Skocz do zawartości

Obserwacje wspomagane elektronicznie - pytanko do astrofotografow


Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, rzeczywistość trochę przyparła mnie do muru. Mam mocno bardzo ograniczony czas na hobby i nie mogę sobie pozwolić na czekanie do nowiu, a obserwować się chce.
Normalnie tracę na dojazd na miescówkę ok 1,5h więc zaświtał mi pomysł, żeby obserwacje prowadzić stacjonarnie, ale z miejscówki nieco bardziej zaświetlonej. Często na niebie świeci księżyc, pogoda dobra i można by to wykorzystać. Stąd pomysł na wykożystanie zdobyczy cywilizacji :)

Mam platformę paralaktyczną, która prowadzi nawet w powiększeniu 700x, więc myślę że pojedyncze, sekundowe ekspozycje powinna pociągnąć. Teleskop to Taurus16", ogniskowa 1859. Myślałem o zastosowaniu reduktora ogniskowej 0.7x Antaresa, żeby możliwie jak najwięcej wyciągnąć przy krótkich czasach.  Nie ukrywam, że najbardziej interesują mnie obserwacje jak najbardzie j"live", czyli z ekspozycjami 1-2s.

Tylko pytanie, jaka kamera? W tym jestem zielony. Wiem, że mono są bardziej czułe, a i sam przez lata obserwacji przyzwyczajony jestem do czasnobiałego widoku wszechświata. Robiłem symulacje w https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

i wychodzi, że dobra byłaby ASI 1600 mono z bin2.
Opłaca się kupować chłodzoną?
Ma to wogóle sens przy tak długiej ogniskowej i tak krótkich czasach?

Puszczając wodze fantazji myślałem o tym, żeby jak najbardziej zbiżyć się do odczuć z obserwacji okularem i zastosować kontroler ASIAIR, wyświetlić obraz na smartfonie i patrzeć przez to:

71BYh9c2ikL__SX466_.jpg.f9c780b62dcdb8bed83f2b24679e9c08.jpg

i będzie bino:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by ewentualnie podjąć temat podpięcia noktowizora do wyciągu teleskopowego, z tym że aby osiągnąć pożądane efekty musiałby to być noktowizor trzeciej generacji...

A noktowizory trzeciej generacji kosztują kilkanaście tysięcy zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomchm napisał:

Można by ewentualnie podjąć temat podpięcia noktowizora do wyciągu teleskopowego, z tym że aby osiągnąć pożądane efekty musiałby to być noktowizor trzeciej generacji...

A noktowizory trzeciej generacji kosztują kilkanaście tysięcy zł...

Widziałem obrazki z takich noktowizorów i zwłaszcze te "white phosphor" robią wrażenie. Jednak tak jak mówisz, kilkanaście tysi za takie urządzenie to przegięcie...

Chyba jednak spróbuję z kamerką, najwyżej odsprzedam. Nie widzę za bardzo alternatywy na spore zaniczyszczenie światłem na mojej miejscówce .

Natomiast na Cloudynights jest gość, który szkicuje obiekty DSO i używa do tego kamery Sionyx i newtona 16"

https://www.cloudynights.com/topic/664595-two-virgo-galaxies-with-help-of-eaa-technique-m61-and-ngc-5746/#entry9427996

efekt jest dość imponujący. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Astrolife masz przykład jak to może wyglądać:

https://www.youtube.com/watch?v=EQaTZJnpbo4

https://www.youtube.com/watch?v=O07Fjk9aIw8

Mateusz ma Synte 16 z goto i ASI 294. Dla mnie w wizualu wygląda to lepiej, obraz jest bardziej gładki i naturalny. Z drugiej strony kamera przy takiej aperturze i światłosile nawet na czasach rzędu kilka sekund wyciąga takie detale jakich już wizualnie nie zobaczysz.

  • Thanks 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na YT flmów z Atika Inifnity. To chyba była pierwsza kamerka komercyjnie dedykowana do EAA. Ale podobne efekty można bez problemu uzyskać kamerkami CMOS i jakimś oprogramowaniem do live stack, np SharpCap. Rozważyłbym jednak kamerkę kolorową - taki stack na żywo kolorowej M27 czy M42 robi większe wrażenie, niż obraz czarno-biały. Choć, oczywiście, czułość mniejsza. Do EAA chłodzenie kamerki przydaje się, ale nie jest niezbędne, więc tu można zaoszczędzić. 

