Skocz do zawartości
bebeto52

Geminidy,kiedy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,orientuje się ktoś kiedy dokładnie mają być Geminidy? Przeważnie podawana jest data 14 grudzień,ale czasem też 13/14... A samo 14 może też oznaczać wieczór 14 czyli już bardziej 14/15... Czyli zaczynać w piątek wieczorem czy dopiero w sobotę? Wolałbym żeby chodziło o 13/14,bo jest u mnie większa szansa na dobrą pogodę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Str.15 ww. opracowania - 14.12 o 2h i 23h, czyli 13/14 po północy i 14/15 przed północą powinno być trochę lepiej, bo Księżyc 2 dni po pełni odetnie większość zjawisk poniżej 3 magnitudo (ZHR+20+ to i tak cienko przy standardzie ZHR dla  GEM=140...)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To w sumie mogę patrzeć i w piątek późnym wieczorem i w sobotę :) Czyli jak tylko będzie pogoda :) gorzej z tym księżycem...ale nie zaszkodzi wyjść na dwór i trochę postać z piwkiem przy domu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie zaszkodzi, tylko tak się ustaw podczas obserwacji, żeby Księżyc mieć za sobą lub za jakąś przeszkodą (drzewa, budynek) - Im mniej Ci świeci po oczach tym lepszy zasięg :)
Moje kamery będą z Tobą dzielnie obserwować! :clap: Nawet teraz "wyrywają" z jego blasku meteory, a łobuz daje im po obiektywach niemiłosiernie 😛

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Geminid 2019-12-14 o 01:33 przy Księżycu (to ta plama światła w lewym górnym rogu) i cirrusach:
PFN06_PAV07_2019-12-14_023329.jpg.7e3eedbec4bf5f8b0d05b722f01859ec.jpg

• Like 5
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No zdecydowaną większość widziałem z zupełnie innej strony niż był księżyc,w sumie około 10 sztuk i drugie tyle przegapiłem ale szwagier/szwagierka ponoć je widzieli ;) Szału nie było,daleko do tych zapowiadanych 120/h,ale do tego już się przyzwyczaiłem :) ale dla mnie i tak spoko zobaczyć taka ilość w jeden wieczór :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety w tym roku sporo pokrzyżował plan, nam "łysy" w podglądaniu tego pięknego zjawiska, ale nawet i mi udało się wypatrzeć około 5 tych spalających się okruchów.

Za to wczoraj wypatrzyłem w około w 1 godzinę, aż 3 "Ursydy", jeden dokładnie przeleciał przez " Kasjopeje" pięknie to wyglądało.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W zeszłotygodniowy poniedziałek podczas pierwszego chyba od miesiąca bezchmurnego wieczoru, pod miejskim niebem przy Księżycu, udało mi się wypatrzyć jeden Monoceryd.🤗

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja czternastego nie wiem jakie widziałem,Stellarium pokazywało trochę rojów w rejonach księżyca a ja praktycznie wszystkie widziałem zupełnie z drugiej strony gdzie niby nie było żadnego...ale to nic,ważne,że w ogóle coś się działo :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W dniu 17.12.2019 o 22:09, bebeto52 napisał:

Ja czternastego nie wiem jakie widziałem,Stellarium pokazywało trochę rojów w rejonach księżyca a ja praktycznie wszystkie widziałem zupełnie z drugiej strony gdzie niby nie było żadnego...ale to nic,ważne,że w ogóle coś się działo :)

Właśnie dobrze, że patrzyłeś w przeciwnym kierunku, niż Księżyc, bo w jego okolicy niebo było bardziej rozświetlone.
A czy obserwowałeś Geminidy, czy inne roje to łatwo sprawdzić przedłużając drogi meteorów wstecz. Jeśli ta "linia" przecinała radiant Geminidów (znajdujący się wtedy 10 stopni nad Księżycem) to były to Geminidy.

W dniu 17.12.2019 o 13:19, HardManiac napisał:

Niestety w tym roku sporo pokrzyżował plan, nam "łysy" w podglądaniu tego pięknego zjawiska, ale nawet i mi udało się wypatrzeć około 5 tych spalających się okruchów.

Dawał czadu, a chmury w jego okolicy jeszcze to potęgowały... co widać na załączonym filmie. Jest to gif z 72 meteorów zaobserwowanych 14.12.2019r przez moją kamerę patrzącą na południe:

gem_20191214.gif.94045baf3722a4bd06f912d539c69548.gif

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta