Skocz do zawartości

Mam i ja


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, polaris napisał:

Nie ma XW 25mm.

Wiem że nie ma , był to tylko przykład objaśniający myśl, nie pokazujący konkretny przykład. W razie W, następnym razem jak będę miał podobne pytanie, zwrócę uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również myślę aby zacząć od okularu z większą ogniskową. Gdyż będzie łatwiej poruszać się po niebie. Przyzwyczajony jestem do widoków z lornetek, a tu nagle wszystko do góry nogami? . Przyznam , że pierwsze obserwacje sprawiły trochę problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Adam88 napisał:

Również myślę aby zacząć od okularu z większą ogniskową. Gdyż będzie łatwiej poruszać się po niebie. Przyzwyczajony jestem do widoków z lornetek, a tu nagle wszystko do góry nogami? . Przyznam , że pierwsze obserwacje sprawiły trochę problemów.

???

1200/20= 60xpowiekszenie.                   20/4,7=4,25 zw

Nagler 1200/22=54x.                            22/4,7=4,68zw

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Adam88 napisał:

Ogólnie widzę małą tendencję chętnych do pomocy, prócz pojedynczych osób, którym dziękuję z całego serca. 

To nie jest tak, że nikt nie chce Tobie pomóc. Ale jak szukasz okularów z najwyższej półki, to jest mało osób, które mogą doradzić. Posiadam ESy 82* i dwa razy miałem okazję patrzeć przez Naglera. Jest chyba mało osób, które miało okazję porównać te okulary. 

Trochę jak doradzanie z wyborem samochodu: Porsche, Maserati, Ferrari, Lamborghini,... ?

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Mam Naglery 9 i 13, Pentaxa XW 7 i Panoptica 24. Miałem kilka ES 82, kilka LVW, Maxviosiony i Meade SWA. Dla mnie najgorzej wypadają z tego zestawienia ES 82. Dla mnie obraz jest mdły, niewyraźny taki jak przez mgłę. Nie zrozum mnie źle. To dobre okulary, ale dla mnie za mało. W jakiś sposób nie trafiają w mój gust. Już wolałem Maxvision/Meade SWA. A najgorszy dla mnie ES to 30mm 82 stopnie. Jakbym patrzył przez wycięte dno z butelki od piwa ?

LVW jak dla mnie to półka podobna do Naglera no może ciut niżej. Mi osobiście odpowiadają dając podobnie czysty i krystaliczny obraz, ale wolę szersze pole Naglerów. Pentax XW mam tylko 7mm i wolę go od Naglerów chociaż brakuje mi w nim wysuwanej muszli ocznej do pełni szczęścia to jednak mam wrażenie leszej transmisji i obraz wydaje się bardziej krystaliczny i żywszy. Kiedyś pewnie wymienię Naglera 9mm na Pentaxa 10mm. Podobno Pentaxy XW powyżej 10-tki są słabszej jakości. Poczytaj o okularach na CN i Stargazerslounge. Panoptic jak dla mnie to prawie taki okrojony Nagler więc też polecam. Miałem okazję patrzeć i porównać, ale krótko ES 100 stopniowe 14 i 9mm z moimi Naglerami we Flexie 10 calowym. Pierwszy efekt 100 stopni jest powalający, ale na dłuższą metę wydawało mi się nie być to pole, aż tak potrzebne zwłaszcza w 20mm który też był do dyspozycji. Oczywiście zawsze można to wykorzystać przy dużych obiektach czy wyszukiwaniu, ale ja osobiście wolałbym 100 stopni przy małych ogniskowych kiedy to bardziej pomaga utrzymać obiekt w dużym powiększeniu w okularze. A skupiając się na obrazie. Dla mnie lepiej niż w ES 82. Nadal chyba wybrałbym Naglery, ale jak ktoś lubi 100 stopni to się nie zawiedzie. Z Naglerów patrzyłem też przez Naglera 20mm i dla mnie bardzo dobry okular. Naglera 26 i dla mnie idealna i maksymalna ogniskowa do dużych dobsonów, gdzie źrenica nie zabija. Naglera 31mm i dla mnie nie nadaje się do dużych dobsonów w moim wieku. Miałem wrażenie, że tracę już coś. Może to tylko rodzaj autosugestii. Jako, że Nagler 26mm to biały kruk więc interesuje mnie alternatywa w postaci ES 25mm 100 stopni, ale opinie są mieszane na jego temat. Podobno odstaje trochę od mniejszych ogniskowych. Nie miałem okazji patrzeć przez Delosy i Ethosy więc tutaj nie pomogę. Wydaje mi się że w przypadku okularów możemy też mówić o czymś takim jak gust. Obraz z jednych dla jednej osoby bardziej się spodoba niż z innych którymi zachwyci się ktoś inny. Rada na koniec to kupuj używane, eksperymentuj, zmieniaj, aż trafisz na swoje ulubione lub po prostu nie śpiesz się i pojedź na jakiś zlot. Poogladaj przez różne okulary i weź poprawkę na to co będę mówić inni, żeby się zbytnio nie zasugerować.

