Skocz do zawartości

problem z portem COM


Bodziok

Rekomendowane odpowiedzi

Sam nie wiem, czy jest to bardziej problem sprzętowy czy "softowy". Jestem posiadaczem montażu SW EQ6. Po próbach guidingu w PHD2 "on camera" postanowiłem zrobić to w sposób bardziej profesjonalny, czyli przy pomocy ASCOM. Zainstalowałem platformę ASCOM 6, sterowniki ASCOM Sky Watcher ze strony producenta, kupiłem kabel RS 232 na USB dedykowany do EQ6 (od firmy AllSky) i po podłączeniu wszystkiego wyskakuje mi coś takiego:

1278223500_swproblem.png.c90a1a0d7311896d8fb537e944fbbc18.png

czyli nie mogę wybrać żadnego portu COM, to znaczy komputer nie widzi, by montaż był podłączony, choć wszystko jest podłączone jak należy. Dodam tylko, że mam Windows 10, oraz menadżer urządzeń widzi wirtualny  port COM jak podłączam kabel rs232 na USB (wirtualny, bo nowe laptopy mają tylko porty USB i porty COM trzeba "symulować"). Podobnie nie mogę przy pomocy tego kabla wgrać nowego "synscan hand controller 4.39", a mam wgraną wersję 4.37. Tu tak samo, nie działa port COM.

Czy ktoś z Was miał może podobny problem? Na moment obecny chyba kończą mi się pomysły jak to rozwiązać....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zostały zainstalowane sterowniki do tej przejściówki od tego producenta?  Kiedyś kupiłem UNITEK, aby podłączyć swój EQ6. Jak podłączyłem do laptopa przejściówkę, system sam zainstalował mi sterowniki. W menadżerze urządzeń było widać port COM. Jednak kiedy podłączyłem cały sprzęt, to nie mogłem wybrać portu COM. ( tak jak u Ciebie jest). Zainstalowałem sterowniki dostarczone od producenta przejściówki i problem zniknął. Korzystałem z systemu Windows 7.

  • Like 1

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj w ASCOM ustawić przez POTH hub. I tam wybierz sterownik Sky Watchera i port COM. Miałem taki sam problem łącząc swój montaż EXOS 2 (SynScan KIT do EQ5).  Przez POTH hub wszystko działa jak należy Cartes Du Ciel, PHD 2 i APT.

port.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupiłeś dedykowany kabel (przejściówkę) i wgrałeś sterowniki to powinno być ok. Tylko jak pytał Artir, czy je wgrałeś? 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i wskazówki. Kabel mam firmy AllSky i niestety ta firma nie podaje na swojej stronie dedykowanych sterowników (nie przyszło mi do głowy, że to może być istotne przy decyzji o zakupie). Sterowniki zainstalowały się same - przez Windows 10. Znalazłem gdzieś w necie jakieś inne sterowniki i niestety to samo. Sposób podawany przez KrisQ przez POTH hub także nie działa. Z tego co mi się wydaje, to albo mam do kitu kabel, albo mam do kitu sterownik, albo mam do kitu kabel oraz sterownik. Chyba poważnie rozważę kupno nowego kabla od producenta, który udostępnia sterowniki oraz który twierdzi, że działają pod windą 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wepniesz kabel w gniazdo USB, to w Menedżerze urządzeń widoczny jest port COM od tego kabla ?  Czy w ogóle nie jest widoczny port COM, lub wyświetla komunikat jak na foto. Wiem że jest problem, jeśli przejściówka jest na chipie Pfofilic'a. W takim wypadku pozostaje kupno kabelka na chipie FTDI 232.

Prolific-USB-to-Serial-code-10-error-solution-11.png

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie, od takiego sprawdzenia zaczynałem. Wygląda normalnie, port COM się instaluje, pokazuje w menadżerze zadań i niby działa (na dwóch różnych sterownikach):

2131206397_portcom.png.b3dfb61829ded963cd1ace6e87e71027.png

wygląda na to, że nie mam chipu Pfofilic'a Żadnych wykrzykników nie mam, które by sugerowały, że coś jest nie tak. Wczoraj jeszcze pożyczyłem drugi, niezależny laptop z Windowsem 8.1 i też to samo.... choć były użyte te same sterowniki co te pod windą 10.... Nie kumam co jest nie tak :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz kabel na układzie FT232RL - sterowniki od producenta tego układu są na stronie https://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm - pierwszy wiersz w tabeli. 

Podłącz kabel, kliknij w menedżerze urządzeń prawą mychą na tym porcie USB Serial port i daj Usuń urządzenie, a potem zaznacz pole Usuń sterownik i daj OK. Potem odłącz kabel. 

Potem zainstaluj te sterowniki ze strony którą podlinkowałem i podłącz kabelek. I wtedy spróbuj uruchomić ten sterownik Sky Watchera. 

