Skocz do zawartości

Mam i ja


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli nie przeszkadza Tobie mały ER to próbuj. Dla mnie wbijanie oka w soczewkę nie jest tym co lubię- mam atrakcyjne, długie rzęsy i paćkam soczewkę oraz szybką ją paruję.

Aczkolwiek kiedyś usłyszałem, że jeśli nie mogę patrzeć przez ortho to nie powinienem w ogóle obserwować tylko kupić sobie xboxa :(

 

Na szczęście nie posłuchałem autorytetu i czasami sobie zerkam jak pogoda pozwoli.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam88 napisał:

Tutaj   to samo pytanie, zadane do Angielskich astro kolegów. O co chodzi z  fasolkowaniem w naglarerze T4?  Na zdjęciu z linijką widać to konkretnie. W T6 też to jest?

https://stargazerslounge.com/topic/345536-eyepiece-for-sw250-f47/

Niektóre okulary  szerokokątne, zwłasza te o dużym odsunięciu źrenicy wyjściowej mają taką "wadę/nie wadę" - aberację sferyczną źrenicy wyjściowej. W skrócie - żeby nie było efektu "czarnych fasolek" taki okular wymaga większej źrenicy oka niż wynika z wzoru =apetura teleskopu/powiększenie. Efekt jest najwyraźniej widoczny w czasie testów dziennych, kiedy masz małą źrenicę.

Naglery T4 mają tą wadę - 12mm dość wyraźną, 17mm i 22mm praktycznie nieodczuwalną.

Tutaj (3-ci akapit) masz szczegółowe wytłumaczenie: https://www.telescope-optics.net/eyepiece_aberration_2.htm

 

  • Like 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W T6 efekt ten praktycznie nie występuje. Za to naglery z tej serii mają na tyle mały ER, że objęcie całego pola widzenia wiąże się już z szuraniem rzęsami po soczewce. Oznacza to niższy komfort (to jest jeszcze do przyjęcia), ale co bardziej uciążliwe - szybsze zaroszenie soczewki lub jej zaparowanie od oka zimą.

Jak wspomniał bartolini, to przypadłość okularów o dłuższym ER i na upartego można sobie z nią poradzić poprzez wymianę muszli ocznej na taką, która spowoduje utrzymywanie odpowiedniej odległości oka od okularu. Fasolkowanie jest irytujące w dzień, w nocy zdecydowanie łatwiej sobie z  nim poradzić. 

Tak naprawdę wszystkie z omawianych tu serii: Naglery, Delosy, Pentaxy, Morfeusze, a nawet tanie ESy to bardzo dobre szkła, które mogą być docelowymi - wybór spośrod nich zależy już od preferencji i budżetu.

  • Like 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

Czy wyście chopy już do reszty oszaleli? ;) Na początek nówki Delosy, kolimatory po tysiąc pińcet... Naprawdę da się taniej i też całkiem sensownie - do wizuala wystarczy zwykły kolimator Baadera za trzy stówki. Ale jeśli kogoś stać, to czemu nie. ;)

Prawą i lewą ręką (bo potrafię) się pod powyższą wypowiedzią Łukasza podpisuję ?

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wcześniej pisałem o wyciągu, że nie za bardzo go lubię. Dostałem fajną podpowiedź o modyfikacji poprzez dodanie: 

https://www.365astronomy.com/Lacerta-Dual-Speed-1-10-Microfocus-Upgrade-Kit-for-Skywatcher-Crayford-Focusers.html

Czy lepiej dodać parę ? i kupić wyciąg? Różnica w kwocie nie ma znaczenia,zalinkowany wyciąg wygląda na lepsza konstrukcję.

https://www.rothervalleyoptics.co.uk/skywatcher-2-dual-speed-crayford-focuser-for-explorer-models.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pojawił się się Delos 6mm  za 150?.  Moim zamysłem był Pentax XW 7 mm. Teraz  nastąpiło małe zakłopotanie, który lepszy?  Pewnie różnica będzie znikoma, ale będzie. Na podstawie  kryterii  kontrast, transmisja,  er, wygoda obserwacji który będzie lepszym wyborem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukost napisał:

Oba są bardzo dobre i trudno wskazać tu faworyta. Bierz to, co wyjdzie taniej. 

Ok dzięki. Dodam jeszcze , że z Naglera jestem mega zadowolony. Fov jest super, w porównaniu do wcześniejszych widoków przez okulary o mniejszym fov,  ogromna różnica. Już wiem dlaczego  polecasz jak największe pole widzenia. A  o reszcie walorów optycznych raczej nie muszę  pisać. Okular przypadł mi do gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Pomocne narzędzie  do  udanych obserwacji(jeszcze na Cheshire czekam). Stary laser, który otrzymałem wraz z lustrem był rozkolimowany. Mimo ponownego, prawie idealnego ustawienia , nie byłem usatysfakcjonowany. Więc wyrzuciłem Stary i nabyłem nowy?( mam nadzieję, że nie utopiłem pieniędzy)

IMG_20200303_170446.jpg

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)