  • Like 1
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz wspomnianej przez Łukasza kamery Atik Infinity w EAA stosowany jest też model z tym samym czipem od Starlight Xpress. Nazywa się Ultrastar i jest zarówno w wersji kolorowej jak i mono. Można ją zobaczyć od czasu do czasu w dobrej cenie na giełdach UK. Zanim pojawiły się ww. kamery bardzo często stosowana była SX Lodestar X2 (oraz jej pierwsza wersja, choć polecam jednak drugą - miałem obie). Wielu używa ją do dzisiaj - dobra, czuła kamera z dużym pikselem.

Z kamer CMOS bardzo popularne w EAA sa natomiast kamerki z matrycą IMX290 - czułość oraz b. niskie szumy odczytu. Czip nieduży, ale można w związku z tym zredukować nieco ogniskową. Sam zresztą podałeś wyżej przykład w wersji ASI290.

Przejrzyj fora dedykowane:

https://stargazerslounge.com/forum/208-eeva-electronically-enhanced-visual-astronomy/

https://www.cloudynights.com/forum/73-eaa-observation-and-equipment-label-your-images-indicate-software-used-include-integration-time-and-no-post-processing/

  • Thanks 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy później...

Dużo oglądałem i czytałem o noktowizorach w wizualnej astronomii.

Faktycznie 3gen ,np PVS 14 kosztuje naście tysiaków,ale Sionyx Aurore kupisz już za 4000zł ,a na eBoju za 3000 z haczykiem (odradzam Sionyx Aurora PRO widziłem testy i daje lepszy kolor ale słabszy zasieg w porównaniu do standardu).

Zaletą takiej kamery jest obraz w czasie rzeczywistym i bardzo mała czułość na LP,co prawda przy dużych czułościach obraz lekko sieje(jak to w kamerach)ale to i tak rewelacja.

Sam kiedyś przymierzam się do zakupu takiej kamerki jak mi LP wzrośnie do Bortlea 5.

Tutaj porównanie Sionyx Aurora vs PVS 14

 

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Erik68, dzięki, temat jest mi znany :)

Próbowałem takich zabaw z kamerką cmos imx290, ale na Dobsonie z platformą to mordęga. Laptop, kable, ustawianie platformy za każdym razem, małe pole widzenia nawet z reduktorem ogniskowej to nie dla mnie. Ta Sionyx  jest o tyle fajna, że można z niej zrobić okular elektroniczny stosując projekcję okularową.  Wadą jest to, że kamera nie odświeża się samoczynnie przy dłuższych ekspozycjach, a umożliwia je do 1.5 sekundy. Jak mi odpowiedział użytkownik tej kamery z CloudyNights, te 1.5s ekspozycje w trybie mono pozwalają mu w 16" na rejestrację obiektów 17-18mag. Czyli mamy 7.5fps, a po wciśnięciu guzika do 1.5s i szumy są podobno sporo mniejsze niż przy tym "live". Konieczna jest też platforma, ale nie ma kabli, laptopa itp. Pozwolę sobie wkleić kilka linków do szkiców użytkownika FRANC LILL z Cloudy nights, żeby uzmysłowić o czym mowa. Znane obiekty z 16" i projekcja przez okular 25mm+kamera Sionyx

 

M16

post-310476-0-69305800-1571479562.jpg

Hickson 68

post-310476-0-31657800-1588438440.jpg

M61

post-310476-0-98686200-1587135334.jpg

także temat ciekawy i chyba spróbuję tego, choć na razie dopadła mnie kilkucalica złośliwa i kombinuję z większym teleskopem ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki i sam jestem ciekawy jak się sprawdzi Sionyx.

Szkoda czasu na plątanie się po polach ,a gdzie tu jeszcze mówić o godzinnej akomodacji oka do ciemnosci.

POGODNEGO NIEBA!!

PS. Szkice wspaniałe.

