Skocz do zawartości

Pierścienie interferencyjne Newtona - jak ich unikać? Jak je usuwać?


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dotyczy wyłącznie fotografii Słońca i wyłącznie w paśmie Ha z filtrem o szerokości ułamków Angstrema. Znalazłem dotychczas dwie metody:

1. Pochylenie osi optycznej kamery ZA etalonem

2. Niwelacja interferencji przez robienie flatów np. w FireCapture.

Pierwsza metoda nie da się zastosować w Coronado PST ( a przynajmniej ja nie widzę możliwości) - może ktoś podpowie jak to zrobić w tym teleskopie?

Druga  metoda - podobno można to zrobić automatycznie  w czasie sesji tzw. Live flats ale nie mogę znaleźć nic w necie. Może ktoś pomoże?

Z naszym guru od Słońca czyli Łukaszem już jestem "po słowie" ale on fotografuje innym sprzętem i nie ma tego problemu.

Zestaw PST + ASI 120MM generuje mocno wkurzające pierścienie.

Jakieś pomysły/ porady/użyteczne linki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi czasami samo się usuwało po zestackowaniu. Ale tylko jak były jakieś większe szczegóły na tarczy. I przy ręcznym prowadzeniu na azymucie. Gdzieś widziałem w jakimś sklepie złączkę pod kamerkę co usuwa te pierścienie. 

Albo inna kamerka. 

Swoją drogą co cię naszło teraz na PST ? Ostatnio nawet protuberancji za bardzo nie ma. Już nie mówiąc o szczegółach na tarczy.

 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Charon_X napisał:

Swoją drogą co cię naszło teraz na PST ? Ostatnio nawet protuberancji za bardzo nie ma. Już nie mówiąc o szczegółach na tarczy.

Adrian, nic go nie naszło tylko tranzyt Merkurego chciał zrobić a dostał na próbę dzięki panu Kaczowi z Teleskopy.pl. Pisał o tym - to raz.
A dwa - takie wyjaśnienie, znalezienie ewentualnego wyjścia w przyszłości może komuś pomóc - prawda?
Że protuberancji teraz brak nie znaczy, ze na zawsze znikły.
Kilkunastu forumowiczów PSTeki posiada.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest wynik moich poszukiwań rozwiązania - kamery serii ASI 120 nie nadają się do fotografii Słońca z użyciem wąskich filtrów Ha. Układ matryca-szybka generuje nieusuwalne pierścienie interferencyjne ( Newtona) jak pisał Łukasz powyżej. Drugi ( czarno-biały) obrazek to stack 200 klatek z teleskopu PST Coronado 40 i kamery ASI 120 MM.

Pierwszy natomiast to stack 25 klatek z tego samego teleskopu ale z kamerą ASI 178 MM ( jeszcze raz dzięki Kamil). Widać nierównomierność oświetlenia, ale jest czysto!

1477668976_178firstlight.thumb.jpg.7bd8711b10b2520d08d160374a2b440a.jpg

Sun_093401.jpg.9f619e14fdd0f81c43553b77d13af500.jpg

 
  •  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)