Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam sposób modyfikacji pilota Celestron NexStar+ umożliwiającej bezprzewodową komunikację z komputerem/smartfonem/tabletem poprzez Bluetooth. Po modyfikacji możemy sterować montażem za pomocą oprogramowania zainstalowanego na komputerze/smartfonie/tablecie.
Do zbudowania układu popchnęła mnie wygoda bezprzewodowego sterowania montażem z poziomu aplikacji. Jeden układ już zbudowałem wcześniej (post sterowanie Meade LX200GPS), teraz przyszedł czas na pilota Celestron NexStar+. W przygotowaniu jest już przeróbka pilota SkyWatcher SynScan. Bardzo pomocne były strony: programowanie układu HC-05 i przeróbka pilota.

1. Zabieramy się do dzieła a potrzebne będą:
- pilot Celestron NexStar+
- zaprogramowany układ HC-05 (ważne! - układ ma 6 pinów, zdjęcie poniżej)
- wyłącznik
- kilka cienkich przewodów
- ok. 8-10 cm cienkiego drutu nawojowego
- dobra lutownica z cienkim grotem (transformatorowa tutaj się nie nadaje)
- klej na gorąco
- dobre oczy
- sprawne ręce

HC-05.jpg.c1a3fe336caaae9dfd74fe99d136bd45.jpg

moduł HC-05

Jeśli chcemy ustawić nazwę pod którą będzie wykrywany nasz układ w standardzie Bluetooth to powinniśmy zbudować sobie układ według poniższego schematu. Trzeba mieć Arduino Uno (może też być Arduino Nano, Arduino Mega itp. ale wtedy może zajść potrzeba wprowadzenia zmian w schemacie albo w programie). Układy Arduino i HC-05 zasilane będą z portu USB więc nie ma potrzeby podłączać zasilacza.

2. Schemat połączeń do zaprogramowania modułu Bluetooth HC-05:

schemat_1.jpg.703a0a2cc98211fd74b102ba8f654f2b.jpg

3. Program:

/*
AUTHOR: Hazim Bitar (techbitar)
DATE: Aug 29, 2013
LICENSE: Public domain (use at your own risk)
*/

#include <SoftwareSerial.h>

SoftwareSerial BTSerial(10, 11);   // RX | TX

void setup() 
{
  pinMode(9, OUTPUT);    // this pin will pull the HC-05 pin 34 (KEY pin) HIGH to switch module to AT mode
  digitalWrite(9, HIGH); 
  Serial.begin(9600);
  Serial.println("Enter AT commands:");
  BTSerial.begin(38400);  // HC-05 default speed in AT command mode
}

void loop()
{
  // Keep reading from HC-05 and send to Arduino 
  // Serial Monitor
  if (BTSerial.available())
    Serial.write(BTSerial.read());

// Keep reading from Arduino Serial Monitor 
  //  and send to HC-05
  if (Serial.available())
    BTSerial.write(Serial.read());
}

Powyższy programik jest w 100% działający i sprawdzony.  Po wklejeniu do okienka edytora i przy podłączonym jak wyżej układzie uruchamiamy polecenie Zweryfikuj. Po chwili powinniśmy otrzymać komunikat o zakończeniu procesu. Następnie naciskamy przycisk Wgraj, czekamy na pomyślne zakończenie procesu.

4. Przygotowanie układu do zaprogramowania.
Na chwilę odłączamy układ Arduino od komputera (zamiast tego można odłączyć zasilanie układu HC-05 - na schemacie czerwony kabelek), wciskamy mikroprzycisk w układzie HC-05

HC-05_2.jpg.948835988d04137504915dd598edd74a.jpg

i trzymając go podłączamy z powrotem układ Arduino (lub zasilanie układu HC-05, jeśli tą opcję wybraliśmy). Po tej czynności układ HC-05 powinien wejść w tryb programowania a dioda na układzie powinna zacząć migać raz na 2 sekundy.

5. Konfiguracja i uruchomienie Monitora portu szeregowego. W edytorze Arduino naciskamy Narzędzia -> Monitor portu szeregowego

Po uruchomieniu okienka monitora otrzymamy komunikat o gotowości do wprowadzania komend. Trzeba ustawić parametry na takie jak wskazane strzałkami:

COM3_1.jpg.0f07aabfdfa45d0dcff3075acbb42083.jpg

W linię komend wpisujemy AT i wciskamy Wyślij.Przy prawidłowej konfiguracji otrzymamy w odpowiedzi OK. Komendy koniecznie wpisywać wielkimi literami - tak jak podałem poniżej a następnie zatwierdzić Enterem albo nacisnąć przycisk Wyślij.

