Skocz do zawartości

Auriol 20-60X60 - luneta z Lidla (wydzielone z wątku "Co to jest lidletka")


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

W Lidlu nowa lunetka:

http://www.lidl.pl/cps/rde/xchg/SID-3E1E7D69-CC1790C0/lidl_pl/hs.xsl/index_32139.htm

Lunetka sprzedawana jako Optus, Bresser i kto wie jak jeszcze ;)

Kupiłem sobie taką w angielskim Aldim za 25F kilka miesięcy temu.

Do krajobrazu, ptaszków, samolotów bardzo fajna, całkiem przyjemny Księżyc, dostrzegalna tarcza Jowisza i pierścienie Saturna.

Dosyć małe pole, przy pow 30-40x dla mnie najbardziej komfortowe, oczywiście aberracja łatwo dostrzegalna ale nie powoduje bólu głowy ;)

W teleskopy.pl ten sam sprzęt za 275zł, tyle nigdy nie dałbym, ale 111zł w Lidlu to fajna cena. Ja zakupu na pewno nie żałuję :)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do krajobrazu, ptaszków, samolotów bardzo fajna, całkiem przyjemny Księżyc, dostrzegalna tarcza

Czy możesz określić jak ma się jakość tej lunetki do marketowych refraktorów np. 60/700? Czy jeżeli mam takie "cudo" to warto by wymienić na to lidlowe? Nie idzie mi o dostępne powiększenia, raczej jakość obrazu, stabilność "montażu"  ;)

I czy można ją podczepić na np statywie?

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodotrysków bym się nie spodziewał :)

Pewnie obraz ziemski i stary pryzmat Bk-7 (standard Bk-7 to już konkretna informacja) gwarantuje obraz mleczny i bez kontrastu..., zgaduje pryzmat jak to w budżecie zbyt mały i będzie gubił odrobinę światło. Zoom pewnie z jakimś szerokokątny kellnerem -w powerze 20x będzie znośny przy 60x to będzie jakaś dziurka od klucza.  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodotrysków bym się nie spodziewał :)

I ja się nie spodziewam. Niemniej Paether to sobie zakupił, pytanie czy zakupiłby sobie takie 60/700 choćby za 55 PLN.

Może to przez lepszy dizajn, stylowy wygląd :P ;)

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodotrysków bym się nie spodziewał :)

Pewnie obraz ziemski i stary pryzmat Bk-7 (standard Bk-7 to już konkretna informacja) gwarantuje obraz mleczny i bez kontrastu..., zgaduje pryzmat jak to w budżecie zbyt mały i będzie gubił odrobinę światło. Zoom pewnie z jakimś szerokokątny kellnerem -w powerze 20x będzie znośny przy 60x to będzie jakaś dziurka od klucza.  :)

Wrażenia mniej więcej odwrotne niż napisał Ignis. Obraz ziemski, ale dla mnie jak na tą klasę sprzętu, dosyć żywe, kontrastowe kolory. Lepsze niż się spodziewałem w tej cenie. Nie mam porównania do marketowych refraktorków. Dla mnie obraz lepszy niż w Skyluxie (miałem swego czasu dwa).

Pole widzenia? Przy 20x najgorzej - studnia, czym większy zoom tym diafragma się rozszerza i przy 30-40x stosunek powiększenia do pola widzenia dla mnie najlepszy (obstawiam ok 45-50*, dla porównania wziąłem Ortho Antaresa). Mocowanie to zwykła śruba 1/4", sprzęt do powieszenia bez problemu na statywie foto.

Gdybym mógł cofnąć czas to kupiłbym go jeszcze raz. Bardziej z myślą o obserwacjach dziennych. Sam go przed zakupem rozpakowałem, postawiłem na statywiku i jeździłem po odleglejszych rejonach sklepu, polecam zrobić to samo ;)

Oczywiście wszystko w odniesieniu do ceny nieco ponad 100zł ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie obejrzenie paru egzemplarzy nie zaszkodzi. Sprawdź, jak chodzą pokrętła, czy w środku którejś jest lepsze wyczernienie, czy szkło nie ma rys, czy gdzieś zaślepka obiektywowa trzyma się lepiej niż gdzie indziej itp.

Tak samo warto sprawdzić mechanikę statywiku (pewnie lepiej nastawić się na podpięcie pod jakiś swój statyw, ale ten też pewnie znajdzie zastosowanie).

EDIT: oderwałem wątek lunetki od lornetkowego. Łatwiej będzie szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że przez bardzo wąskie pole rzeczywiste przy najmniejszym powiększeniu ciężko będzie szukać tym ustrojstwem jakichś obiektów. Ba, Plejady się ledwo zmieszczą :P

A przez małą źrenicę wyjściową i ciemne obrazy raczej kompletnie polegnie na DS... Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodotrysków bym się nie spodziewał :)

Pamietam jak zapodalismy do Skyluxa 70/700 Naglera 12 mm bodajze z katowka Lumicona o ile dobrze pamietam. Bylismy posrani widokiem M42.  :)

Ja bym tak szybko budzetowych teleskopopw jednak nie skreslal  :D

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki przegląd na odświeżenie pamięci (nie używam tej lunetki do obserwacji nieba). Mam cały tydzień fajną pogodę :) Przed momentem krótkie wyjście na balkon.

