Skocz do zawartości

efekty troszke "zniekształconych" gwiazd w astrofoto


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów, którzy pewnie bardziej rozjaśnią temat. Od wielu miesięcy przeglądam różne astro-zdjęcia w necie i czasami można zaobserwować różne niechciane "efekty" na zdjęciach, na przykład efekt "rozjechanych" gwiazd - czyli zamiast okrągłych gwiazdek pojawiają się takie trochę "jajka". W ostatni weekend miałem ładnych parę godzin fajnego czystego nieba i testowałem sobie nowy montaż (SW EQ6). Jak usiadłem do obórki i zacząłem dokładnie analizować co wyszło, to okazało się, że mi także wyskakuje taki efekt. Poniżej przykładowe, testowe zdjęcie M33  (przy czym nie chodzi mi o jakość zdjęcia, bo ta jest raczej kiepska, tylko o to rozpłaszczenie gwiazd, które widać na zbliżeniu): 

M33.thumb.jpg.34c1ccb3ca9234da2bb7711def6bc47b.jpg

Czasem ten efekt jest jeszcze mocniejszy. Jako osoba z niezbyt dużym doświadczeniem domyślam się, że chodzi o zły guiding, np. czyli złe ustawienie montażu na gwiazdę polarną oraz / lub złe wyważenie teleskopu co zamierzam poprawić przy następnej pogodnej nocy, jednak moje pytanie brzmi czy może być to efekt czegoś jeszcze? Na przykład złe ustawienie programu PHD2 z którego korzystam. Staram się zawsze korzystać z "guiding assistant" i ustawiać parametry tak jak program podpowie, ale może ktoś z Was miał też taki efekt i doszedł do tego jak to ogarnąć? :) z tego co można zobaczyć na zdjęciach innych osób "uczących się" nie tylko ja tak mam :)  Focę Newtonem 203 / 1000, canon 450d

 pozdrawiam, i pogodnych nocy,

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem co prawda wyjadaczem Afoto ale obstawialbym ustawienie na polarną lub ustawienia guidingu (MnMo).

Gdyby efekt był tylko w jednym rogu fotki ,  miałbyś to co ja- nieosiowość wyciągu.

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten efekt jest inny w prawym górnym rogu a inny  lewym dolnym ( inny stopień rozciągnięcia) . W takiej sytuacji  NA PEWNO masz nieprostopadłą matrycę do osi optycznej teleskopu. Guiding może być tylko dodatkową przeszkodą. Zakładam że kolimacja Newtona jest prawidłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest eliminować wady po kolei, bo jak nakłada się kilka różnych (np zły guiding plus zła kolimacja), to nie zawsze da się jednoznacznie powiedzieć co z czego wynika. Jak opanujesz guiding na tyle, że gwiazdy w środku kadru będą punktami, to łatwiej będzie ocenić co jeszcze trzeba zrobić. 

Ogólnie mamy dwie grupy defektów:

 - gwiazdki w całym kadrze są tak samo popsute. Powodem może być guiding (złe parametry, ugięcia), naprężenia w lustrze/obiektywie, wada (na przykład astygmatyzm)

 - gwiazdki w różnych miejscach kadru są różnie popsute. Powodem może być krzywizna pola (źle dobrana odległość do flattenera / korektora), brak prostopadłości matrycy do osi optycznej

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Muszę niestety odgrzać wątek :( 

Miałem ostatnio troszkę czasu na zabawę w fotki nieba. Bardzo dobrze ustawiłem kolimację i jestem pewien, że była przeprowadzona dobrze, jeśli nie bardzo dobrze - najpierw na sucho w domu (używałem cheshire) , a potem zaraz przed sesją laserowym. Niestety dalej jest ten problem, dla przykładu M1:

M1_nebula.thumb.jpg.68d058c78aa36a0e521c83d0d67dfcdb.jpg

gwiazdki w lewym dolnym rogu są wyraźnie rozjechane na zbliżeniu (generalnie na dole jest gorzej) a u góry jest lepiej. 

Rozumiem, że jest "krzywo" - czyli matryca nie jest prostopadle do osi optycznej, tylko jak to poprawie ustawić, skoro skolimowałem wszystko dobrze? Rozkręcić i próbować ustawić wyciąg na nowo? Czy jest możliwe, że aparat ma krzywą matryce? Czy po zdjęciu można wydedukować w którą stronę jest "krzywo"? Czy co podnieść / co opuścić?

Zdjęcie zrobione canon 450d + korektor komy MPCC mark III + filtr CLS, który nie jest jakoś przesadnie ciężki

 Będę wdzięczny za uwagi, może ktoś miał podobny problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda pomiar owalizacji Twoich gwiazdek- oczywiście byłby znacznie bardziej rzetelny gdyby to był RAW a nie jpeg.

Wniosek-nie trafiłeś z ostrością i oś optyczna jest pochylona.

Ten wynik to rezultat pewnego niedopasowania sensora do optyki - przy tak małych pikselach ustawienie osiowości i ostrość muszą być w punkt.

Zanim zaczniesz szalone zakupy sprzętu pomocniczego powalczyłbym z kolimacją i obejrzał ugięcia wyciągu.

miba.thumb.jpg.63c20f2e059a517d03011b709b892ac5.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)