Zmiana nazwy:
AT+NAME=Virus

Ustawienie hasła np. na 4567:
AT+PSWD="4567"

Teraz należy sprawdzić czy wszystko ok:

AT+NAME?
w odpowiedzi powinniśmy dostać nazwę: +NAME:Virus

AT+PSWD?
w odpowiedzi powinniśmy dostać hasło: +PIN:"4567"

AT+UART?
w odpowiedzi powinniśmy dostać konfigurację portu szeregowego: +UART:9600,0,0
jeśli jest inaczej to trzeba to poprawić - wtedy wpisujemy: AT+UART=9600,0,0

COM3_2.jpg.f46a1eaf87b0e533aefed13b90510ca3.jpg

Rozłączamy układ i przystępujemy do właściwej modyfikacji.

6. Schemat poglądowy - "łopatologiczny":
GND - z pinu "1" układu U9
Vcc - z pinu "2" układu U9
TX - do punktu D22 na pilocie
RX - do punktu D21 na pilocie

schemat_2.thumb.jpg.f1ae6a6b4575dacdda1e2e1ee4ad402a.jpg

Teraz czas na szczegóły.

Pilot:

pilot_1.jpg.8e07c3cb04eada49c5b11c352a013187.jpg

Po rozkręceniu obudowy:

pilot_2.jpg.938e5216701d9cd1618bae22c3681f5b.jpg

Lokalizujemy miejsca zaznaczone na zdjęciu - D21 oraz D22:

pilot_3.jpg.a80a13a072ee1363e954e258b7563136.jpg

w tych miejscach ostrożnie zdrapujemy farbę pokrywającą płytkę drukowaną tak, aby nie zdrapać ścieżki drukowanej (szpilka dla porównania żeby pokazać jak precyzyjne muszą być oczy i ręce :) )

pilot_4.jpg.d85a736cda793c8087200da9038a93f4.jpg

nanosimy cynę, przylutowujemy przewody, mocujemy układ HC-05 (wcześnie dobrze byłoby odlutować piny), mocujemy wyłącznik, łączymy przewodami, przewody przyklejamy na gorąco.

pilot_5.jpg.069bdeb809111da6c308dc9f1148d3ba.jpg

pilot_6.jpg.80b8c47df4d53b303d5edff0c2a7cd48.jpg

punkty lutowania z przewodami wzmacniamy klejem na gorąco

pilot_7.jpg.dcac84d48c45278773d3cb2019d12be4.jpg

I układ gotowy:

pilot_8.jpg.07163168f39b4201b3b268d26128d5fb.jpg

Pozostaje tylko skręcić i sprawdzić działanie pilota.

7. Konfiguracja SkySafari
Najpierw trzeba sparować moduł Bluetooth z telefonem (włączyć BT w telefonie, kliknąć na nazwę modułu, w tym przypadku: Virus, wprowadzić ustalone wcześniej przykładowe hasło i gotowe)

Konfiguracja SkySafari (wystarczy ją zrobić raz).
1. Uruchomić  SkySafari

skysafari_1.jpg.42f7956ef1112714ae46160986aa883f.jpg

2. Wejść w Settings -> Telescope-> Setup

skysafari_2.jpg.e7cbb6199919f0c404acf1e44a1e8f1f.jpg

3. i ustawić jak na zdjęciu w zależności od posiadanego montażu

skysafari_3a.jpg.4e4a869e757bdb31e93982394295c670.jpg    skysafari_3b.jpg.30e3f231c073d3452a32e9589a095099.jpg     skysafari_3c.jpg.826b8c2644c555a7cc2d28c9d03a5162.jpg

4. Wejść do głównego ekranu, nacisnąć Scope i potem Connect

skysafari_4.jpg.581e31c81d0ef967fd78a188bb2b2a66.jpg

5. Połączenie z teleskopem zajmie kilka-kilkanaście sekund. Po pomyślnym połączeniu pokaże się ekran

skysafari_5.jpg.e4c047d3f6be7c14d3f30744af01f0ab.jpg

Od tego momentu można odłożyć pilota i sterować komórką/tabletem.
Na ekranie mamy przyciski sterowania teleskopu (jak na pilocie) oraz przyciski odłączenia (Disconnect), naprowadzania na obiekt (GoTo), ustawienia na obiekt (Align) i zablokowania/odblokowania na obiekcie (Lock/Unlock).

Działanie podczas normalnych obserwacji:
1. Uruchamiamy montaż, ustawiamy, poziomujemy, alignujemy na 1,2 lub 3 gwiazdy - wiadomo.
2. Uruchamiamy SkySafari, podłączamy teleskop (Connect). Po połączeniu z teleskopem od razu ustawia się w pozycji teleskopu.
I tyle.