Księżyc całkiem fajny, właściwie w każdym powiększeniu, w pobliżu maksimum wychodzą kolorki ale bez tragedii.

M42, tu się lekko zdziwiłem, lepiej niż przypuszczałem tym bardziej, że w pobliżu gości Księżyc. Mgławica od razu rzuca się w oczy, zerkaniem to już całkiem fajny jak na tą aperturę obłoczek  :o

Jowisz - księżyce nie stanowią najmniejszego problemu, sama tarczka widoczna z lekką różnicą kolorów na powierzchni, niestety na brzegach duża aberracja chromatyczna.

Plejady rzeczywiście ledwo mieszczą się przy pow. 20x ale przy wzroście powiększenia do 40x nadal całe widoczne. Lunetka nie najgorzej  ostrzy gwiazdki, podejrzewam że może całkiem nieźle sprawować się na gromadkach. Szczerze mówiąc nie chciało mi się szukać innych obiektów  :P

Utwierdziłem się w przekonaniu, że lunetka nie jest i nie będzie specjalnie dobra do zastosowań astronomicznych, ot zerknięcie na Łysego, może najbardziej znane i łatwo dostrzegalne obiekty. Do poznawania nieba od podstaw też przegra w tej cenie z Lidletką 10x50 (komfortem jaki daje znacznie większe pole), ale...

Do zastosowań "dziennych" i okazyjnej obserwacji Księżyca (Słońca z folią ND5) to całkiem fajna zabawka i dla mnie na pewno warta tej ceny.

Aha, bardzo łatwo rozkręca się mniej więcej w połowie. Informacja dla miłośników małego ATM'u (jakiś szukacz, itp  ;D)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do poznawania nieba od podstaw też przegra w tej cenie z Lidletką 10x50 (komfortem jaki daje znacznie większe pole), ale...

Do zastosowań "dziennych" i okazyjnej obserwacji Księżyca (Słońca z folią ND5) to całkiem fajna zabawka i dla mnie na pewno warta tej ceny.

Właśnie potwierdziłeś to, co mi się mocno wydawało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między chmurami udało mi się upolować Księżyc i Jowisz. Księżyc bardzo ładnie, kontrastowo, ostrość przy 60x bez problemu. Jowisz... bez szczegółów, kolory od czerwonego, poprzez żółty do niebieskiego. Duże odblaski. Widoczne księżyce ale ogólnie nic specjalnego.

Sąsiadki - w dzień bardzo dobrze - nie mam zastrzeżeń  :D

Zoom chodzi ciężko ale precyzyjnie. Regulacja ostrości też dobrze działa, nawet statyw jest OK. Ogólne wykonanie sprawia wrażenie solidnego sprzętu. Odrośnik połączony z zaślepką obiektywu działa tak jak powinien. Na obiektywie i okularze delikatne, niebieskie warstwy "MC" - szału nie robią.

Ogólnie fajny sprzęt do ptaszorów, Księżyca i być może gromad otwartych (przynajmniej tych większych, jaśniejszych). Ciekawi mnie też jak spisze się z folią ND5 do obserwacji Słońca - mam nadzieję na spektakularne widoki  ;)

Pamiętając, że lunetka ta kosztuje tyle co... używany szukacz do synty, to nie ma się do czego przyczepić.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Lidlu, wymacałem, zerknąłem. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony - jak na tę cenę sprzęt bardziej niż przyzwoity, zarówno pod względem optycznym, mechanicznym jak i estetycznym. A pole przy 20x wcale nie takie tragiczne (choć oczywiście jest wąsko). Myślałem, że będzie gorzej.

Jowisz... bez szczegółów, kolory od czerwonego, poprzez żółty do niebieskiego. Duże odblaski. Widoczne księżyce ale ogólnie nic specjalnego.

Pasów równikowych nie było widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że zerkałem między chmurami.

Pasów nie widziałem, tylko potężną aberrację. Co dziwne na Księżycu widoczną tylko jako lekkie żółtawe pojaśnienie na brzegu tarczy - praktycznie bez znaczenia.

Pewnie jest tak jak pisze Paetcher i muszę się spiąć jak tylko będzie trochę pogody.

Kanisi- z bliska nie wyostrzysz, dopiero na dalekich obiektach. A jak to nie zadziała to masz 5 lat gwarancji :)

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - nowy kolega, a jaki zorientowany w tematyce for astronomicznych  :o

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)