Skocz do zawartości

Świąteczne odbieranie obrazków z ISS | 28.12 >> 01.01


SQ3TLE

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.12.2019 o 16:41, SQ3TLE napisał:

Jeśli komuś nie chce się bawić w takie rzeczy w okresie świąteczno-sylwestrowym (szczególnie, że może być ciężko ze sprzętem)  to nic straconego. Kolejna taka akcja będzie miała miejsce za 3-4 miesiące :)

A no właśnie, szkoda, że wcześniej nie było opisane co i jak. Takie odbieranie obrazków nie wygląda na zbyt skomplikowane i drogie, a może być ciekawym doświadczeniem, tym bardziej że chmury nie przeszkadzają.
Poproszę o info gdy będzie kolejna obrazkowa akcja :) 

 

W dniu 25.12.2019 o 16:41, SQ3TLE napisał:

Można również pokusić się o wykonanie nieco lepszych anten z kawałka druta - jest na to ogrom przepisów w sieci.

Co da lepsza antena? Wyższa jakość obrazka, czy ograniczenie gubienia sygnału i "przerw" w obrazku? 


Widziałem wcześniej, że odbieraliście też obrazy z satelitów meteorologicznych. Czy to jest bardziej skomplikowane, czy można ogarnąć to linkowanym sprzętem? 
Możesz, krótko opisać jak obiera się tego typu obrazy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2019 o 16:41, SQ3TLE napisał:

...radio umożliwia nadawanie jednak jest to ABSOLUTNIE ZABRONIONE bez licencji, z boku radia znajduje się przycisk podpisany PTT - unikamy go jak ognia, słyszałem, że osoby bez licencji mogą się poparzyć ogniem piekielnym od samego dotykania tego przycisku

Też tak słyszałem :)

A mówiąc serio - świetnie to opisałeś Filip. Może ktoś z czytających rozsmakuje się w tym i zdecyduje się pójść dalej i zrobić licencję. Ja zaczynałem od nasłuchów pasm lotniczych.
Vy 73 SQ1RES

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Esku1RES napisał:

A mówiąc serio - świetnie to opisałeś Filip. Może ktoś z czytających rozsmakuje się w tym i zdecyduje się pójść dalej i zrobić licencję. Ja zaczynałem od nasłuchów pasm lotniczych.
Vy 73 SQ1RES

A dziękuje bardzo ?? Kolega tak znak zamaskował że nawet zerkając na profil nie powiązałem faktów :) 73!

5 godzin temu, DarX86 napisał:

Poproszę o info gdy będzie kolejna obrazkowa akcja :) 

Co da lepsza antena? Wyższa jakość obrazka, czy ograniczenie gubienia sygnału i "przerw" w obrazku? 


Widziałem wcześniej, że odbieraliście też obrazy z satelitów meteorologicznych. Czy to jest bardziej skomplikowane, czy można ogarnąć to linkowanym sprzętem? 
Możesz, krótko opisać jak obiera się tego typu obrazy? 

Poinformuje od razu (w tym wątku) jak się dowiem. Pani Ciekawska mnie namawiała już dawno by napisać krótki poradnik ale nie miałem coś weny - dopiero coś po wigilijnym obżarstwie mnie wzięło. Co do pytań:

Radio ręczne nadaję się w praktyce tylko do nasłuchu iss'a. Działa prosto z pudełka i nie wymaga zbytniej konfiguracji - w przeciwieństwie do Odbiornika USB.

Jeśli chcemy posłuchać sobie czegoś więcej, i zobaczyć dla odmiany, co w tych Megahercach piszczy to polecałbym iść w odbiornik usb.

Jeśli dysponujemy lutownicą i odrobiną cierpliwości możemy wziąć dokładnie ten co linkowałem - jest on bardzo tani, jednak ma swoje wady: bardzo dziwne złącze do którego nie dostaniemy żadnych gotowych anten (ps. lubi się ono psuć) oraz bardzo tanie bebechy ( nie grzeszy on czułością i ma dryf temperaturowy który będzie powodował że po wyjściu na dwór, zbyt długiej pracy po zmianie temperatur będzie nam się wszystko przesuwało na spektrum). Samo urządzonko jest bardzo ciekawe na start bo nie angażuje dużego budżetu, a sygnał z ISS jest tak przesadnie silny że idzie go odebrać na kawałku druta - którym jest załączona antena ( mimo że się kompletnie do tego celu nie nadaje).

Jeśli mamy większy budżet i chwielibyśmy się pobawić w satelity meteorologiczne (Meteor, NOAA), telemetrię z satelitów, słuchanie łączności amatorskich po przez satelity to proponowałbym iść w  nieco lepszą wersję która po pierwsze ma lepszy oscylator który nie dryfuje (aż tak), ma metalową obudowę która robi nam mała klatkę Faradaya (mniejsze szumy i interferencje) oraz ludzkie złącze - SMA.

Dodatkowo przychodzi z zestawem gotowych anten, między innymi V-dipolem którym idzie odbierać NOAA I ISS beż zadnych przeróbek (należy jednak pamiętać by regulowane, rozkładane anteny rozciągnąć na odpowiednia długość np 1/4 lub 1/2 długości fali dla odbieranej przez nas częstotliwości) 

W Przeciwnym razie, w tym tańszym odbiorniku można po prostu uciąć tamtą antenę i posługując się jednym z milionów poradników w internecie zrobić antenę 1/4 Ground Plane, jednak nie jest ona demonem poręczności (chętnie pomogę - wystarczy dać znać :)).