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Wczoraj zrobiłem pierwszą próbę zgrania całego ustrojstwa do obserwacji wspomaganych. Czyli Taurus 16"+platforma, kamera z imx183mm niechłodzona i DSC. Trochę zajęła mi ta cała kabelkologia i zestrojenie całego sprzętu. Zgranie tego z DSC na razie sobie odpuściłem. A i przydał by się tablet, bo manewrowanie teleskopem z podpiętym laptopem to porażka. To moje drugie podejście - wymieniłem kamerę i dopracowałem prowadzenie platformy (choć jeszcze to nie jest to co bym chciał).

Niebo Bortle 5/6 z Księżycem blisko pełni. "Poobserwowałem" M57 i M56, bo łatwe w namierzaniu. W podglądzie "near live", czyli z odświeżaniem co 400-500ms już ładnie widać gwiazdę centralną w M57, a czasami mrugają gwiazdki ta obok centralnej i w ringu - tego nie udało mi się zaobserwować w wizualu pomimo nieba Bortle 3. Także zasięg na tak krótkich czasach wzrósł o ponad 1mag :)

Poniżej wrzucam zrzut z ekranu podczas podglądu. Niestety nie zapisał się z takimi parametrami jak w podglądzie, dlatego rozjaśniłem go nieco. Były też klatki na których majaczyła IC 1296. To jest bin3, w bin1 M57 jest ogromna, ale traci nieco na estetyce. Na podglądzie mgławica jest nieco  mniej zaszumiona. Całkiem fajna zabawa na księżycowe noce ;), przypomina trochę wizual z tym pojawianiem się i znikaniem słabych obiektów podczas obserwacji. Łatwiej też coś naszkicować, bo jest materiał w postaci zdjęć. 

Ten "okular" nazwałem Elektronicki Mordulec, bo fajnie likwiduje LP ;)

_00002.thumb.jpg.5d186f862988d4c03ac9b6cc97b1ed6a.jpg

ps następnym razem postaram się wrzucić filmik, jak tylko to trochę ogarnę.

Edytowane przez MichalKaczan
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł, trochę odchodzi to od koncepcji wizuala, ale trzeba iść z duchem czasu, prościej też będzie pokazać obiekty DS innym, mniej wtajemniczonym. Czekam na jeszcze jakieś zdjęcia:)

Edytowane przez Perseus
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Perseus napisał:

Fajny pomysł, trochę odchodzi to od koncepcji wizuala, ale trzeba iść z duchem czasu, prościej też będzie pokazać obiekty DS innym, mniej wtajemniczonym. Czekam na jeszcze jakieś zdjęcia:)

Dzięki, coś jeszcze wrzucę. Na pewno nie będą to gromady kuliste, bo te lepiej wyglądają w wizualu :) . Następnym razem będę próbował z galaktykami. Jestem ciekawy, czy tą techniką, pod tym niebem da się coś wyłuskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Michał, żebyś mi się FOTCOVID 19 nie zaraził.?

Fajna rzecz to EAA ,na większe LP, ale do póki niebo 21/21+mag,to przez telep 20"

wizual też daje radę.

Człowiek niestety coraz starszy, LP rośnie (jedna z najbardziej rozwojowych gmin w Polsce).kiedyś trzeba pomyśleć o czymś takim. Jednak celuje w coś, bliższe wizualowi ,obserwacje afokalne(monitor w ogóle nie wchodzi w rachubę). Tylko tu NV 3 i 4gen. takie jak PSV 14 lub stworzony specjalnie do astro OVNI-M 4gen (https://www.ovni-nightvision.com/en/)kosztują 5000$ i więcej. Czytając różne wypowiedzi na FB ,odnośnie zastosowania tego ustrojstwa do galaktyk(bo to moje" być albo nie być" w astro)dowiedziałem się, z opinii doświadczonego obserwatora (stosuje NV 4gen, w 16" telepie), że przy niebie 21mag (które amerynacy uważają już za ciemne)daje to znikome efekty, przy tego typu obiektach. Mgławice to po prostu "magia" ale galaktyki ....już nie.

Celowałem ,jak to napisałem w postach wyżej ,w Sionyx Aurora (tu już cena 4000 ale zł).