Zmiany sprzętu to jedna z wielu fajnych przygód związanych z astronomią...,?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adam88 napisał:

Ogólnie widzę małą tendencję chętnych do pomocy, prócz pojedynczych osób, którym dziękuję z całego serca. 

Pytałeś na PW, odpowiedziałem na PW :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, polaris napisał:

Pytałeś na PW, odpowiedziałem na PW :)

Jeszcze raz dziękuję. LVW 20mm nigfzie nie ma w sprzedaży 

47 minut temu, polaris napisał:

Hm, jest wykręcana. Wolisz wysuwane?

Żebym miał pojęcie. Nie miałem dostępu do wysuwanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie opierasz opinii na temat okularu na takiej podstawie...?

1. Praktycznie nigdy, nie biorę w astronomii pod uwagę opinii o produkcie napisanych na stronach sklepów. Kiedyś brałem udział w szkoleniu gdzie jeden z prelegentów powiedział...cyt"dajcie mi link do produktu i powiedzcie ile chcecie pozytywnych/negatywnych komentarzy tysiąc, dwa tysiące, a ja Wam to załatwię i przyślę fakturę".

2. Jak kupowałem okulary zawsze czytałem kilkadziesiąt opinii na forach astronomicznych również zagranicznych ponieważ ile osób tyle opinii. Ludzie mogą mieć różne zdanie i to co komuś nie pasuje Tobie może się spodobać. Musisz odsiać przez sito i zwrócić uwagę na powtarzające się opinie zwłaszcza od wieloletnich użytkowników oraz ile jest pozytywnych opinii i pozytywów w stosunku do negatywnych. Ty podejmujesz decyzję.

3. Niestety nie znam tych okularów i nie pomogę.

4. Nikt Ci nie da złotego środka. Sam musisz dojść drogą eksperymentów. Nie wiem jakie masz doświadczenie z astronomią i różnymi okularami, ale celujesz w wysoką półkę i jest duża szansa, że większość okularów Cię zachwyci jeżeli nie miałeś z takimi do czynienia. Tak jak Ci pisałem, eksperymentuj, zmieniaj, jedź na zlot i porównuj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz Plossla 25 mm to pomyśl o czymś w zakresie 12-14 mm. Są Morfeusze 12,5 mm, a na giełdzie pojawił się LVW 13 mm. To tylko temat do zastanowienia, niczego nie sugeruję.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak sobie myślę, zacznij w tym teleskopie od docelowego okularu o ogniskowej 10-12 mm. A nim zaczniesz od okularu, zacznij od porządnego skolimowania tego sprzętu kolimatorem optycznym, bo tanie kolimatory laserowe które nigdy nie są skolimowane + wyciągi Sky-Watchera luźne jak stare pantofle, w rękach początkujących to kiepski przepis na sukces (a może dobry przepis na porażkę?)

