Skocz do zawartości

KONKURS - ASTROFOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. Grudzień 2019r.


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu poziom naszej topowej astrofotgrafii osiągnął niebotyczny poziom. Już przy konkursie dla początkujących widać dużo niedoskonałości przy fotkach, a prawdziwy ból wywołuje wejście na swój dysk i katalog DSy ;) .  Ciągle coraz więcej godzin ekspozycji (już 45 godzin zwycięska fotka), od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne jest focenie w wąskich pasmach i łączenie tego w jedną całość, pewnie z tego czxas i długość obróbki. Zastanawiam się jak można tyle godzin łapać materiał do jednej fotki. Chyba tylko zdalnie z kopułą na posesji. I jaka precyzja montażu, aby równo prowadził przez wiele godzin. I ile zostaje w nas wtedy romantyka-łowcy, a ile informatyka-grafika ? 

 

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2020 o 09:10, Charon_X napisał:

Zastanawiam się jak można tyle godzin łapać materiał do jednej fotki.

Ja zbierałem materiał do mojego zdjęcia (II m) ponad 53h - tylko i wyłącznie z tarasu od siebie z mieszkania, gdzie non stop stoi rozłożony setup. Jak pojawia się okno w chmurach, zdejmuję folię, odpalam sprzę i włączam sesję. Niestety mało z tego jest romantyka, który pędzi za miasto by gapić się w gwiazdy i zbierać materiał - ogromnie mi tego brakuje, ale nie zawsze jest możliwość wyjazdu gdy chmury akurat się rozstąpią - dlatego też korzystam z tego co mam. Jest to zbieranie bardziej mechaniczne - ot odpalenie sprzętu i zdalna jego kontrola.

Niemniej po kolor i luminancję się wyjeżdża i już nie mogę się doczekać aż wyjadę ?

  • Like 2

Pozdrawiam

Paweł Radomski

---

astroscapes.eu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

Ja zbierałem materiał do mojego zdjęcia (II m) ponad 53h - tylko i wyłącznie z tarasu od siebie z mieszkania, gdzie non stop stoi rozłożony setup. Jak pojawia się okno w chmurach, zdejmuję folię, odpalam sprzę i włączam sesję. Niestety mało z tego jest romantyka, który pędzi za miasto by gapić się w gwiazdy i zbierać materiał - ogromnie mi tego brakuje, ale nie zawsze jest możliwość wyjazdu gdy chmury akurat się rozstąpią - dlatego też korzystam z tego co mam. Jest to zbieranie bardziej mechaniczne - ot odpalenie sprzętu i zdalna jego kontrola.

Niemniej po kolor i luminancję się wyjeżdża i już nie mogę się doczekać aż wyjadę ?

Ja całość za każdym razem muszę targać z domu do ogrodu ( jedynie wąskie pasma, reszta to tylko wyjazdy).
Nie zawsze jest chęć i czas aby całość rozstawiać (szczególnie gdy pogoda niepewna lub tylko dziura w chmurach)

Od lat trzech, kiedy to urodziła mi się córka, czasu mam jeszcze mniej ( co widać w ilości zdjęć ), więc postanowiłem w końcu zbudować astroszopkę,
która jest właśnie w trakcie budowy, nic specjalnego bo tylko do wąskich pasm. Na LRGB to i tak wyjazdy zostają, ale to już zawsze jakiś postęp ?

  • Like 1

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak powinna wygladać dyskusja pokonkursowa, gratulacje i odsłonięcie rąbka tajemnicy. Jak widać i z balkonu i zdalnie i z wywózką pod jaśniejsze i ciemniejsze niebo astrofotografia moze wyjść mistrzowska, tylko samozaparcie do uprawianej pasji :)
Dziękuję Wszystkim za owocne głosy ?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)