Skocz do zawartości

Teleskop Bresser Messier 130/1000


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem teleskopu Bresser Messier 130/1000 montaż eq z rur stalowych. Co myślicie o tym teleskopie Newtona ?

Widziałem przez teleskop planety Saturn, Wenus i Jowisz jako jasne gwiazdki szału nie ma,ale księżyc zachwyca widokiem wymagany filtr podczas pełni.

Co można jeszcze zobaczyć w mieście zaświetlonym światłem teleskop dość duży,więc transport odpada.

Słonko też widziałem, lecz bez szczegółów przez folię ND5 .

Proszę o jakieś wskazówki posiadam program stellarium, ale namierzenie obiektu to i tak dla mnie wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...Piszesz, że to dość duży teleskop. Takie stwierdzenie jest dość względne. Ja wożę ze sobą z Polski do Niemiec, swój teleskop RC 150/1370 z montażem EXOS 2.  Mieści się w 2 torbach + moja waliza z ciuchami itp. Poszukaj za miastem ciemnego miejsca, to wtedy zobaczysz dopiero, co można przez tą "rurkę" dostrzec. Tutaj masz tabelę Wimmera w której znajdziesz wiele obiektów do obserwacji swoim teleskopem. Poza samym teleskopem, ważne są akcesoria do niego o których pisze kolega lulu.

DSC01747.jpg

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź 1 -sza Na końcu rury to co w zestawie PL 25 ,15, 10 mm i okular 7 mm SWA  Okular Celestron 40 mm 1,25"

Odpowiedź 2 -Jest dosyć sporych rozmiarów,ale gdzie tu jechać żeby się rozstawić z sprzętem,żeby Cię nie napadli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteś z Bydgoszczy.  Niedaleko (ok 25 km), w stronę Szubina jest obserwatorium PPSAE w Niedźwiadach. Po wcześniejszym uzgodnieniu z Prezesem Markiem Nikodem  [email protected]  można tam przyjechać z własnym sprzętem, i bezpiecznie prowadzić obserwacje. Aktualnie jest tam przeprowadzany generalny remont budynku, ale teren wokół jest dostępny. Można skorzystać po drobnej opłacie z prądu i toalety.  Na forum są osoby które były tam, i brały udział w organizowanych przez PPSAE zlotach, zwanych OZMA. 

  • Like 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Karol napisał:

Odpowiedź 1 -sza Na końcu rury to co w zestawie PL 25 ,15, 10 mm i okular 7 mm SWA  Okular Celestron 40 mm 1,25"

Odpowiedź 2 -Jest dosyć sporych rozmiarów,ale gdzie tu jechać żeby się rozstawić z sprzętem,żeby Cię nie napadli ?

Kolego, moja rada - zacznij od kupna dobrej soczewki Barlowa. Masz tam wyciąg 2'' więc nie oszczędzaj tylko kup 2'' Barlowa ED - zobaczysz że będzie to skok niemal milowy jeśli chodzi o to co możesz zobaczyć choćby na Księżycu. Na razie poruszasz się w zakresie powiększeń do 100x - masz jeszcze na prawdę dużo do zobaczenia zanim trafisz na ścianę wynikająca z optyki samego instrumentu. Taką soczewkę kupisz na Ali poniżej 200 zł (jeśli Ci jej nie oclą ? - jest warta tych pieniędzy.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

16 godzin temu, Karol napisał:

130 mm wystarczy do obserwowania obiektów głębokiego nieba ?

Tu kolega @KrisQ już odpowiedział:

18 godzin temu, KrisQ napisał:

Tutaj masz tabelę Wimmera w której znajdziesz wiele obiektów do obserwacji swoim teleskopem.

Miałeś okazję zapoznać się z tym zestawieniem? 

 

3 godziny temu, lulu napisał:

Kolego, moja rada - zacznij od kupna dobrej soczewki Barlowa.

Z tym się raczej nie zgodzę. Posiadając okular 7mm i teleskop f/7.7 po co początkujacemu Barlow? 

Ja doradzibłbym inne rzeczy:

  • Wspólne obserwacje z kimś bardziej doświadczonymi 
  • Sky Publishing Pocket Sky Atlas

  • Mała lornetka o szerokim polu do nauki nieba 

  • Red Dot Finder i/lub szukasz dający ziemski obraz

  • Dużo praktyki - ćwicz na tym co masz w zasięgu: gwiazdy podwójne np. 

Powodzenia! 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, KrisQ napisał:

. Tutaj masz tabelę Wimmera w której znajdziesz wiele obiektów do obserwacji swoim teleskopem.

Mamy też na FA :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pmochocki napisał:

Z tym się raczej nie zgodzę. Posiadając okular 7mm i teleskop f/7.7 po co początkujacemu Barlow? 

Fakt, przeoczyłem ten okular 7mm, ale nawet z nim - dostaje się 143x, a ten sprzęt wyciśnie spokojnie 200 albo lepiej dobrych warunkach. Jeżeli kolega pyta "co można jeszcze zobaczyć" to większe powiększenie jest najprostszą odpowiedzią. Z soczewką dostanie 200x z okularem 10mm i wydaje mi się to bezpieczna kombinacja. Natomiast nie znam tego okularu 7mm, ale mam mieszane doświadczenia z okularami poniżej 10 mm - czasem lepiej zastosować Barlowa i okular z dłuższą ogniskową niż wyciskać powiększenie krótką ogniskową okularu.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów mamy inną opinię. 

19 minut temu, lulu napisał:

Jeżeli kolega pyta "co można jeszcze zobaczyć" to większe powiększenie jest najprostszą odpowiedzią.

Większe powiększenie nie oznacza więcej. Co mu da przejście z x140 do x200? Planety nie będą lepiej wyglądać. Dostrzeże mniejsze kratery na księżycu, ale wątpię, że większe kratery się wyczerpały. Gwiazd centralnych w mgławicach nie poszuka, bo kolega się skarży, że ma problem z odnajdywaniem obiektów. Osobiście uważam, że nie powinno się zalecać schodzenia poniżej 1mm źrenicy wyjściowej osobom początkującym. 

Nauka nieba, poznanie najpopularniejszych obiektów, praktyka i spotkania z bardziej doświadczonymi obserwatorami. To moim zdaniem pokaże koledze wiecej. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, lulu napisał:

Teoria teorią, a porządny Barlow jeśli się go wcześniej nie próbowało potrafi zwalić z nóg - to mogę powiedzieć z całą pewnością.

Tak samo jak dobre Ortho, ale... kolega nie potrzebuje ani Barlowa ani Ortho, aby zobaczyć więcej. To raczej nie ten etap... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)