Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

 Moje jedno z pierwszych zdjęć zrobionych samsungiem nx1000 z kitowym obiektywem o ogniskowej 20-50 mm. Te jest zrobione 2-02-2020 o godz. 17:59 20 mm, f3,5 10 sec ekspozycji, ISO 3200.. I coś tam w Gimpie poprawiane.  Może z czasem nauczę się robić fajne zdjęcia... Ale nie wszystko od razu ;)

Wenus.thumb.jpg.03d5e17db608ba4a8deee8eb6397f249.jpg

 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Leon napisał:

Wenus z godziny 18:00 nad warszawskim Ursynowem.

Zdjęcie z tabletu.

Wenus należy do tych chlubnych (lub nie) wyjątków, które gołym okiem wyglądają efektowniej niż przez rurę ?

  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lulu napisał:

Wenus należy do tych chlubnych (lub nie) wyjątków, które gołym okiem wyglądają efektowniej niż przez rurę ?

Dokładnie tak, jest jednak wyjątek, jeżeli oglądamy Ją gdy niebo jest nieco zamglone  to przez rurę wygląda efektowniej niż gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba obserwować gdy jest jeszcze widno,zresztą gdy jest odpowiednio daleko od Słońca  można obserwować w dzień.Najlepsze widoki gdy faza mocno zaawansowana bo i rozmiary kątowe największe ale wtedy znowu będzie blisko Słońca więc obserwacje dość nisko nad horyzontem.Trzeba poczekać na koniec kwietnia,wtedy fazę bez problemu nawet lornetka pokarze fazę.Potem maj i jak skończą się warunki odczekać i następnie szukać przed wschodem na wschodnim niebie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest moja pierwsza planeta w zbiorach. Zdjęcie wykonane 08,02.2020 z MAK-a 127/1500, Barlow 2x, montaż EQ3-2, stack z 900 klatek, Wideo nagrane Nikonem D-5100, później przeróbka na avi w PIPP i obróbka końcowa w RegiStax 5.

Nie jest to nic szczególnego ale jestem zadowolony z efektu jak na pierwszy raz. Z kamerki na pewno by lepiej wyszło ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :-).

wenus.jpg.aa8e999a69def35342c51e7d256fe534.jpg

  • Like 6

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, sylwas72 napisał:

Nie jest to nic szczególnego ale jestem zadowolony z efektu jak na pierwszy raz. Z kamerki na pewno by lepiej wyszło ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :-).

Zależy z jakiej bo z takiego dziada jak moja to wychodzi tak jak widać wyżej ?

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, lulu napisał:

Zależy z jakiej bo z takiego dziada jak moja to wychodzi tak jak widać wyżej ?

I dobrze wychodzi, trzeba się tego trzymać bo inaczej po co to robić.

  • Thanks 1

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sylwas72 napisał:

To jest moja pierwsza planeta w zbiorach. Zdjęcie wykonane 08,02.2020 z MAK-a 127/1500, Barlow 2x, montaż EQ3-2, stack z 900 klatek, Wideo nagrane Nikonem D-5100, później przeróbka na avi w PIPP i obróbka końcowa w RegiStax 5.

Nie jest to nic szczególnego ale jestem zadowolony z efektu jak na pierwszy raz. Z kamerki na pewno by lepiej wyszło ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :-).

wenus.jpg.aa8e999a69def35342c51e7d256fe534.jpg

Hej, to bardzo dobry wynik! Szczególnie jeśli to pierwsze podejście. Taka rada - popatrz na dół i górę Wenus: na górze jest delikatnie czerwony, a na dole niebieski zafarb. Skoro i tak używasz Registax to polecam spojrzeć na funkcję RGB Align w zakładce Wavelet ;)

  • Like 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Wenus fajnie pokazał taki ekonomiczny zestaw:  rura 90/900 zredukowana fabryczną zaślepka do 70mm + plossl 15mm + barlow x2 + filtr niebieski.

Faza bardzo dobrze widoczna, niebieski filtr znacznie zredukował taki rozmaz kolorów na skraju tarczy (abberacja?) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 lutego. Kamerka Datyson.

@sosna: rozmaz kolorów na skraju tarczy może nie wynikać z instrumentu, ale być objawem dyspersji atmosferycznej związanej z ugięciem światła w atmosferze. Z tego powodu efekt rozjechania się kolorów można zaobserwować na nisko położonych obiektach nawet w instrumencie wolnym od aberracji chromatycznej.

Wenus 08 02 2020.png

  • Like 6

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lulu napisał:

 

@sosna: rozmaz kolorów na skraju tarczy może nie wynikać z instrumentu, ale być objawem dyspersji atmosferycznej związanej z ugięciem światła w atmosferze. Z tego powodu efekt rozjechania się kolorów można zaobserwować na nisko położonych obiektach nawet w instrumencie wolnym od aberracji chromatycznej.

 

Nie pomyślałem o tym a faktycznie ma to sens :) Tak się zastanawiam dlaczego użycie niebieskiego filtra pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dokonaniach Łukasza świat astrofotografii planetarnej już nigdy nie będzie taki sam. Trzeba z tym żyć.

Poskładałem Wenus z chmurkami z niedzieli 9.02.2020. Newton Minimo 300/3600, ASI 178 MM na ASA DDM60 , filtry Baader UV i Astonomik Pro Planet 742. Wersja kontrastowa, ale pracuję nad inną też.

1431614649_Venuscontrastcolours.png.f8e4a660ac4432c695bfb127e119028c.png

Edytowane teraz przez wessel
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sosna napisał:

a co tam zapytam: Jak to jest z tymi kolorami w astrofoto; Na przykladzie tego watku widzimy że Wenus przyjmuje hmm różne odcienie tęczy ;) 

Wy to sobie tak dowolnie kolorujecie? 

Akurat tutaj efekt koloru wynika z użytych filtrów, więc skoro jest i tak przypadkowy w pewnym sensie, to nie jest niczym niewłaściwym pokręcenie tymi kolorami - np. dla uwydatnienia pewnych szczegółów (po to stosuje się te filtry). Ale nawet tam gdzie filtrów się nie stosuje, kolor bywa bardzo względny. Konia z rzędem temu kto umie powiedzieć jako kolor powinien mieć Księżyc na zdjęciu - jaki to jest ten jego "prawdziwy" kolor...

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się zrobiła dziurwa w churwach, to szybko w łapi nikonka i cyknąłem. Nie powala jakością, bo wieje jak na Uralu ;)

Wenus.jpg

wen_crop.jpg

  • Like 6

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)