Skocz do zawartości

Lornetkowe przejście poziom wyżej


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne, również bym wolał kupić od kogoś zaufanego z forum, jednak lornetka typu 22x85 praktycznie nie pojawia się na giełdzie :) 

Powiem wam, że zaczynam żałować sprzedaży Nikona EX :D 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, dexter77 napisał:

Jasne, również bym wolał kupić od kogoś zaufanego z forum, jednak lornetka typu 22x85 praktycznie nie pojawia się na giełdzie :) 

Powiem wam, że zaczynam żałować sprzedaży Nikona EX :D 

Nie żałuj tylko rozejrzyj się za do extreme ed 10x50 , można wyrwać używkę za bardzo rozsądne pieniądze, a daje obrazy lepsze niż nikon ex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zmieniam koncepcję na 7x50 i 15x70. Poczekam, zobaczę co jeszcze wypłynie na giełdzie. Niesmak pozostał :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano spojrzałem raz jeszcze, aby upewnić się, że coś nie tak. Jeden okular posiada znacznie przesunięty obrazek względem drugiego.

Udało mi się zrobić zdjęcia orientacyjne patrząc na komin w odległości około 1km dalej.

 

1620462161_2019-12-1209_49_24.thumb.jpg.e642ec4cc37affaea7c5a945ec9ba67f.jpg

 402465930_2019-12-1209_49_38.thumb.jpg.90e28463723020b64dde992810e51402.jpg

 

2143906389_2019-12-1209_51_24.thumb.jpg.ea334096f5d46f9a6991ff51fcc676f7.jpg

1772013950_2019-12-1209_52_29.thumb.jpg.5931d98b2d289327f2158848ddfb1712.jpg

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

Chyba zmieniam koncepcję na 7x50 i 15x70. Poczekam, zobaczę co jeszcze wypłynie na giełdzie. Niesmak pozostał :) 

Nie zmieniaj koncepcji 10x50 i 22x85 na inną tylko z tego powodu, że trafiły Ci się jakieś nieudane egzemplarze. To naprawdę świetnie dobrane do siebie parametry lornetek (w przypadku chęci posiadania 2 sztuk). 7x50 i 15x70 także możesz trafić felerne więc tym się nie sugeruj. Trzymaj się więc tych 10x50 oraz 22x85 i daj sobie czas na poszukiwania na giełdach. Prędzej czy później się trafią, pewnie nie jednocześnie ale myślę, że warto poczekać. Ewentualnie możesz spróbować kupić u źródła czyli w Teleskop Express. Pewnie wyjdzie ciut drożej niż w PL ale za to jest większa szansa, że nie wyślą Ci ostatnich sztuk.

  • Like 2

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na deser jeszcze zdjęcie z wnętrza walizki i odklejonym materiałem, który przywitał mnie na dzień dobry :) 

 

2019-12-12 09.43.40.jpg

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, _Wojtek_ napisał:

Nie zmieniaj koncepcji 10x50 i 22x85 na inną tylko z tego powodu, że trafiły Ci się jakieś nieudane egzemplarze. To naprawdę świetnie dobrane do siebie parametry lornetek (w przypadku chęci posiadania 2 sztuk). 7x50 i 15x70 także możesz trafić felerne więc tym się nie sugeruj. Trzymaj się więc tych 10x50 oraz 22x85 i daj sobie czas na poszukiwania na giełdach. Prędzej czy później się trafią, pewnie nie jednocześnie ale myślę, że warto poczekać. Ewentualnie możesz spróbować kupić u źródła czyli w Teleskop Express. Pewnie wyjdzie ciut drożej niż w PL ale za to jest większa szansa, że nie wyślą Ci ostatnich sztuk.

Z teleskop express umowę ma DO i oni Ci mogą ściągnąć ten sprzęt. Wyjdzie ciut drożej, ale będziesz miał fakturę od nich i gwarancję na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peter5 napisał:

Z teleskop express umowę ma DO i oni Ci mogą ściągnąć ten sprzęt. Wyjdzie ciut drożej, ale będziesz miał fakturę od nich i gwarancję na miejscu.

Gwarancję czego? :) Tutaj też mnie zapewniali, że kolimacja jest sprawdzona i wszystko ok :)

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zaryzykuję znów wysyłkę, bardziej byłbym skłonny zrobić wycieczkę z Poznania do jakiegoś innego miasta i osobiście wybrać.
Minus taki, że dopiero w nocy wychodzą takie krzaki, a kupując w sklepie nie ma zwrotu 14 dni :) Chyba, że zakup online z odbiorem osobistym, ale nie wiem czy wtedy można przebierać egzemplarze :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, dexter77 napisał:

Nie wiem czy zaryzykuję znów wysyłkę,

Z jednej strony rozumiem wkurzenie, ale... zapakujesz, odeślesz i wpiszesz sklep na listę "tym Panom dziękujemy". Oczywiście straciłeś kilkadziesiąt zł i czas. Ale to są koszta, które się zdarzają. 