Niestety ,myślałem że to będzie alternatywa dla drogich NV 3gen,ale okazało się że w czasie rzeczywistym d...nie urywa, potrzeba 1.5s naświetlania ,dla mnie to już foto, z wizualem ma niewiele wspólnego....

Jeżeli taka kamerka, jaką zastosowałeś(przy znakomitym czasie odświeżania, zasięg petarda!)mogła by dawać obrazy afokalnie(przy wyciągu okularowym), a nie na monitorze , to kupuję dzisiaj!

Oczywiście możliwość podziwiania, "prawie" w czasie rzeczywistym DS i to przy łysym i wysokim LP, ,robi wrażenie.?

 

Temat kosmicznie ciekawy!

  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Poniżej wrzucam zrzut z ekranu podczas podglądu. Niestety nie zapisał się z takimi parametrami jak w podglądzie, dlatego rozjaśniłem go nieco. Były też klatki na których majaczyła IC 1296. To jest bin3, w bin1 M57 jest ogromna, ale traci nieco na estetyce. Na podglądzie mgławica jest nieco  mniej zaszumiona. Całkiem fajna zabawa na księżycowe noce ;), przypomina trochę wizual z tym pojawianiem się i znikaniem słabych obiektów podczas obserwacji. Łatwiej też coś naszkicować, bo jest materiał w postaci zdjęć. 

No to kolejny etap to Live Stacking, np w SharpCap. Przy 16 calach to powinno być niezłe widowisko :-)  Tutaj przykładowa zabawa przy 8 calach https://www.youtube.com/watch?v=C6HfaIv_VAY - akcja zaczyna się mniej więcej od 1:00. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Erik68 napisał:

Jeżeli taka kamerka, jaką zastosowałeś(przy znakomitym czasie odświeżania, zasięg petarda!)mogła by dawać obrazy afokalnie(przy wyciągu okularowym), a nie na monitorze , to kupuję dzisiaj!

Właśnie dziwię się, że coś takiego jeszcze nie powstało. Niechby to był chociaż ekran imitujący soczewkę okularu. Chyba, że taki "wizual" to zbyt hermetyczny rynek i takich oszołomów jak my nie ma zbyt wielu ?

15 godzin temu, jolo napisał:

No to kolejny etap to Live Stacking, np w SharpCap. Przy 16 calach to powinno być niezłe widowisko :-)  Tutaj przykładowa zabawa przy 8 calach https://www.youtube.com/watch?v=C6HfaIv_VAY - akcja zaczyna się mniej więcej od 1:00. 

Próbowałem live stack i są pewne ale:

- prowadzenie mojej platformy nie jest doskonałe. Obraz wykonuje czasami jakieś niewielkie ruchy i w efekcie finalny stack nie ma takiej ostrośći jak na podglądzie.

- wydaje mi się, że detale, które dodają się na stacku i tak są widoczne na pojedynczych klatkach, choć słabo, są bardziej zaszumione. 

Na razie zaczynam się tym bawić, więc nie mówię nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Jest Księżyc, widoczność słaba (zasięg ze 3mag), więc pobawiłem się trochę kamerką. Pojedyncze ujęcia po 1-1.5 sekundzie, lub krótki 2-3 klatkowy stack. Powyżej, przy tym wietrze już platforma nie wyrabia. Wizualnie nie było widać prawie nic. Ale czułość ma skubana.

1.thumb.png.68e2dfb23ddf645286318e2ff21cbcb7.png

3.thumb.png.e7f76ee15bd0739d687af8ce66010271.png

2.thumb.png.d8c5f6290a831400683554bb88887fef.png

  • Like 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie bomba! Baaardzo  blisko wizuala.Podobaja mi się takie zdjęcia bardzo krótkich czasów, jak to się teraz na to mówi E. E. Aaaa...( nie mogłem sobie przypomnieć..??)

Powiem panu Panie Michale ,że jest to jakaś  alternatywa dla  wizuala DSO( galaktyk zwłaszcza) w księżycowe ,lub kiszkowie noce..

Do teraz byłem bardzo sceptycznie nastawiony na to całe E e tam.

 

Edytowane przez Erik68
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)