Skocz do zawartości

Lornetkowe przejście poziom wyżej


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, zamówiłem już Delty z giełdy  - czekam na przesyłki :) 

Tak jak pisałem szukam głównie pod astro - plener raczej mnie nie interesuje.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hagen napisał:

dziwie się że taka firma i produkuje sprzęt z jakiegoś tworzywa.

To dokładnie taki materiał:

"korpus z żywicy poliwęglanowej wzmocnionej włóknem szklanym"

Możemy się dziwić do woli, co nie zmieni faktu że takie materiały wchodzą do produkcji i w niczym nie ustępują aluminium czy innym lekkim stopom. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony uwielbiam, z drugiej nienawidzę takich wątków... 

Uwielbiam, bo można zawsze dowiedzieć się czegoś nowego i poznać perspektywę różnych osób. Zainspirować się... 

Nienawidzę, bo łatwo ulegam pokusie spróbowania czegoś nowego... ?

IMG_20191220_220748.thumb.jpg.18303da94e37e20369cea96f163d9f1c.jpg

Statyw i lornetka Stigma Optics 15x70 kupione od kolegi @kjacek a głowica od kolegi @polaris. Dziękuję wam za możliwość obajezenia najpiękniejszych Plejad w moim życiu! Super zabawa była wczoraj z tym zestawem. M31, M42, M44, M35 i wiele innych. Wszystko w niecałą godzinkę... Nie tylko same oklepane obiekty były. Pomysł na opis do cyklu Obiekt Tygodnia też już jest ?

  • Like 5

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha ha! Zawsze mówiłem i pisałem, że co dwoje oczu to nie jedno. Mimo, że mam teleskop to moją TS 15x70 zawsze chętnie stawiam na statyw i cieszę się dwuocznym patrzeniem w kosmos. To naprawdę coś pięknego. Pierwsze światło w TS też było z Plejad i........gęba mnie się rozdziabiła jak u małolata! Pozdrawiam!!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pmochocki napisał:

Z jednej strony uwielbiam, z drugiej nienawidzę takich wątków... 

Uwielbiam, bo można zawsze dowiedzieć się czegoś nowego i poznać perspektywę różnych osób. Zainspirować się... 

Nienawidzę, bo łatwo ulegam pokusie spróbowania czegoś nowego... ?

IMG_20191220_220748.thumb.jpg.18303da94e37e20369cea96f163d9f1c.jpg

Statyw i lornetka Stigma Optics 15x70 kupione od kolegi @kjacek a głowica od kolegi @polaris. Dziękuję wam za możliwość obajezenia najpiękniejszych Plejad w moim życiu! Super zabawa była wczoraj z tym zestawem. M31, M42, M44, M35 i wiele innych. Wszystko w niecałą godzinkę... Nie tylko same oklepane obiekty były. Pomysł na opis do cyklu Obiekt Tygodnia też już jest ?

Do statywu warto dokupić łamane ramię, to ułatwia obserwacje.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pmochocki napisał:

A masz sprawdzone modele, które możesz polecić? 

Łamane kolumny masz jako wyposażenie statywu. Do tego Manfrotto jej nie zamontujesz. Miałem wiele statywów, część z łamaną kolumną i według mnie do ciężkiej lornetki nie jest to dobre rozwiązanie. Masz bardzo dobry statyw i głowicę, więc nie ma co kombinować.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2019 o 13:07, dexter77 napisał:

Panowie, zamówiłem już Delty z giełdy  - czekam na przesyłki :) 

Daj znać jak dotrą. Jestem ciekaw Twoich wrażeń. Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Nie myślałem że z lornetką 15x70 będzie aż tak fajnie. Szczególnie, że moja miejscówka jest słaba. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za stojak rowerowy zapłaciłem 170zł. Stojaki do kolumn zależy jaki, bo są i z windą to kosztują od 200 do 400zł, więc myślę, że to i tak dużo taniej niż o tych samych parametrach statywy foto. Ja przynajmniej ze swojego stojaka rowerowego jestem zadowolony. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale statyw do dużej/wielkiej lornetki musi być stabilny a nie ciężki ;) 

U mnie lekki travelowy statyw świetnie sprawia się z dużą lornetą,w razie mocniejszego wiatru można na haczyku kolumny centralnej zawiesić ciężarek (np.przeciwwagę) dla większego komfortu,ale to raczej tego psychicznego komfortu bo nikt nie obserwuje podczas huraganu a zwykłe podmuchy w niczym nie przeszkadzają i z pewnością nie są go wstanie przewrócić.

