Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.11.2019 NGC 278


Rekomendowane odpowiedzi

Próbowałem dziś lornetką 10/50. Nie udało się dostrzec galaktyki i miałem odczucie, że jednym z powodów było trochę małe powiększenie; odległość między gwiazdkami 10.2mag i 8.8mag wydawała się nieco zbyt mała, a pomiędzy nimi, bliżej tej jaśniejszej, powinna być NGC 278. Ostatecznie uznałem, że niczego tam nie było. Sąsiednia NGC 185, po przeciwnej stronie jasnych słońc, była natomiast widoczna - kątem oka jawiła się jako słaby duszek w odpowiednim miejscu. Samą NGC 278 widziałem kiedyś teleskopem 12", ale mam tylko tyle, że była dość jasna. Jeśli chodzi o dzisiejsze warunki, to gołym okiem była słabo dostrzegalna galaktyka M33.

PS. Jakieś 2 stopnie na północ od NGC 278 znajduje się gromada otwarta Alessi 1 - dziś całkiem wyraźnie zwracała na siebie swą uwagę w jednym polu Nikona.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że obserwowałem tą galaktykę na początku października przez GSO 12. Na pierwszy ogień poszedł ES' 14mm i ukazała mi się jako jasna w kształcie kółka mała mgiełka, próbowałem dopatrzeć się czegoś więcej, ale bez skutku. Postanowiłem, więc zwiększyć power i do wyciągu trafił okular ES 6.7mm(224x przybliżenie) po mniej więcej minucie wpatrywania się w ten obiekt również poległem tzn. nic więcej prócz kulistej mgiełki nie zobaczyłem. Okej ostatnia szansa do wyciągu trafia ES 4.7mm i znowu mniej więcej minuta wpatrywania się iii... niestety po raz kolejny musiałem obejść się smakiem. Nie tym razem. Ani śladów zawirowania, ani niczego więcej prócz kulistej mgiełki. Przy najbliższej okazji "powalczę" z tą galaktyką jeszcze raz bo nie byłem pewny czy można w tej galaktyce dopatrzeć się czegoś więcej.   

  • Like 4

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, HasztakNajs napisał:

i znowu mniej więcej minuta wpatrywania się iii... niestety po raz kolejny musiałem obejść się smakiem.

To mogło zależeć od wielu czynników, ale często bywa, że minuta to zbyt krótko, by ukazały się subtelne detale, ramiona, czy niektóre słabe obiekty.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2019 o 20:01, lukost napisał:

 

Niezależnie jednak od tego, czy z pomocą lornetki chcesz sprawdzić jakość swego nieba, sprzętu i oczu, czy jako użytkownik sporego dobsa pójdziesz w ślady lorda Rosse ? koniecznie spróbuj i daj znać jak poszło!

 

Fajny opis. Dzieki. Kiedyś był to mój obowiązkowy obiekt. Teraz troszkę o nim zapomniałem. Dlatego też obiekt tygodnia to jedna z najważniejszych pozycji każdego forum. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem NGC 278 już ze dwa lata temu i szukałem ramion spiralnych, niestety z mojej najbliższej, znośnej miejscówki nie udało się. Galaktyka wyglądała jak nierozdzielona gromada kulista, o dużej jasności powierzchniowej . Jutro zapowiada się warun na Dolnym Śląsku to wybiorę się trochę dalej i dam znać jak poszło :)

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem dziś w 12" do NGC 278, lecz trudno powiedzieć o jakiejkolwiek strukturze. Miałem 107 i 319 razy, brakowało czegoś pomiędzy. W Esie 4,7mm obraz był trochę słaby i nieostry, ciężko było coś stwierdzić. Nieopodal odnalazłem także słabą IC 65 i odwiedziłem przy okazji NGC 185 i NGC 147.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ponownie przysiadłem do tego obiektu tym razem spędziłem tu znacznie więcej czasu niż ostatnio. Dziś postanowiłem spróbować najpierw w okularze ES 6.7 wpatrywałem się dość długo z nadzieją, że tym razem się uda się dopatrzeć dodatkowy szczegół i nie zaryzykuję stwierdzenia czy aby na pewno dopatrzyłem zawirowań w tej galaktyce, ale w pewnych momentach dosłownie na ułamek sekundy ukazywał mi się bardzo subtelny kszałt takiej pokręconej galaktyczki. Druga próba była w okularze ES 14mm + barlow 3x (321 przybliżenie) lecz tu pomimo długich z małymi przerwami wpatrywań nie udało mi się nic więcej prócz kulistej mgiełki zobaczyć. Więc tak jak pisałem wcześniej coś wyskakiwało, ale nie jestem do końca tego pewny, z  pewnością będę wracał jeszcze do tego obiektu.

  • Like 3

GSO 12 dobson deluxe 
ESy 30mm 2", 14mm, 6.7mm, 4.7mm
Filtr Astronomik H-Beta i OIII 2"
Filtr planetarny GSO pomarańczowy 1.25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)