Skocz do zawartości

M81 & M82 - LRGB


Rekomendowane odpowiedzi

Materiał zbierany z balkonu na Wilanowie na przełomie listopada i grudnia, kamerą ZWO ASI 183 MM Pro, teleskopem TS71SDQ na montażu HEQ-5. 

L - 85 x 90s

R, G, B - 35 x 150s

Obróbka: PixInsight 1.8 oraz LE (jeszcze się z płatną wersją nie dogadałem, więc posiłkowałem się wersją LE), PS

 

1176997333_2019-12-27-BodegoCygaro_03_small.thumb.jpg.cb6fe133829f4d8cc9bfd17acb392e1e.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

co do teleskopu to być może jest to kwestia docisku soczewki? Bo na pewno samo ugięcie wyciągu nie dałoby takich cudacznych kształtów gwiazd. Masz tak z wszystkimi zdjęciami?

Nie chciałbym Cię martwić, ale już jakiś czas temu u sąsiadów na Astropolis pisano o Twoim refraktorze - niestety niezbyt pochlebnie (https://astropolis.pl/topic/65732-nowe-aposy-od-tsa-do-astrofotografii-71sdq-i-86sdq-brak-rekomendacji/?tab=comments#comment-749611).

Miał to być godny następca TS APO 65q, ale okazuje się, że jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Sam przymierzałem się do zakupu, ale jak dowiedziałem się, że to los na loterii (zdarzają się też dobre sztuki) to zwróciłem się do klasyka czyli wspomnianego APO 65q.

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś co do zdjęcia, to niewątpliwie ma ogromny potencjał. Piękne kształty obu galaktyk. Tło do wyrównania, z M 82 można wyciągnąć jeszcze czerwone "krzaczki" i w ogóle saturacja pomogłaby ? Spróbuj wyciągnąć detal z obu galaktyk, sporo tam się jeszcze schowało. Jak możesz to podrzuć stacka. Jestem na początku drogi z astrofoto i sam chętnie się podszkolę.

Serdecznie pozdrawiam!

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor był serwisowany, gdyż po zakupie gwiazdy były trójkątami, no i okazało się, że korekta soczewek pomogła. Co prawda został taki jeden charakterystyczny ślad widoczny w halo gwiazdy, ale ogólnie było to akceptowalne. Problem pojawił się wraz ze spadkiem temperatur, ale też zacząłem używać innego egzemplarza tego samego modelu kamery, stąd moje pytanie, od czego zacząć, czy od kamery, czy jednak od ponownej korekty soczewek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś test na rozogniskowanej gwieździe? Kształt gwiazdek wskazuje ewidentnie na jakąś wadę optyki a nie np. błędy prowadzenia. Swoją drogą to jak wyglądają poszczególne klatki przed zestackowaniem?
Jak z grzaniem? Rozumiem, że jest opaskowany grzałkami?

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam stacki poniżej, można się bawić :) 

Co masz na myśli mówiąc, że tło do wyrównania? Sugerujesz, żeby jeszcze bardziej je ściąć? Co do detalu, to ja nie potrafiłem więcej wyciągnąć, poza tym, M82 jest maską nałożona z klatki mniej wyciągniętej, gdyż zbyt agresywne wyciągnięcie spowodowało, że wokół niej pojawiło się tęczowe halo.

Ogólnie to materiału nie jest zbyt dużo, do tego masakryczne LP, teleskop skierowany w stronę centrum Warszawy, no ale doświetlenie to nie taka prosta sprawa w naszym klimacie, trzeba cierpliwie czekać :)

stack_L_oryg.TIF

stack_R_oryg.TIF

stack_G_oryg.TIF

stack_B_oryg.TIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tła to sam mam problem z takimi ciemnymi, czarnymi plackami. Uczę się dopiero Pixa, więc szału nie będzie, ale pobawię się. Dzięki za stack

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne kolory udało Ci się uzyskać. Niestety obraz stracił na detalu, ten teleskop potrafi więcej. 
Miałem SDQ71, kupiłem w maju, pod koniec roku go zwróciłem i dostałem nowy, poprawnie obrazujący egzemplarz. 
Popieram zdanie Wessela i uważam, że teleskop jest do zwrotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)