Uważam że ważny jest deklarowana nośność,znaczy aby z zapasem była dobierana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagen napisał:

Właśnie ten stojak jest cholernie stabilny, a waży około 5kg. Wolę to niż jakiegoś fotograficznego "pająka". Miałem Manfrotto (dokładnie już nie wiem jaki) i mnie stabilnością nie zachwycił a niby nośność wynosiła 10 kg. Pozdrawiam!!!

Gdyby Ci się chciało, wstaw linka z jakiegoś sklepu do tego statywu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hagen nie wątpię w stabilność stojaka,wygląda mega kozacko.Też chętnie zobaczyłbym jakiś opis,jak się samochodem jedzie na miejscówkę to nie ma znaczenia waga zestawu.Z czystej ciekawości jeśli to dla Ciebie nie problem poczytałbym coś o nim z linku jeśli maż możliwość taki tu wkleić.Jak to się łączy z głowicą kulową czy jakąkolwiek ?

Dla mnie statyw jest często i pod foto i lornetę,szczególnie wtedy gdy robię daleko w kontraktach i latam tam samolotem,dlatego im bardziej poskładalny tym lepszy,bo oprócz wagi wtedy gabaryt też ma szczególne znaczenie.Lorneta zostaje na miejscu w walizce tam gdzie pracuje,a gdy lecę na urlop np.do kraju statyw i aparaty latają jako podręczny razem ze mną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklepcie chłopaki na allegro "stojak rowerowy"  i wszystko Wam wyskoczy. Aktualnie to jest teraz w cenie około 160zł. Jutro postaram się wrzucić foty odnośnie mocowania głowicy jakiejkolwiek do tego ustrojstwa, ale w sumie to jest banalnie proste, wystarczy przerobić jeden z uchwytów które są w zestawie. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, lornetki dotarły, 15x niestety lekko rozkolimowana (już zwrócona), a 10x50 w stanie idealnym - potestowałem i odsprzedaję dalej (będę celował w 7x do ręki).
Opiszę na spokojnie jak będzie więcej czasu :) 

Wiem jedno - 15x to jest to :) Plejady i Chichoty miażdżą, pole idealne :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2019 o 15:56, Hagen napisał:

To świadczy o tym, że sprzęt przed wysyłką nie jest sprawdzany, a być powinien, smutne to, ale niestety prawdziwe! 

Akurat kolejny rzut to była giełda, a wracając do tematu...
Po oddaniu rozkolimowanej TS 22x85 razem z dobrą TS 10x50 spojrzałem na giełdę. Było kilka egzemplarzy Delta 10x50 i jedna Delta 15x70. Zaryzykowałem i kupiłem obydwie. Jeszcze przed świętami odebrałem przesyłki, a szczęście chciało że tego samego dnia wieczorem było bezchmurne niebo.

Delta 10x50 dotarła w stanie bardzo dobrym, mogę powiedzieć, że była to jedna z moich najbardziej udanych transakcji "w ciemno" - egzemplarz niemal sklepowy. Wszystko sprawne i bardzo zadbane - tak jak zapewniał sprzedający. Kupiłem ją z zamysłem, aby potestować i sprzedać dalej.

10x50.thumb.jpg.66fcbc3e6470a1544debb80e67c7b909.jpg

Jako, że kilka dni wcześniej miałem TS 10x50 mogłem je nieco porównać jeśli chodzi o wykonanie - tutaj jak dla mnie Delta ma minimalnie lepszą dbałość o szczegóły - pomimo, że obudowa ta sama, tak gumy, wypukły logotyp i inne detale sprawiają wrażenie lornetki bardziej dopracowanej. W TS miałem wrażenie, że logotyp na obudowie zaraz się rozmaże, w Delcie był świetnie wkomponowany - oczywiście są to detale nie mające wpływ na obraz, ale jak płacimy już nieco więcej za lornetkę, to chcemy, aby i inne rzeczy były dobrej jakości.