Odpowiadając na pytanie co nam to da:

Zarówno NOAA jak i ISS nadają transmisję analogową - gdzie sygnał może być gorszy lub lepszy, nie jak w transmisji cyfrowej gdzie jest albo bezbłędny albo go nie ma. Im gorzej odbieramy sygnał tym mniej wyraźny, bardziej zaszumiony jest. Postaram się za kilka godzin dodać mniej udane obrazki.

Przerwy w obrazku w przypadku satelitów NOAA to połączenie nieporadnego ręcznego korygowania efektu dopplera i polaryzacji sygnału radiowego - co jest za obszernym tematem bym wytłumaczył w kilku słowach. Ciężko jest na nie zaradzić, a nie występują zbyt często ( walka z nimi wymaga obadania już sobie trochę obadania tematu w praktyce i wykonania odpowiednich anten). 

Jeśli ktoś będzie chciał popróbować tematu ale nie jest do końca przekonany (by wydawać na to pieniądz) to postaram się zabrać sprzęt na zlot (choć jest ryzyko że mnie nie będzie z racji na matury nieopodal w czasie od niego). Nie mamy co prawda co liczyć wtedy na obrazki z ISS, ale odebrać na żywo takie z NOAA, czy Meteora będzie mozna jak najbardziej :) 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2019 o 14:12, SQ3TLE napisał:

Postaram się za kilka godzin dodać mniej udane obrazki.

Niestety byłem pod wpływem lekkiej dylatacji czasu... A tak poważniej nie miałem żadnego gorszego pod ręką... To jak wygląda nie najlepszy sygnał pokaże na dzisiejszym obrazku z 5:30 rano.

Ten ładniejszy to w miarę sensownie (aczkolwiek nie perfekcyjnie - na końcu satelita zbliżał się już do horyzontu) odebrany obraz, z koleji ten drugi pokazuje jak wygląda zdecydowanie za słaby sygnał.fbceffb3d625b56b50e674ed81c65f95.jpg

6d011f78edb4eae1214414c8c0c45642.png

?

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2019 o 16:41, SQ3TLE napisał:

 

  1. Odebrane obrazki przesyłamy używając formularza: https://www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/submit.php (po jednym na raz)
  2. Po wszystkim uzupełniamy swoje dane w formularzu: (link podam tutaj tylko jak będzie dostępny)
  3. Czekamy na ładny dyplomik.

 

Obiecany link, nie mogę już edytować: http://goo.gl/forms/r5hjS1EDrp

 

Dodatkowo dorzucam zdjęcia odebrane z Ciekawską: 

80850223_1260084170860091_7113594065660149760_n.jpg.b27d56de80a033915b253b84da053451.jpg

80901248_2701246336626831_6111136668570353664_n.png.2dccc656f250f76da8ee9f0bf4f23dcf.png

81272953_1040257869653116_4963031209576759296_n.jpeg.f404725a22796d22bd1255f5c03c6adf.jpeg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dzisiaj, przez sieć WebSDR, nagrałem prawdopodobnie rozmowę przedstawiciela jednej ze szkół w Ohio, w USA, ze stacją ISS. Może ktoś z Was zna dobrze j. angielski, i będzie w stanie to zweryfikować.  Linki do plików audio 1   2

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazek zapisany jako Mp3 dekoduje normalnie. Nie mam programu do konwertowania plików audio do Mp4 by to sprawdzić, ale wydaje mi się że nie ma to znaczenia w jakim formacie plik jest zapisany. Program MMSSTV, dekoduje obraz z sygnału dźwiękowego.  Jeśli masz jakiś program do konwertowania plików do Mp4, to tu masz plik audio z obrazkiem sstv.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam. Proponuję odbiornik  tuner DVBT zainstalować oprogramowanie i uruchomić, wyśmienicie działa w zakresie od 24 Mhz do 1,76 Ghz w płynnym zakresie i różne rodzaje emisji. Antenę wykonać jak na foto mimo, że jest w komplecie, dobrze by była na zewnątrz budynku może być balkon. Do radioastro potrzebna inna antena.
Dodatkowo zainstalować kabel wirtualny by odbierany sygnał przekazywać bezpośrednio do innego programu na tym samym komputerze celem dekodowania odbieranego sygnału.  wirtualny kabel - lub podobny darmowy. Do słuchania audio na bieżąco nie wykorzystujemy kabla wirtualnego wystarczą głośniki w komputerze.
Obiecuję przednia zabawa od sond-balonów meteo, satelitów wszelkiej maści po odbiór amatorskich obrazów etc. nie wspomnę już o lotnictwie, radioastronomii. Pamiętajmy treścią odebranej informacji nie wolno nam się dzielić, przekazywać, upubliczniać jest to informacja nie dla nas. Na zdjęciu konsola, wygląd tego radia podczas odbioru na tej antenie.
Przykładem jak można wykorzystać ten tuner nagrałem i zmontowałem film działający w praktyce .  Co do terminów kiedy odbierać ISS, należy śledzić na bieżąco, do przeprowadzenia łączności z ISS należy wcześniej się zapisać, wypełnić ankietę i czekać na odpowiedz, przywilej mają młodzieżowe licencjonowane kluby radioamatorskie, TU, na ISS jednym z kosmonautów jest krótkofalowiec wówczas aktywność jest większa.

 

 

RX.JPG

GP-na-2m i 70 cm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)