Następnie, proponuję od siebie zbierz właściwą ilość kasy i szarpnij się na 10 mm Ethosa, może być też 10-12.5 mm Delos lub Morpheus Baadera. Ethos 13 mm jest lepszy raczej do tych większych sprzętów typu 14-20". Naglery serii T4 to fajne okulary, aczkolwiek w nich już optykę narusza ząb czasu i nowsze konstrukcje są w zasadzie w każdym możliwym aspekcie postępem do przodu. Inne wynalazki zwłaszcza te masowe, z chińskimi mydlanymi szkłami i zielonymi jak majowa trawa powłokami jakoś nigdy mnie do siebie nie przekonywały.

Taki okular 10-12 mm będzie spędzał od 70 do 90% czasu obserwacji w wyciągu teleskopu o parametrach 250/1250 mm i jest najważniejszym akcesorium obserwatora.

Potem dopiero pomyśl o czymś w zakresie 5-7 mm oraz na końcu 20-30 mm. Tak, łącznie tylko trzy, ale porządne, bo nie ma to jak w ciemności w polu przetrząsywać za każdym razem wiadra (skrzynki?) pełnej po brzegi wszelakiej maści okularów, a wszystkich i tak do d... Tak jak już koledzy wspomnieli, Delos, Morpheus, Ethos, Pentax XW. Vixen też już trąci myszką, nawet XW, który w porównaniu z Ethosem 6mm nie poradził sobie zbyt dobrze. W przypadku 20-30 mm nie schodzimy poniżej 82 stopni AFOV, aby na niebie trzymać ok. 100 minut kątowych TFOV. A jakie pole widzenia okularu o jakich mm, to sobie policzysz bo widzę że potrafisz. Bo po prostu szkoda pola widzenia tego teleskopu marnować. I nie ma co się brandzlować tyle nad tym tematem tylko iść w pole obserwować. Orion już wysoko, a jeszcze mróz nie dokuczliwy. Nie bój się wydać na okulary więcej niż na teleskop, to jest normalne na tym oddziale. ;) PS. Ethos 21 mm to jest rzeźnia w takim teleskopie pod dobrym niebem.

  • Like 2

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam88 napisał:

Jak bym miał posłuchać wew. głosu, wybrał bym DeLite 18.2 lub Vixen LVW22. Doświadczenia z okularami nie mam żadnego. Mam jedynie TV plosla25 i Pentax xf zoom oba do lunta 60mm

Miałem na myśli jak trochę poeksperymentujesz...

Generalnie tak jak koledzy radzą na początek 3 sztuki wystarczą, a może na zawsze. Potem może stwierdzisz, że potrzebujesz 1 lub 2 dodatkowe, ale według mnie 5 to już niemal maksymalne bogactwo ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem inwestowanie kasy w Ethosy, żeby zyskać kilka procent więcej nieco lepiej skorygowanego pola jest zwyczajnie nieekonomiczne. Ethosy są przeszacowane i sporo ludzi, nawet na bogatszym Zachodzie, olało te konstrukcje, stawiając na zdecydowanie tańsze i prawie tak samo wydajne zamienniki. Ale to tylko moja opinia. :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lukost napisał:

Moim zdaniem inwestowanie kasy w Ethosy, żeby zyskać kilka procent więcej nieco lepiej skorygowanego pola jest zwyczajnie nieekonomiczne. Ethosy są przeszacowane i sporo ludzi, nawet na bogatszym Zachodzie, olało te konstrukcje, stawiając na zdecydowanie tańsze i prawie tak samo wydajne zamienniki. Ale to tylko moja opinia. :)

To nie tylko Twoja opinia? Według mnie różnica w cenie nie usprawiedliwia jednak w wystarczającym stopniu takiej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę starą trzynastkę bym sobie odpuścił. Nagler T4 12mm - jedna z lepszych konstrukcji jakie miałem i żałuję do dzisiaj, że sprzedałem. Jak cena dobra to bierz, pamiętaj jednak że najlepsze czasy już za nimi. Bezkonkurencyjne są Delosy  - świetne, nie rozdmuchane pole, kontrast i ostrość. Jak wchodziły do sprzedaży to kosztowały 999zł w Delcie. Teraz ich cena to raczej spora przesada.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)