Skocz do zawartości

Mak127


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

Pytasz o tubę czy o montaż? Mam maka 127 w wersji 2". Dlaczego kupiłem Maka? Możesz poczytać tutaj:



W skrócie (dot. tuby):
- poręczny - zajmuje bardzo mało miejsca
- idealny na balkon / osiedle
- bardzo mobilny
- zadawalające widoki planet / Księżyca
- bez problemu widać najjaśniejsze DSy
- możliwość podłączenia bino bez barlowa
- nie wymaga drogich okularów

Minusy:
- duża ogniskowa / niewielkie lustro = ciemna tuba
- ciężko uzyskać małe powiększenia
- długo się chłodzi

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica taka, że możesz zamontować okulary 2" :) Czyli np. wrzucić takiego GSO SV 30 lub SWAN 33 :) Oczywiście jest też tutaj przejściówka na 1,25. Jeśli kupujesz nowego Maka to wersja 2" ma w zestawie lepszą kątówkę (2 calowa), lepszy szukacz i dostajesz jeden okular Let28.

W wersji 1,25 dostajesz w zestawie red dota (ten z linka wyżej ma szukacz prosty), dwa kitowce i kątówkę 1,25 :)

Ja nabyłem tubę 2" bo taka była w dobrej cenie na giełdzie :) 

W maku masz odwrócony obraz tylko lewo / prawo, a jak wrzucisz do tego np. kątówkę pryzmatyczną 45 stopni Amiciego to masz obraz ziemski nieodwrócony :) Przydatne do Księżyca kiedy obserwujesz z atlasem - nie musisz się zastanawiać nad odwróceniem stron w okularze :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maka127 posiadam od ośmiu lat. Uważam że to bardzo dobry wybór do obserwacji/astrofotografii obiektów układu słonecznego. Do wad należy zaliczyć wolne chłodzenie (każdy Mak).  Do DSow jest już stosunkowo ciemny i zobaczysz w wizualu tylko najjaśniejszej obiekty. Jeśli myślisz o astrofotografii także DS to pomysl jednak o montażu paralaktycznym gdyż w tym azymutalnym będzie występować rotacja pola. 

Pytanie jak bardzo jesteś zaawansowany w astronomii. Montaż z linku jest łatwiejszy do ustawienia w stosunku do paralaktycznego.  

Długa ogniskowa wymaga też lepszego seeing.

Stosunkowo ciemny.

Zalety:

Mobilność

Nadaje się do dziennych obserwacji

Można przy tej ogniskowej obserwować też samoloty na wysokościach przelotowych.

Najlepszy teleskop to ten, którego najczęściej używamy;) ja posiadam jeszcze Newtona 1000/200 I ED80 Ale najczęściej używam Maczka właśnie że względu na jego mobilność. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłeś linki 3 różnych teleskopów. Rozumiem, że nie bardzo wiesz co chcesz :) Określ potrzebę. Dla każdego najlepszy to pojęcie względne.

Ponadto, czy ty nie masz czasami jakiegoś Newtona? Coś kojarzę z forum obok.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba, miejskie obserwacje,  głównie księżyc i rozdzielanie podwójnych, jak pogoda dopisuje ,łysy wali po oczach. I tak przeplata się. Jak już się uda lorneta idzie w ruch.

Nie aż tak różnych ? 

Nie, nie mam. Ale cały czas myślę o 10" dobsonie, również ostatnio  zwróciłem uwagę na achro messier 152/750 ar.  Jedyny kontakt z teleskopem miałem z14" syntą. I tak naprawdę sam nie wiem czego szukam... Moje odczucia są takie , że chciał bym mieć  wszystko maka, lustro, i soczewkę ( dzięki Bogu nie ma większego wyboru?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam. Najbardziej uniwersalny jest SCT. Kup SCT8 i będziesz zadowolony. To sprzęt dla ludzi ceniących wygodę. Na planowane lub nie obserwacje. 

Mak, czy SCT nawet SCT8 można wieszać na AZ4. Ale brakuje mikroruchów. A to ważne przy większych powiększeniach. 

Mak 127 na EQ3-2 to też nie jest zły pomysł, chociaż maczek jest leciutki a EQ3-2 ciężkawy. 

Achro 152/760 to straszna bazuka. Długa i przyciężka. Tu mikroruchy nie są aż tak bardzo potrzebne. To teleskop do małych i średnich powiększeń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)