Co do obrazka - miałem ją dłużej niż TS, udało mi się odbyć 3 sesje obserwacyjne. Teraz na spokojnie mogę napisać, że jakość obrazu względem Nikona EX jest bardzo duża, w centrum obraz to igła, gwiazdki prezentują się przepięknie. Poza tym lornetka jest lepiej wyważona, pewniej i stabilniej trzyma się ją w dłoniach pomimo większej wagi. Głębia ostrości jest zupełnie inna, raz ustawiona ostrość pozwoliła mi także na bezproblemowe obserwacje za dnia - nic nie trzeba więcej kręcić. Osobne ustawienia dla każdego oka to dla mnie spory atut przy obserwacjach nocnych.

Jako drugą rozpakowałem Deltę 15x70. Tutaj miałem dość sporego stracha, gdyż kupowałem na większe ryzyko, czego byłem świadomy - sprzedającą była starsza Pani, sprzęt był jej syna, który mieszka gdzieś dalej. W każdym razie starsza Pani była bardzo miła i uprzejma, przesłała mi masę zdjęć, jednak na sprawy techniczne nie potrafiła nic powiedzieć. Zapewniała jedynie, że wszystko sprawne i lornetka w stanie idealnym. Zaryzykowałem :) 
Pierwsze co to bardzo, ale to bardzo źle zapakowana przesyłka. To boli już od razu na wstępie. Drugi szok to walizka lornetki po otwarciu - zardzewiała (zalana?), nie wyglądało to ciekawie.

skrzynka.thumb.jpg.c7f053e75a725533ef440722ce325196.jpg

Adapter na statyw - zjechany gwint od dołu, nie mogę przymocować do statywu. Oczywiście nie wpływa to na obraz, ale bardzo wkurza - miało być idealnie. Sprawdzam optykę - czysta, bez rys. Jest ulga. Nie na długo - kolejny mały zgrzyt to uszkodzona guma na środku lornetki - przeglądam wcześniej przesłane zdjęcia - sprytnie zrobione, nie widać.

guma.thumb.jpg.943a73b53745a1d1dab2c355f56214f1.jpg

Szybkie spojrzenie z ręki przez okno - coś mi tu nie gra... boli mnie głowa, znajomy objaw :) Biorę statyw i idę na osiedle, niebo czyste, Plejady widoczne. Ustawiam ostrość na jedno oko, drugie oko, patrzę przez oba na raz - i obraz się nie zgrywa, ostrości brak. Druga próba - to samo. Wniosek jeden - szybki telefon do starszej Pani, informuję że nie jest tak jak w ogłoszeniu. Informuję o zwrocie. Nie robi problemów.
Późnym wieczorem miałem jeszcze czas i poszedłem po raz drugi z 15x70, ot tak z ciekawości - efekt ten sam. Odczekałem jakąś godzinę bawiąc się w tym czasie 10x50 i zrobiłem trzecie podejście do 15x70. Wyregulowałem raz jeszcze wszystko od początku, ostrość, rozstaw okularów, wysokość statywu. Ku mojemu zdziwieniu obraz był już bardzo przyzwoity. Plejady pokazały całe swoje piękno. Chichoty - kopara mi opadła - miałem wrażenie, jakbym na nie leciał, pole widzenia przepiękne. Strach pomyśleć jaki jest widok w pełni sprawym egzemplarzu.

Teraz pytanie - jak to możliwe, że nagle obraz się nałożył skoro wcześniej było tak źle? Czy coś przeoczyłem? Porównałem widok w jednym okularze i drugim - zauważyłem przesunięcie w poziomie. W tym momencie wracam do tematu sprawdzania kolimacji. Czy przesunięcie w poziomie jest dopuszczalne, czy też nie?