48 minut temu, peter5 napisał:

To było odniesienie do ewentualnych zakupów poza granicami Polski. Myślę, że zakup w DO będzie pewniejszy.

Kupując w Polsce online zawsze masz możliwość odesłania. Nie skeślałbym tej opcji. Wbrew pozorom dwa tygodnie na testy to fajna opcja. Bo nawet jak lorneta jest dobra może się okazać, że chciałeś coś innego. Większe pole, czy większy zasięg, czy ostrość na brzegu lub musze oczne... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "Teleskopach.pl" miałem zawsze dobre zdanie. Sporo rzeczy u nich kupiłem i nie było problemu. Kupiłem też u nich moją TS 15x70, co prawda kolega z Wa-wy wybrał ją z pośród pięciu egzemplarzy. Nasz forumowicz "Bartulka" miał też problem z "Teleskopami" z TS 15x70. Czyżby obniżyli jakościowo loty!? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklepu nie skreślam, kupiłem u nich inne rzeczy i było ok. 10x50 jest jak najbardziej dobra - pachnie nowością :) 

Tylko z tą 22x85 jest spory zgrzyt. Miałem świadomość, że im większa lorneta tym większe ryzyko kolimacji :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Jaro666 napisał:

@dexter77 a mogłeś kupić APM....nie było by teraz płaczu tylko zachwyt....

Mogłem, nie ma płaczu, jest przeczekanie :) Po prostu nie spodziewałem się takich sytuacji przy sprzęcie z tej półki :) 

Rozważam te APM 7x50 i 16x70, tylko widzę, że znów ten sam sklep :D:D:D 

Korzystałeś z tych lornetek?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te walizki to norma, moja była w gorszym stanie. Nie trzymały nity.

Co do lornetki, to nie pech otrzymać rozkolimowaną, tylko szczęście otrzymać skolimowaną. Duże BA8 tak mają.

  • Like 1
  • Haha 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co w takim razie jest bardziej prawdopodobne - otrzymać dobrze skolimowaną BA8, czy trafić 5-tkę w totka? :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Warszawy, czy też Chorzowa (bo tam mam odesłać) nie mam po drodze, a poza tym brak innych egzemplarzy :)

Paczka spakowana dla kuriera.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Mogłem, nie ma płaczu, jest przeczekanie :) Po prostu nie spodziewałem się takich sytuacji przy sprzęcie z tej półki :) 

Rozważam te APM 7x50 i 16x70, tylko widzę, że znów ten sam sklep :D:D:D 

Korzystałeś z tych lornetek?

Ja osobiście korzystałem z 12x50 i 16x80 i te polecam z ręką na sercu. Jak kupiłem 12x50 ed to natychmiast nikon 10x50 ex trafił na giełdę. Przy porównaniu DO 15x70 extreme z apm 16x80 ed zwycięzca mógł być tylko jeden, DO ostry 75%, apm 85%, transmisja o niebo lepsza w apm o zasięgu nawet nie wspominam, bo apm 16x80 bije nawet fujinona 15x70 na głowę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dexter77 napisał:

Do Warszawy, czy też Chorzowa (bo tam mam odesłać) nie mam po drodze, a poza tym brak innych egzemplarzy :)

Paczka spakowana dla kuriera.

Ja mieszkam w Chorzowie, jeśli zechcesz mogę wybrać dla Ciebie najlepszy egzemplarz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, dexter77 napisał:

Co do obrazka - faktycznie w środku pola żyleta, ale na skraju już totalne rozjechanie, gorzej niż Nikon. Akurat chwilę po 17 pojawił się Księżyc, więc skierowałem lornetkę na niego - szczerze? Na chwilę obecną nie zauważyłem żadnej różnicy w stosunku do Nikona EX. Ba, tak jak wyżej napisano - na skraju pola jest jeszcze gorzej.

No właśnie jakoś nie ufam TS - i tego się obawiałem, że w stosunku do Nikona EX będzie zbyt mała poprawa jakości. Być może trzeba trafić na wyjątkowo udany egz., a pewnie o to trudno, bo patrząc na 10x50 to właśnie TS jest najtańsza.

Z 10x50 miałem w domu właśnie Nikona EX, TS i Fujinona.

Kiedyś też będąc w Krakowie w Teleskopy.pl testowałem tam 10x50, ponieważ byłem ciekawy czy jakość sklepowych egz. będzie podobna do posiadanych przeze mnie sztuk. W sklepie akurat też mieli Nikona EX, TS, Fujinona  i dodatkowa Lunta.

W obu przypadkach wychodziło mi, że licząc od najsłabszej lornetki 10x50 trzeba wymienić: Nikona EX,  TS,  Lunta,  Fujinona.  W obu przypadkach TS, był bardzo blisko Nikona EX (w mojej ocenie zbyt blisko). Na tej podstawie powstał mój wykres jakości egzemplarz o którym wspomniałem tutaj: 

 

 

10 godzin temu, pmochocki napisał:

Muszę przyznać, że jak kupuję używany sprzęt od Jacka @kjacek czy Wojtka @_Wojtek_ Trójmiasta mam większe zaufanie do jakości niż jakbym miał zamówić nowy online. 

