Skocz do zawartości

Astroeq


majcher

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam pytania do osób, które zrobiły sobie sterowanie teleskopem na bazie oryginalnej płytki Toma.

Moja  konfiguracja to:

sterowanie na bazie płytki od Toma + sterowniki silników drv8834  (nisko napięciowe 2,8 V do 10,8V ) + silniki nema 17 0,91 Nm( 5V, 1,68A), Chciałbym tez mieć możliwość zamiany na DRV8825 (8,2V-45V) jakbym chciał zmienić w przyszłości silniki.

1 pyt: jaki zasilacz będzie odpowiedni do takiej cfg. (wg info na stronie Toma płytka powinna być zasilana max 12V ale nie mniej niż 9V) - mam zasilacz 10,5V. Czy moją konfigurację muszę zasilić 5V (tak jak jest w spec silników)?

2 pyt: na poniższym zdjęciu zaznaczyłem strzałkami mostki JS1 i JS2 czy muszę je zamknąć dla DRV8834 ( co jeśli zmienię na DRV8825)?

 

Pzdr

Robert

 

astroeq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda od dłuższego czasu nie mam już AstroEQ, ale kiedyś się tym troszkę bawiłem. 
Moim zdaniem:

Ad.1. Zasilacz 10.5 V będzie bardzo odpowiedni z DRV8834. Specyfikacja silników jest tu sprawą wtórną, ponieważ są one zasilane już z samych driverów. One z kolej obsłużą bez problemu silniki od 2.5V do 10.8V. Napięcie tego zasilacza mogłoby być nawet mniejsze (DRV8834 zniesie to z łatwością, ale niewskazane dla stabilizatora 7805, który wymaga chyba min. ponad 7V) ale ta podana wartość 9V jest bezpieczną, bo po drodze jest jeszcze dioda, która zabierze ok. 0.6V. Musisz tylko zadbać o wydajność prądową takiego zasilacza. Dobrze aby dał przynajmniej te 2-2.5A

Ad.2. Zwory we właściwych miejscach dotyczą właśnie zamiany DRV 8825 lub zamiennika A4988 (grube kreski/zwory) na DRV 8834 (cienkie kreski/zwory) i na odwrót. Podpinasz je zależnie jakiego użyłeś drivera zgodnie z opisem na PCB.

Pamiętaj jeszcze tylko o ustawieniu ograniczenia prądowego przez regulację napięcia VREF na płytce DRV8834 (patrz zdjęcie niżej)

Dodane: zasilacz 10.5V będzie też odpowiedni, jeżeli zmienisz DRV8834 na DRV8825

1418-4379.jpg

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Esku1RES napisał:

Ad.2. Zwory we właściwych miejscach dotyczą właśnie zamiany DRV 8825 lub zamiennika A4988 (grube kreski/zwory) na DRV 8834 (cienkie kreski/zwory) i na odwrót. Podpinasz je zależnie jakiego użyłeś drivera zgodnie z opisem na PCB.

cześć,

chciałbym dobrze zrozumieć:

czyli zgodnie z Twoją sugestią muszę dolutować "zworki" i zewrzeć "cienkie kreski" dla 8834 na SJ1 i SJ2 ?

Jeśli włożę 8825 zewrzeć "grube kreski?

vref mam ustawione zgodnie z instrukcją.

Pzdr

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, majcher napisał:

czyli zgodnie z Twoją sugestią muszę dolutować "zworki" i zewrzeć "cienkie kreski" dla 8834 na SJ1 i SJ2 ?

Jeśli włożę 8825 zewrzeć "grube kreski?

Dokładnie.

Przy okazji mam pytanie.  W jakiej formie Tom sprzedaje teraz AstroEQ? Gotowe urządzenie, czy KIT który samemu lutujesz ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

pytanie do @Esku1RES

Znalazłem w swoich "przydasiach zasilacz od macierzy HDD o poniższych parametrach:

czy do konfiguracji, o której piszę (drv8834) lepiej mieć zasilacz z zapasem V czy A ?. Zasilacz ze zdjęcia ma tylko 5V (wiec pasuje pod silniki) i 12V  (za dużo dla DRV8834).

Proszę o radę

Zasilacz.thumb.jpg.08e5e1b9739659beaf39552b9a598c6f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zasilanie +5V, to jest nieprzydatne. DRV8834 mógłby nim być zasilany, ale napięcie +5V jest zbyt niskie dla 7805, więc o +5V zapomnij.
Napięcie +12V możesz wykorzystać, ale tylko w przypadku użycia DRV8825, bo dla DRV8834 jest zbyt wysokie. Wskazany jest oczywiście zapas A.

Musisz szukać zasilacza z napięciem od ok. 9V do 10.8 V (albo jak lubisz pobawić się lutownicą, to weź wyższe napięcie, kup LM338 + kilka elementów biernych i zbuduj sobie prosty regulowany stabilizator Iout=5A :) ). Ja taki zrobiłem kiedyś właśnie dla AstroEQ i działał całkiem fajnie.

Teoretycznie jest pewne rozwiązanie dla tych +5V. Można byłoby (jeżeli to +5V jest pewne i stabilne) pominąć całkowicie 7805 (i diodę zabezpieczającą właściwą polaryzację) i wszystko zasilać bezpośrednio z tych +5V, ale wówczas zupełnie odpada opcja z późniejszą zamianą na DRV8825 (chyba, żeby zrobić przełącznik mostkujący 7805, gdy instalujemy DRV8834 i podłączamy +5V, ale to już są niepotrzebne kombinacje - łatwiej chyba znaleźć/zrobić odpowiedni zasilacz - najlepiej z regulacją napięcia wyjściowego).

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Trochę walczyłem z tematem AstroEQ którego zbudowałem na bazie Arduino Mega 2560 i  DRV8834. Nie wiedziałem, jak to spiąć bo na schemacie do Arduino nie było informacji jak połączyć DRV8834, a na schemacie do płytki Toma były własnie te zwory. Po analizie i próbach okazało się, że DRV8834 mają 2 piny fabrycznie nie podłączone (na moich modułach Pololu DRV8834 tak było), więc ich łączenie tak jak pokazuje schemat ze zworami jest bez sensu. U mnie cały układ działa bez podłączonych do procesora pinów CONFIG i VREF. A jako zasilanie do 8834 zastosowałem przetwornicę na LM2560 (koszt 6 zł), w miejsce potencjometru wlutowałem rezystor 2,4 kOhm co dało na wyjściu przetwornicy 10.5 V.

 

  • Like 1

Pozdrawiam
Grzegorz

SW 200/1000, Celestron Omni 150 XLT, trochę szkieł do Nikona, D5300 mod, D750 mod, NEQ6, SWSA, ASIAIR Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)