Skocz do zawartości

Chile - stolica astronomii (film)


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, Jacek E. napisał:

Strasznie tam jasno ;)  Fajniusi film :)

Można powiedzieć, że niebo wali się na głowę :) Droga Mleczna jest nieporównywalna z naszą nawet Bieszczadzką, bo największą różnicę robi brak ekstynkcji, która zjada u nas centrum nisko nad horyzontem.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, jpatka napisał:

No to pielgrzymkę życia masz za sobą :) ... resztę już "możesz" a nie "musisz"

Zdecydowanie. I to jeszcze z takim skokiem na głęboką wodę jeśli chodzi o zaskoczenie niebem południowym. Pierwszej nocy patrzyłem w górę i nie mogłem uwierzyć, że to się dzieje.

Resztę zdecydowanie "chcę" :) Bo to wciąga.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lolak89 napisał:

Fajnie wyszedł ten film, najbardziej mi się podoba od 1:52 a już jak wchodzi scena z autem w tle to super, piękna dynamika sceny... to Ci się udało konkretnie :) 

Dzięki :) Ta scena była zrobiona ze slidera z dodatkowym obrotem w poziomie za pomocą iOptron SkyTrackera. To chyba pierwsza scena z takiego połączenia jaką zrobiłem i była wielka niewiadoma, jak to wyjdzie, jak wypadnie prędkość obrotu względem ruchu poziomego. No i wyszedł fajny efekt orbitowania wokół teleskopów :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, P.Z. napisał:

Film super! Serdecznie gratuluję! A co to za rozbłysk gwiazdy w 2:26?

Nie za bardzo widzę ten rozbłysk. Przelatuje tam jakiś samolot z lewej na prawą, ale raczej nie o to pytasz. Wskaż na screenie może.

2 godziny temu, Leon napisał:

Powiem szczerze, filmik jak filmik nieszczególnie mi się on podobał bo ani w nim krajobrazów ani nieba.

Nie wszystkim musi się podobać. Generalnie planuję zrobić jeszcze drugi film, gdzie być może krajobrazy bardziej przypadną Ci do gustu. Ale nie za bardzo sobie wyobrażam pokazać tu lepiej niebo, bo już lepszej Drogi Mlecznej zrobić nie umiem (i nie widziałem za bardzo nigdzie). Oczywiście nie cały czas jest ona widoczna, bo w tle VLT siłą rzeczy nie dało się uzyskać dobrego nieba (mogłem tam być tylko z jednej, nieszczególnie ciekawej strony i bardzo daleko).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście to sam nie zrobił bym nawet podobnego i nie bierz tej wypowiedzi jako krytykującej, po prostu napisałem swoje zdanie porównując inne tego typu filmiki, poza tym lepszy taki niż żaden. Pozdrawiam,  a krajobrazy chętnie obejrzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Leon napisał:

Osobiście to sam nie zrobił bym nawet podobnego i nie bierz tej wypowiedzi jako krytykującej, po prostu napisałem swoje zdanie porównując inne tego typu filmiki, poza tym lepszy taki niż żaden. Pozdrawiam,  a krajobrazy chętnie obejrzę .

Jasne, rozumiem. Filmy o których piszesz mają sporą "przewagę" zazwyczaj w postaci tego, że ktoś jedzie w jakieś miejsce jedynie w celu nagrania filmu, ma więc masę czasu, może idealnie zaplanować kadry itp. Ja w czasie wyjazdu nagrałem materiał na 3 filmy, zrobiłem kilkadziesiąt zdjęć DSowych, porobiłem wizual i jeszcze miałem czas na zwiedzanie i czasem jakiś sen :) Siłą rzeczy bazowałem na tym "co jest", czyli kadry planowałem spontanicznie i nie zawsze mogłem być tam gdzie chciałem wtedy, gdy tego potrzebowałem. Druga rzecz to "kontakty/wpływy". Czyli że ktoś może wejść w różne miejsca, w które zwykłego śmiertelnika nie wpuszczą. Chodzi tu z jednej strony np o budynki obserwatoriów, a z drugiej o wszelkie parki narodowe i inne skomercjalizowane rezerwaty, które są dostępne jedynie do dziennego zwiedzania z ograniczeniem czasowym i terenowym.