 

PS - a podlinkuj jaki to masz kabel od AllSky. Bo sterownik Sky Watchera działa tylko z kablem podłączonym do pilota SynScan z tego co pamiętam. A jak masz kabel podłączony do montażu bezpośrednio, to zostaje Ci EQASCOM. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dokładnie to co napisałeś, w dokładnie tej samej kolejności. Niestety nadal nie działa :( link do kabla: http://astrocentrum.eu/?15,przewod-eqmod-eq-6-pro-5m

Tak, potwierdzam, sterownik do SW działa tylko przez pilota SynScan, który musi być podłączony do montażu, przez kabel "firmware", który przychodzi razem z montażem i do tego kabla podłączamy kabel na układzie FT232RL, a ten przez USB do kompa - tak mam cały czas wszystko ustawione.

Albo jest coś nie tak z kablem FT232RL, albo z kablem "firmowym SW" do montażu, albo pilot coś nie kontaktuje. Chyba innych opcji nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten kabel co kupiłeś, to ma z jednej strony wtyk USB z konwerterem, a drugi koniec z wtykiem Rj 12 (6 pinów) i trzy przewody ? Czy z wtykiem DB 9 ?

allsky_usb_rs232_eq6pro_5m (1).jpg

RJ12_DB9 Fm.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj Kolego z tym chipkiem. Miałem go i z montażem CGM Celestrona a teraz hula w iOptronku przez pilota. Ma swoje sterowniki i nigdy mnie nie zawiódł :)

14781.jpg&key=bf4e73d4648bce057df3f370cd

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz te oba kable połączyć ze sobą. I ten ze złączem RJ-12 wpiąć w pilota, a USB do kompa. Przewód od pilota (gruby, spiralny) podłącz do montażu. W tej konfiguracji musi zadziałać.

allsky_usb_rs232_eq6pro_5m.jpg

Pilot port SynScan.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z lewej podłącza się do osobnej przejściówki USB-RS232, a wtyk RJ do gniazdka w pilocie SynScan. Wtedy możesz się łaczyć do montażu przez sterownik SynScan. A jeśli w pilocie włączysz tryb PC Direct, to możesz się łączyć przez sterownik EQASCOM.

Ten po prawej podłączasz do komputera, a z drugiej strony do montażu zamiast pilota SynScan. Wtedy możesz działać tylko przez sterownik EQASCOM.

Czyli na razie zapomnij o sterowniku SW. Podłącz się kablem po prawej do montażu i przez EQASCOM steruj. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrisQ, dzięki za opis, ale dokładnie tak robię od samego początku, dlatego zdecydowałem się ten post zamieścić, bo byłem pewien, że wszystko robię jak należy. Przed 1-wszym podłączeniem wszystkiego studiowałem jeszcze tą stronę: https://www.atm-workshop.com/synscan-pc-connect.html, więc to co opisałeś było mi znane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...To nie wiem dla czego nie działa. :O Na tą chwile moje pomysły się wyczerpały. :( Jesteś z Warszawy, to może w oddziale PTMA, ktoś by Ci pomógł. Napisz do Janusza Wilanda i zapytaj.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 20.11.2019 o 18:55, Bodziok napisał:

Tak, dokładnie, od takiego sprawdzenia zaczynałem. Wygląda normalnie, port COM się instaluje, pokazuje w menadżerze zadań i niby działa (na dwóch różnych sterownikach):

2131206397_portcom.png.b3dfb61829ded963cd1ace6e87e71027.png

wygląda na to, że nie mam chipu Pfofilic'a Żadnych wykrzykników nie mam, które by sugerowały, że coś jest nie tak. Wczoraj jeszcze pożyczyłem drugi, niezależny laptop z Windowsem 8.1 i też to samo.... choć były użyte te same sterowniki co te pod windą 10.... Nie kumam co jest nie tak :(

 

 

Skoro masz port COM i rozumiem, że zainstalowałeś platformę ASCOM oraz program EQMOD, to w pasku 'Menu Start' wyszukaj ' EQASCOM Toolbox lub Toolbox ( u mnie to jest) i uruchom ten program.

I tak:

1. powinno się Tobie pojawić coś takiego.

q1.jpg.2f26ff38725be9aa5402da79d64d08d1.jpg

2 Ustawiasz tak jak jest na obrazku poniżej, słupek nr.1 a następnie klikasz na "Register" słupek nr.2

q1a.jpg.152a8128d297f97ba9ec00853ddb9fd3.jpg

3 Po kliknięciu "Register" pojawi się nowe okienko. Klikasz na nim "OK". Podłącz odpowiednio montaż i go włącz.

q2.jpg.8585ff93abb61bbc34a3c890f6778451.jpg

 

4 Potem klikasz na "Driver Setup"

q3.jpg.2233457bfe8030fe1e37741d12e2050f.jpg

 