Jak pisze @Panasmaras na forum obok (
https://astropolis.pl/topic/37904-zakup-lornetki-w-sklepie-jak-sprawdzić/):

"Jeśli sklep ma okno (czyli nie jest zabunkrowany w jakiejś galerii handlowej) możesz poprosić o ustawienie lornetki na statywie, wycelować w jakiś możliwie najdalszy obiekt (komin, antena) i sprawdzić kolimację. Generalnie zasada sprawdzania kolimacji jest taka, że po spojrzeniu przez lornetę (nie musi być jeszcze podparta) powinieneś mieć wyraźny, obuoczny obraz i nie powinieneś czuć żadnego dyskomfortu związanego z bólem oczu czy głowy (przy kiepskiej kolimacji oczy i mózg wysilają się jak mogą, żeby złożyć dwa obrazy w jeden). Jeśli powyższy test wypadnie dobrze, to wyceluj zamocowaną na statywie lornetką w odległy obiekt, a następnie powoli odsuwaj oczy od okularów lornety. Jeśli obraz się rozdwaja (np. przy patrzeniu z 15-20cm) to znaczy że lornetka nie jest dobrze skolimowana. Kolejna rzecz to sprawdzenie na jakimś odległym obiekcie - tym razem najlepiej przyda się jakaś pozioma linia, np. krawędź dachu - czy obrazy są ustawione dobrze względem siebie. Patrz naprzemiennie jednym i drugim okiem i obserwuj, czy linia dachu (czy co tam innego sobie obierzesz) zmienia położenie względem siebie. Jeśli zauważysz, że w poziomie obraz jest lekko przesunięty, to się tym nie przejmuj. Oczy dobrze poradzą sobie z takim przesunięciem. Ale jeśli obraz jest przesunięty w pionie, to będziesz się męczył patrząc przez taką lornetę (o ile w ogóle uzyskasz nie rozdwojony obraz). "

To w końcu jak to jest z tym przesunięciem w poziomie? Powinno być, czy nie powinno? Zbieram sprzeczne opinie w tym zakresie.

Wracając do Delty 15x70 - na drugi dzień za dnia widok znów dziwnie mi się nakładał, jakby mózg musiał chwilę popracować nad złożeniem obrazu. Koniec końców lornetkę odesłałem - Pani równie miła, nie robiła z tego powodu problemów - mówiła, że zaniesie ją do serwisu w celu kolimacji i wystawi ponownie na sprzedaż.

Podsumowując - stwierdzam, że 15x70 to dla mnie idealne pole widzenia i przybliżenie jeśli chodzi o typowo lornetkowe obiekty astronomiczne. Lornetka nie jest wybitnie duża, lecz potrzebuje stabilnego statywu. Mój Velbon Sherpa nie był tutaj odpowiedni - niby sztywno, ale nie czułem pewności tego montażu. Idealny byłby SlikPro, który miałem wcześniej przez jeden dzień pod TS 22x85.

15x70.thumb.jpg.e9b8641cbcc393c26673851dcb5f87f9.jpg


Natomiast Delta 10x50 to bardzo fajna lornetka, idealna na początek jeśli nie wiemy czego chcemy lub jako uzupełnienie teleskopu. Jednak za blisko x15. Parametr x10 to ani do ręki, ani na statyw jak ktoś wcześniej napisał - coś w tym jest. Kupiłem ją po bardzo dobrej cenie ze świadomością odsprzedaży, potestowałem i wczoraj przekazałem ją dalej bez straty. Niech służy komuś innemu.

Znów jestem w punkcie wyjścia bez żadnej lornetki, ale z kolejnym doświadczeniem i potrzebami, które się wyklarowały.
Celuję w przybliżenie 7x do ręki i 15x na statyw.
Zależy mi na klasie BA8 i solidnej obudowie - ostatnio za każdym razem po obserwacjach lornetka jest wręcz cała mokra od wilgoci. Pancerna obudowa BA8 bardzo mi się podoba.

W tym przypadku nie pozostaje mi nic innego jak zaopatrzyć się w dobre egzemplarze Delta Optical Extreme 7x50 i 15x70 + dobry statyw (Slik Pro 700 DX) :) 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, dexter77 napisał:

 Parametr x10 to ani do ręki, ani na statyw jak ktoś wcześniej napisał - coś w tym jest.

Mógłbyś wyjaśnić dlaczego tak uważasz? Mam 10x50 i według mnie świetnie nadaje się na statyw.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)