Przytoczę jedną sytuację, kiedy to chcieliśmy zostać koło jednej pięknej laguny na noc. Rozstawiamy się szczęśliwi na parkingu, aż tu nagle chwilę po zachodzie przyjeżdżają "jakieś baby" wielkim autem z jakimś oznaczeniem (śmialiśmy się, że to służba ochrony pustyni i nieużytków :) ) i mówią nam, że mamy odjechać. Aż się we mnie zagotowało i miałem ochotę im po prostu przywalić. No bo żadnych znaków, zakazów, ogrodzeń, nic. Piękny dziki teren. Jest co prawda budka z biletami, ale dawno już nikogo w niej nie było. No ale nie, bo przyjechały baby i nie można. Po tej akcji co noc baliśmy się, żeby tylko nas ktoś znowu nie chciał wyrzucać, na szczęście się to nie powtórzyło. Ale była np perfekcyjna Dolina Księżycowa, w której za dnia chodziliśmy kilka godzin. Krajobrazy nieziemskie, stworzone pod timelapsy. No ale komercha absolutna, przy każdym wejściu bramki z biletami itp. Pytamy się, czy można wejść w nocy, oczywiście nie. Mieliśmy nawet plan, żeby wypożyczyć rowery (bo to wiele kilometrów) i zasuwać tam na partyzanta, ale w końcu znaleźliśmy inne fajne miejsce bez takich cyrków :) Z innych ciekawostek, będąc na Teneryfie "zakradaliśmy się" pod kopuły, żeby nagrać materiał i raz trzeba było czmychnąć do krzaków, bo auto jechało :) Chyba nigdy mi tak serce nie waliło :) Wcześniej byłem tam na dziennym zwiedzaniu i pytałem się gości o możliwość nagrania nocnego materiału. Wytłumaczyłem, że jestem astrofotografem, przyjechałem zobaczyć obserwatorium podczas pracy, chcę podejść tylko pod budynki, nikogo nie niepokoić, nie świecić itp. Nie ma siły, nie dało się gości przekonać. Pytam się więc, co mam zrobić na przyszłość, do kogo pisać i jaką procedurę przejść. Odpowiedź - nie da się. A chwilę później pokazują nam na prezentacji genialny filmik jakiegoś "astrofotografa NASA", który jakoś "może".

Także tak to wygląda. W nocy skały i pustynie "nie pracują", bo ktoś zawłaszczył sobie prawo do dysponowania skarbami natury. No i albo musisz mieć "nazwisko", albo czaić się po krzakach. Być może w niektóre miejsca dałoby się np wejść po uprzednim uzgodnieniu emailowo, ale na niewiele mi się to zda, jeśli nie byłem tam wcześniej, nie potrafię przewidzieć na ile warto tam spędzić noc i nie mam pojęcia, kiedy tam fizycznie będę, bo nie mam sztywnego planu.

No, także macie tu trochę moich żali i trochę historii :) Tyle udało się wycisnąć z dostępnych możliwości i dla mnie osobiście jest dużo lepiej, niż bym się spodziewał. Rzecz jasna brakuje jeszcze do "profesjonalistów", niemniej czuję sporą satysfakcję porównując się do nich w odniesieniu do skromnych możliwości jakimi dysponuję.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Leon napisał:

Ten opis sporo mi wyjaśnił, cofam więc moją opinie o nijakości tego filmiku. Pozdrawiam.

Jak dasz radę podać jakieś konkretne rzeczy, które mogłyby być lepsze to wal śmiało, staram się doskonalić umiejętności z kolejnymi filmami i chętnie się dowiem, na co zwracać uwagę. Całokształt jest "na miarę moich możliwości", ale może jakieś rzeczy dałbym radę poprawić następnym razem. Jestem też typem ścisłowca i artysta ze mnie marny jak chodzi o kadrowanie :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Leon napisał:

Musiałbym obejrzeć go wiele razy żeby coś powiedzieć, wydaje mi się jednak że ta dłoń jest niepotrzebna.

No to w temacie dłoni różnimy się gustem :) Mi się ten pomnik bardzo spodobał i koniecznie chciałem go uwiecznić w nocy. A było o tyle dobrze, że jest do niego swobodny dostęp. Wg zamysłu jego twórcy, każdy może podać własną interpretację tego pomnika - moja jest taka, że symbolizuje on ludzi sięgających do gwiazd :)

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

 symbolizuje on ludzi sięgających do gwiazd :)

Mamy gwiazdy na wciągnięcie dłoni, tylko brać  - obserwować, szkicować, mierzyć, fotografować :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

Mamy gwiazdy na wciągnięcie dłoni, tylko brać  - obserwować, szkicować, mierzyć, fotografować :)

Kiedy podjeżdżaliśmy do "Mano del Desierto" pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy (i powiedziałem to głośno jeszcze w samochodzie), że pustynia Atacama, mekka astronomów z całego świata, jest najlepszym miejscem na tego typu symbol. Pod tamtym niesamowitym niebem naprawdę masz wrażenie, jakby gwiazdy były na wyciągnięcie ręki

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek E. napisał:

Mamy gwiazdy na wciągnięcie dłoni, tylko brać  - obserwować, szkicować, mierzyć, fotografować :)

O, to jest nawet bardziej trafne :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę jeszcze tutaj poprzedni film, który pokazałem wcześniej w innym wątku, ale mam wrażenie, że przez umieszczenie w złym dziale mało kto na niego trafił. Film skupia się na obserwacjach całkowitego zaćmienia Słońca, czyli głównym celu wyprawy.

 

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)