5 Pojawia się nowe okno dialogowe "EQMOD ASCOM SETUP".

   strzałka nr.1 tu ustawiasz swój port COM2 (tak widnieje u Ciebie w menadżerze urządzeń)

   strzałka nr.2  tu wybierasz swój montaż. Jeżeli nic nie będzie, to ustaw na "CUSTOM" (możesz też ustawić EQMOD Port Details jak na obrazku). Po tych zabiegach, klikasz na OK.

q4a.jpg.431e25d27cc269aa42887295c523bcfc.jpg

 

6 Następnie klikasz na "ASCOM Connect"

q1b.jpg.75c528be159c37d8362d7b562068cb1b.jpg

 

7 Po chwili powinieneś ujrzeć komunikat "EQMOD ASCOM" (strzałka żółta) o połączeniu się z montażem. Możesz od parkować montaż i sprawdzić czy wszystko działa. Jak jest w porządku, to klikasz na "ASCOM Disconnect" i zamykasz EQASCOM Toolbox.

q5.thumb.jpg.fa7b7c35b77672444fa070886460e31e.jpg

 

Jeżeli wszystko przebiegło jak należy, to nie ma takiej możliwości ( ja się z tym nie spotkałem), aby po tych zabiegach, nie można się było połączyć  z montażem w programach lub dokonać zmiany ustawień. Ja korzystałem z systemu Windows 7. Nie wiem jak będzie pod  10-ką.

  • Like 2

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie dalszych problemów kup konwerter USB>RS 232 Moxa Uport 1110 - to poziom industrialny i jak nic nie działa to ten działa zawsze . Sprawdzone w wielu przypadkach.

Jak chcesz to mogę ci podesłać do prób , bo mam taki jeden luzem- jakby co to kupisz go ode mnie i nie będziesz musiał odsyłać.

Acha jesteś z Wawy-spakuj głowicę montażu, kompa, zasilacz kable i podjedź do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Artir napisał:

Skoro masz port COM i rozumiem, że zainstalowałeś platformę ASCOM oraz program EQMOD, to w pasku 'Menu Start' wyszukaj ' EQASCOM Toolbox lub Toolbox ( u mnie to jest) i uruchom ten program.

(...)

Właśnie chyba kolega coś pomiksował i mając kabelek EQDIRECT  próbuje łączyć się przez sterownik SkyWatchera, zamiast EQASCOM. Podejrzewam że stąd problemy.

 

W dniu 20.11.2019 o 20:43, Bodziok napisał:

Zrobiłem dokładnie to co napisałeś, w dokładnie tej samej kolejności. Niestety nadal nie działa :( link do kabla: http://astrocentrum.eu/?15,przewod-eqmod-eq-6-pro-5m

Tak, potwierdzam, sterownik do SW działa tylko przez pilota SynScan, który musi być podłączony do montażu, przez kabel "firmware", który przychodzi razem z montażem i do tego kabla podłączamy kabel na układzie FT232RL, a ten przez USB do kompa - tak mam cały czas wszystko ustawione.

Kabel EQDIRECT łączysz do komputera i do montażu bezpośrednio. Bez kabla który przychodzi z montażem. Rysunek 3a na stronie https://www.atm-workshop.com/synscan-pc-connect.html . 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy,

Po pierwsze DZIAŁA (!!!) 

Po drugie dziękuję bardzo Wszystkim za pomoc oraz za chęć pomocy, fajnie, że jest tu takie miejsce i tacy ludzie. Rozwiązanie zagadki podał Jolo (oraz sprzedawca kabla, który też wszystko wyjaśnił), no ale po kolei. Są dwa rodzaje kabli rs232 na USB: takie "normalne" RS232 oraz RS232TTL. Wyglądają dokładnie tak samo, ale nie są takie same. Różnica polega na napięciu przekazywanym z USB do portu, "normalny" kabel ma 12V a RS232TTL przekazuje tylko 5V. Kabel EQDIRECT ma 5V, pewnie po to, by nie spalić elektroniki w montażu i ten kabel można podpinać bezpośrednio z lapa do montażu. Natomiast "normalny" (dużo tańszy) kabel 12V podpinamy tylko pod pilota SynScan, a nie bezpośrednio do lapa. A jak się w pilota wepnie taki na 5V (tak jak to robiłem), to pilot takiego kabla nie "widzi" bo za niskie napięcie, tam musi być 12V... Więc do konfiguracji Laptop ---> pilot ---> montaż potrzebny jest inny kabel RS232 / USB, niż ten EQDIRECT, taki "zwykły", tani, a nie za 170zł.

Zupełnie niechcący, przy okazji przeskoczyłem etap dla początkujących, czyli etap pilota SynScan i mogę sterować tylko lapem, bez pilota z całym bogactwem tego, co daje ASCOM.

ps. Artir, bardzo przydatny opis krok po kroku, dzięki!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)