No właśnie, często to na forum jest fajny sprzęt, bo przetestowany wstępnie przez znawców, stąd wcześniej zaproponowałem żebyś się zastanowił nad ofertą na sąsiednim forum, gdzie jest na sprzedaż APM MS 25x100 w wersji ED. Jeżeli jednak to zbyt duże parametry to (pomijając Fuji ) moim zdaniem pozostaje APM MS 7x50 ED (lub 10x50 ED) + APM MS 15x70 ED (lub 16x80 ED lub 20x80 ED) - moim zdaniem większa szansa na udane egz. niż w przypadku TS. Nie ma co trzeb brać sprzęt na testy ze sklepów internetowych  i w razie czego korzystać z możliwości zwrotu - po prostu cokolwiek wzbudza niepokój od razu zwrot - wiem, że to wkurzające bo strata czasu, nerwów i kasy na zwroty, ale chyba inaczej się nie da, bo cytując klasyka - "sorry taki mamy klimat" sprzedaży jak by nie było (w tym zakresie cenowym) nadal budżetowego sprzętu optycznego, gdzie sprawdzenia dokonuje jednak kupujący, a sprzedający czeka nerwowo na reakcję i stopień tolerancji jaką wykaże się dany nabywca.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Jaro666 napisał:

Ja mieszkam w Chorzowie, jeśli zechcesz mogę wybrać dla Ciebie najlepszy egzemplarz. 

Na razie nie ma w czym wybierać :D 

Na przesłaną informację, że kolimacja jest zła otrzymałem od sprzedawcy odpowiedź, że można to samemu poprawić, a ponadto muszę być przygotowany na to, że w tej lornecie będzie mi się to zdarzać bardzo często. Dodatkowo przesłano mi link do YT z instrukcją. Oto film:

Serio? Miałem grzebać w lornetce za 2500 zł na dzień dobry w domu nie mając o tym bladego pojęcia? 

ps. czy ktoś wie, czy astroshop posiada oddział w Polsce? Czy kupując u nich ewentualny zwrot idzie przez jakąś polską firmę? Znalazłem info, że mają otwierać oddział, ale nie wiem na ile jest to aktualne - u źródła nie uzyskałem na razie żadnej odpowiedzi.

 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, zwroty gwarancyjne do Astroshop obywają się bezgotówkowo, na podstawie druku który dostajesz mailowo. Ale możesz dopytać.

Astroshop otwiera showroom w Warszawie i to podobno jutro :) To super wiadomość, o ile będą mieli szeroki zakres sprzętów na miejscu.

Kolimacja BA8 nie jest procesem banalnym w warunkach domowych i nie ma sensu jej podejmować w sprzęcie na gwarancji. Albo oddasz/wymienisz, albo przełkniesz gorzką pigułkę i oddasz do kolimacji np w Delcie. Heh, po takiej odpowiedzi ze sklepu powinieneś obciążyć ich kosztami kolimacji.

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2019 o 14:45, Jaro666 napisał:

Ja mieszkam w Chorzowie, jeśli zechcesz mogę wybrać dla Ciebie najlepszy egzemplarz. 

Takich lornet raczej nie ma w Polsce na stanie. Jak wybierałem w sklepie w Chorzowie, pomiędzy ba8 20x110 i 28x110 to obie sztuki przyszły prosto z DE.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem m.in. przyzwoitą 10x50 i 15x70 (BA8) - obydwie sprzedałem.  Pierwsza według mnie to lornetka do wszystkiego i niczego zarazem. Do tych parametrów nigdy się nie przekonałem, Osobiście wolałbym już 8x40  albo 12x50. Dla mnie 10x50 to trudniejsze do opanowania drgania obrazu przy obserwacjach ręcznych, na ogól dość małe pole widzenia (Fujinon 10x50 FTMR -X jest tutaj chlubnym wyjątkiem, ale ciężki i bez centralnej regulacji ostrości) i mimo wszystko - niedosyt powiększenia. Natomiast 15x70 bezwzględnie wymaga statywu, ale wyszedłem z założenia, że jeżeli już miałbym zabierać ze sobą statyw, to już lepiej wieszać na nim coś bardziej konkretnego, o większym powiększeniu i większych obiektywach.  Póki co większej nie kupiłem, ponieważ w lornetkach najbardziej cenię mobilność, a statyw mimo wszystko ją ogranicza. Moim zdaniem do obserwacji astronomicznych nie ma lepszej lornetki niż 7x50. Do tego jako uzupełnienie np. 12,x50 (świetny jest Nikon 12x50 SE) i coś do przeglądu nieba o dużym polu widzenia (tu wybitny jest  Nikon 8x30 E II ). Moim zdaniem warto również pomyśleć o lornetce Canon 15x50 IS ze stablilzacją obrazu. Według powszechnej opinii doskonały sprzęt do nocnych obserwacji z ręki. Ja niestety patrzyłem przez nią tylko w dzień.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)