Skocz do zawartości

AZ4 konserwacja


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś mógłby polecić jakiś poradnik jak rozebrać, przesmarować i wyregulować montaż AZ4. Jaki smar? Czy jakieś podkładki trzeba kupić? Gdyby ktoś miał zdjęcia jak to robić... To pierwsza moja przymiarka do czegoś takiego. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki Ten montaż jest banalny w budowie, ciężko coś źle skręcić, jedna śruba przez oś tam gdzie hamulce. Podkładki są już teflonowe fabrycznie, i nie ma zbytnio czego regulować. Nie ma co się spodziewać cudów ale z nowymi smarami mam mniej sytuacji w których montaż jest zablokowany tak, że ruch teleskopem jest "zablokowany" i nagle przesuwa się o dużo za dużo ;) Teraz skręcenie do na maksa to nie jest już kompletna blokada, tylko duży opór. 

Gdyby ten montaż miał mikroruchy to byłby ideał, teraz trzeba mieć dużo cierpliwości, żeby ustawić hamulec przy obserwacjach. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzajta jak to jest. Dla mnie największą zaletą tego montażu to brak mikroruchów. Do tego jest lekki, poręczny, prosty w obsłudze. Jedyną wadą jaka mi przychodzi do głowy były obserwacje refraktorem w okolicach zenitu - trza było wyciągiem wpasować się między nogi lub/i skracać jedną nogę.

  • Haha 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio chciałem pogrzebać trochę przy swoim GSO ATZ i znalazłem nieco ciekawych materiałów nt. stosowanych smarów i modernizacji montaży.

 

https://astropolis.pl/topic/42757-jaki-smar-do-montaży-eq/

 

Zanim zabiorę się za rozbieranie swojego montażu chciałem trochę o nim poczytać. Niestety nic nie znalazłem. Jednak w ww. linku do AP są linki do świetnie opisanej modernizacji HEQ5 i EQ6, które dają przedsmak tego co można napotkać biorąc się za taką robotę. Zdaję sobie sprawę, że te montaże są dużo bardziej skomplikowane od mojego, ale przyznam szczerze, obleciał mnie trochę strach, bo z pozoru prozaiczna sprawa może rozwlec się do kilku dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pmochocki napisał:

Dzięki! Kupię zalecane smary. Konstrukcję ogarnę chyba. Łożyska... Zalecacie wymianę? Jeśli tak to jakie i gdzie kupić? 

U mnie są to łożyska 51100 (kulkowe wzdłużne oporowe). Myślę, że takie same jak są dobrać np. od SKF. ale jak ktoś zna jakąś dobra tańszą firmę to polećcie. Wydawanie 100 zł to trochę przesada na ten montaż ;) Może od FAG, 30 zł za sztukę https://allegro.pl/oferta/lozysko-kulkowe-oporowe-51100-fag-10x24x9-jakosc-8687921408

 

EDIT: Tutaj coś tańszego od ZVL https://allegro.pl/oferta/51100-zvl-lozysko-wzdluzne-oporowe-10x24x9mm-7385573262

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pmochocki oznaczenia napisałem, możesz sprawdzić u siebie dla pewności, bo może są jakieś inne modele AZ4, ale pewnie nie.

Tak jak pisze @lolak89, zamówiłem z FŁT bo na razie nie wiem czy chcę wydać aż 60-70 zł na łożyska, te są za grosze i zobaczymy w następnym tygodniu czy będzie jakaś poprawa względem tego co jest fabrycznie. Jak chcesz lepsze to tak jak wyżej, markowe typu FAG to 30zł/sztuka. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten co miałem AZ4 nie zacinał się i chodził płynnie. Może wystarczy tylko rozebrać, umyć, wyczyścić i nasmarować na nowo. Łożysko przy takich obrotach i obciążeniu musiałoby być z plasteliny i kwadratowe żeby źle działało. No chyba, że Chińczyk bieżni nie wyszlifował.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

ja wymieniałem łożyska w SW EQ5 na SKF oraz podkładki na teflon, przed zakupem - wymianą sprawdź dokładnie wymiary (średnice) wewnętrzną obu łożysk. Mimo iż wg kary katalogowej powinno być to samo, chińskie łożysko (oś RA ) było ciaśniejsze niż SKF,  a w osi DEC  wianki od SKF dużo grubsze - musiałem podtaczać tulejkę przy lunecie biegunowej.

Pzdr

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszystkie tak mają ale moje AZ4 chodzi tak jakby tam żadnego łożyska nie było, pomimo poluzowania na full i tak muszę użyć trochę siły żeby je obrócić a jak przestanę popychać to staje momentalnie w miejscu. Jak miałem AZ6 to tam jak zakręciłem teleskopem jednym paluszkiem to kręcił się jak na karuzeli z cichym szumem łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, majcher napisał:

Po wymianie smarów, łożysk i podkładek kręcę 1 palcem obie osie:).

Super. A podzielisz się szczegółami? Jakie smary, łożyska, podkładki... Warto podzielić się informacjami, które przydadzą się innym. ?

Edit: Sorry przegapiłem Twój poprzedni post... 

ADMIN: prośba o usunięcie tego wpisu. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.12.2019 o 13:27, dexter77 napisał:

Smary doszły. Teraz najgorsze... Trzeba znaleźć chwilkę i wybrać się do sklepu budowlanego po rozpuszczalnik. ?

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wrzuciłem te łożyska i smary od Sebastiana. O ile te łożyska są zbędne w tym montażu bo nie biorą praktycznie żadnego udziału w ruchu obydwu osi bo te są na zwykłych podkładkach teflonowych o tyle wymiana chińskiego kleiku na normalne smary daje dużego kopa. Na dobrą sprawę to nie mam zielonego pojęcia po co są te łożyska :) na nich jest tylko docisk pokrętła regulacji.

U mnie łożyska były brudne i chodziły słabo, te nowe jak to nowe, płynny ruch. Przed wymianą smarów i łożysk w pewnym momencie obrotu miałem taki szum tarcia dosyć głośny.

Po wymianie chodzi bardzo dobrze, docisk jest bardzo dobrze dozowalny, nie ma tak, że albo za słabo albo za mocno skręcamy. Niskim kosztem fajny upgrade. Warto wziąć też pod uwagę, że na lekkim mrozie nie było różnicy w prowadzeniu w porównaniu do temperatury pokojowej. Pewnie przy -20 stanie kołkiem :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy później...
  • 2 lata później...

Cześć, stronka astroseby najwyraźniej przestała funkcjonować. 

Czy ktoś może powiedzieć jakie smary były polecane do AZ4? Jeśli nie kojarzycie konkretnych modeli to proszę o podpowiedź co do rodzaju - teflonowy, silikonowy, litowy, grafitowy czy molibdenowy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)