W razie pytań piszcie. Miłej zabawy :) 

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gratuluję przeróbki, to naprawdę jubilerska robota :) Z moich doświadczeń dodam, że warto zadbać o dobre oświetlenie miejsca pracy przy takich zadaniach. Lampę z lupą można już od 50zł kupić, i naprawdę się przydaje. 

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za uznanie :) . Jak się jeszcze potem widzi jak to wszystko działa to jeszcze jest niesamowita satysfakcja. Z lampką to fakt, na pewno przyda się. Jeszcze pewnie kilka takich pilotów zmodyfikuję

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Świetna robota, gratuluje. Na pewno nie jednemu z forumowiczów się to przyda, i sam sobie zmodyfikuje swojego pilota.  Ja mam akurat pilota do SynScan Sky Watchera (wersja V 4),  ale sam go zmodyfikowałem, by działał pod BT. Można wykonać 2 wersje. Pierwsza z modułem umieszczonym wewnątrz, i druga z modułem wpinanym w gniazdo RJ-12, w pilocie. Nie chcę wcinać Ci się tutaj w Twój wątek, ale gdyby coś, to mogę udostępnić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słyszałem o podobnej modyfikacji dla pilota Ioptron. Niestety podobno w nim BT się zawiesza i pracuje lekko mówiąc niestabilne. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, KrisQ napisał:

Świetna robota, gratuluje. Na pewno nie jednemu z forumowiczów się to przyda, i sam sobie zmodyfikuje swojego pilota.  Ja mam akurat pilota do SynScan Sky Watchera (wersja V 4),  ale sam go zmodyfikowałem, by działał pod BT. Można wykonać 2 wersje. Pierwsza z modułem umieszczonym wewnątrz, i druga z modułem wpinanym w gniazdo RJ-12, w pilocie. Nie chcę wcinać Ci się tutaj w Twój wątek, ale gdyby coś, to mogę udostępnić.

Dzięki :) ale już opracowałem i przerobiłem pilota Skywatcher SynScan w wersji V3 i V4.
W wersji 4 pilot Skywatcher ma płytkę od Celestrona i wykonanie praktycznie się nie różni od tego co powyżej a za to wersja 3 pilota jest zupełnie inna ale też się ją da zmodyfikować. Muszę odszukać zdjęcia z przeróbek i też postaram się je wrzucić na FA.

13 godzin temu, tayson.82 napisał:

Słyszałem o podobnej modyfikacji dla pilota Ioptron. Niestety podobno w nim BT się zawiesza i pracuje lekko mówiąc niestabilne. 

A co do pilota Ioptrona to nie wiem, jeszcze nie zaglądałem do środka ale chętnie bym się zmierzył z tematem?

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W dniu 15.11.2019 o 00:07, Virus napisał:

Działanie podczas normalnych obserwacji:
1. Uruchamiamy montaż, ustawiamy, poziomujemy, alignujemy na 1,2 lub 3 gwiazdy - wiadomo.
2. Uruchamiamy SkySafari, podłączamy teleskop (Connect). Po połączeniu z teleskopem od razu ustawia się w pozycji teleskopu.
I tyle.

W razie pytań piszcie. Miłej zabawy :) 

a co jeśli teleskop nie trafia w obiekt zaznaczony w aplikacji tylko obok ?  Czy wtedy robimy alignację w aplikacji. 

Gdzieś tam  w poradniku wyczytałem, że SET TIME & LOCATION ma być odznaczone. Tu widzę, że ma być zaznaczone. Może to pomoże ? Póki co chmury nie pozwalają tego sprawdzić w praktyce.

Mój montaż jak w stopce  HEQ5

Skysafari Lokalizacja.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hmm, u siebie miałem zawsze "Set Time & Location" zaznaczone i nigdy nie miałem problemu. Jak się alignacja rozjedzie (zdarza się że po jakimś czasie SkySafari nie zgrywa się z tym co widać w okularze ) to pilotem od teleskopu znajduję jakąś jasną gwiazdkę i ustawiam w centrum widzenia w okularze potem w aplikacji klikam na tą gwiazdę, klikam Align i potwierdzam. Po tej czynności znowu jest zgrane to co widać przez teleskop z tym co wskazuje aplikacja.
Warunek jest jeden - najpierw teleskop trzeba dobrze wypoziomować potem zalignować "normalnie" z poziomu pilota. Po podłączeniu się do SkySafari czy innej aplikacji automatycznie wskazuje określony obiekt.
W przypadku teleskopów SCT (jak u mnie) powodem "rozjeżdżania się" jest także pływanie lustra podczas ostrzenia. Po pokręceniu fokuserem okazuje się potem, że obiekt jest ustawiony w centrum widzenia w okularze a w aplikacji jest gdzieś obok - wtedy alignujemy jak opisałem wyżej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta