ciągle Łysy albo za folią albo jakieś chmury.

A prowadzenie faktycznie by się przydało do większych powerów, z czasem pomyślę o kupnie napędu do montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie znalazłem tylko w jednym Atlasie oznaczenie do krateru nr 1 :) Jak widać formacja nie jest zbyt wielka, nie mówiąc już o kraterkach w Plato :) 

1809C6F0-E574-4525-9AE0-3D55A549B077.jpeg

ps. tutaj obszerny artykuł na temat widzianej przez ciebie formacji :) 

http://lroc.sese.asu.edu/posts/1077

  • Like 3
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, fajna relacja ale czekamy na 14" :) 3 kraterki wewnątrz Plato w formie jasnych punktów to ja wyciągałem achromatem TS 102 F11... Polecam zerknąć na Plato w III kwadrze, wtedy miałem w GSO 10" kratery z ciemnymi i jasnymi obszarami, inna liga rozdzielczości niż 4" soczewka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Przemek_K napisał:

Czekam z niecierpliwością na kolejną z porównaniem tych trzech teleskopów na Księżycu.

Postaram się to zrobić. Choć nie wiem czy mnie nie trafi coś przy używaniu AZ ATM. 

9 godzin temu, lolak89 napisał:

No no, fajna relacja ale czekamy na 14" :) 3 kraterki wewnątrz Plato w formie jasnych punktów to ja wyciągałem achromatem TS 102 F11... Polecam zerknąć na Plato w III kwadrze, wtedy miałem w GSO 10" kratery z ciemnymi i jasnymi obszarami, inna liga rozdzielczości niż 4" soczewka.

Jak pisałem trzy to były pewne. Wyskakiwały kolejne ale ciężko było mi stwierdzić, które na pewno widzę. Wiem, że oświetlenie było słabe ale zgrać pogodę z konkretną fazą ...  Dobrze, że w ogóle była pogoda. 

 

Ogólnie wrócę do Plato z 14" i 8" na pewno. Może się uda za tydzień ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Wam powiedzieć że nigdy nie patrzyłem na Księżyc w formie osiągów, wypatrywania jak najmniejszych kraterków itd...

Kwintesencja moich obserwacji krateru Plato o ile pogoda dopisze to będzie 20.11 nad ranem, a ile jeszcze będzie widocznych cudów w okolicach terminatora  z piękną iglicą cieniową od Mons Pico na czele :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)