Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.12.2019 Mgławica Ostryga


Rekomendowane odpowiedzi

Świetny szkic. Muszę koniecznie podejść do mgławicy z dużym powiększeniem, jakoś nigdy dotąd nie widziałem mnogości tych "dziur".

Co do lornetek, to obiekt jest bezproblemowy w 25x100 (widać oczywistą tarczkę)  - tyle wiem z własnego doświadczenia. Niczym mniejszym nie próbowałem.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 1501 widziałem chyba tylko raz. Poniżej mój opis z teleskopu 12".

"Buszując na terytorium Żyrafy, zmieniłem okular na 25mm i powędrowałem zapamiętaną ścieżką do miejsca, gdzie powinna być mgławica planetarna NGC 1501. Była ślicznym kółeczkiem o sporej jasności, bardzo ładnym zarówno w okularze 25 jak i 14mm. Czasami odnosiłem wrażenie, że jedna krawędź mgławicy świeci jaśniej. W 319-krotnym powiększeniu była spora i wciąż całkiem jasna. Teraz dostrzegłem bardzo ładnie świecącą w samym centrum okręgu mgławicy gwiazdę. Po zmianie na 14mm okazało się, że gwiazdę także po chwili widać, ale z trudem. Zmieniłem na 60 razy, by zobaczyć jeszcze raz mgławicę przypominającą plasterek w małej skali i ruszyłem dalej."

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja sięgnąłem do swoich notatek, aż do 2014 roku. Obiekt ten zapamiętałem jako jedną z najbardziej atrakcyjnych mgławic planetarnych należących do katalogu H400. 

Obserwowałem ją przez pospolitą 8", która planetarkę najlepiej pokazała w Naglerze 13 mm, zapewniającym optymalną kombinację źrenicy wyjściowej i powiększenia. Stosowanie większych powiększeń nie miało w tej aperturze sensu, bo w okularze robiło się ciemno i bez przyrostu detalu. Wyglądała jak dysk o raczej jednorodnej jasności i subtelnie rozmytych brzegach. Zdecydowanie jest to obiekt do polecenia dla mniejszych apertur.

W 12" jeszcze jej nie widziałem, ale mam plan poświęcenia Żyrafie całej sesji przy najbliższej okazji. I nie omieszkam dać znać, jak poszło ;)

  • Like 2

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tak, ser szwajcarski to właściwe określenie na "konsystencję" tej mgławicy. Seeing był dziś bardzo przyzwoity, więc walnąłem jej powiększeniem 480x (Pentax  7 mm plus barlow 2.25x). W okularze było ciemnawo, ale bynajmniej nie za ciemno, za to w środku przebłyskiwała gwiazdka centralna (choć dość słabo i czasem ginęła), a ilość widocznych subtelnych pociemnień mocno mnie zaskoczyła. Można powiedzieć, że odkryłem ten obiekt na nowo. Aha, filtra OIII nie zastosowałem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowadzę notatek i nie da sobie ręki uciąć czy ją kiedyś widziałem ale wczoraj na pewno :) Warunki fatalne, między obserwacją okularem a okularem z filtrem zaparowało LW, przyszła mgła (serio, jednocześnie) i widziałem ją przez chwilę. Spora, jasna. Jak pogoda wróci (za rok ?) to trzeba będzie przyjrzeć się jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Obserwowana dzisiaj za pomocą 12" i Hyperiona 8mm czyli coś ok. 190x bez filtra. Warunki słabe/przeciętne. Bardzo wyraźna, owalna/okrągła i z pociemnieniami niczym dziury w serze. Gwiazda centralna widoczna bez problemu na przemian na wprost i zerkaniem. Bardzo ciekawy i wdzięczny obiekt a nie jakaś paskuda co to Lukost wymyśla :)

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)