Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Materiał zbierany z balkonu na Wilanowie na przełomie listopada i grudnia, kamerą ZWO ASI 183 MM Pro, teleskopem TS71SDQ na montażu HEQ-5. 

L - 85 x 90s

R, G, B - 35 x 150s

Obróbka: PixInsight 1.8 oraz LE (jeszcze się z płatną wersją nie dogadałem, więc posiłkowałem się wersją LE), PS

1176997333_2019-12-27-BodegoCygaro_03_small.thumb.jpg.cb6fe133829f4d8cc9bfd17acb392e1e.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czy ktoś ma jakąś sugestię, co może być przyczyną tego, że gwiazdy wyglądają jak latający mistrz Jedi? Czy to problem krzywej matrycy w torze optycznym, czy raczej coś nie tak z soczewkami refraktora? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

co do teleskopu to być może jest to kwestia docisku soczewki? Bo na pewno samo ugięcie wyciągu nie dałoby takich cudacznych kształtów gwiazd. Masz tak z wszystkimi zdjęciami?

Nie chciałbym Cię martwić, ale już jakiś czas temu u sąsiadów na Astropolis pisano o Twoim refraktorze - niestety niezbyt pochlebnie (https://astropolis.pl/topic/65732-nowe-aposy-od-tsa-do-astrofotografii-71sdq-i-86sdq-brak-rekomendacji/?tab=comments#comment-749611).

Miał to być godny następca TS APO 65q, ale okazuje się, że jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Sam przymierzałem się do zakupu, ale jak dowiedziałem się, że to los na loterii (zdarzają się też dobre sztuki) to zwróciłem się do klasyka czyli wspomnianego APO 65q.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zaś co do zdjęcia, to niewątpliwie ma ogromny potencjał. Piękne kształty obu galaktyk. Tło do wyrównania, z M 82 można wyciągnąć jeszcze czerwone "krzaczki" i w ogóle saturacja pomogłaby 🙂 Spróbuj wyciągnąć detal z obu galaktyk, sporo tam się jeszcze schowało. Jak możesz to podrzuć stacka. Jestem na początku drogi z astrofoto i sam chętnie się podszkolę.

Serdecznie pozdrawiam!

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Refraktor był serwisowany, gdyż po zakupie gwiazdy były trójkątami, no i okazało się, że korekta soczewek pomogła. Co prawda został taki jeden charakterystyczny ślad widoczny w halo gwiazdy, ale ogólnie było to akceptowalne. Problem pojawił się wraz ze spadkiem temperatur, ale też zacząłem używać innego egzemplarza tego samego modelu kamery, stąd moje pytanie, od czego zacząć, czy od kamery, czy jednak od ponownej korekty soczewek...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Może jakiś test na rozogniskowanej gwieździe? Kształt gwiazdek wskazuje ewidentnie na jakąś wadę optyki a nie np. błędy prowadzenia. Swoją drogą to jak wyglądają poszczególne klatki przed zestackowaniem?
Jak z grzaniem? Rozumiem, że jest opaskowany grzałkami?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przesyłam stacki poniżej, można się bawić :) 

Co masz na myśli mówiąc, że tło do wyrównania? Sugerujesz, żeby jeszcze bardziej je ściąć? Co do detalu, to ja nie potrafiłem więcej wyciągnąć, poza tym, M82 jest maską nałożona z klatki mniej wyciągniętej, gdyż zbyt agresywne wyciągnięcie spowodowało, że wokół niej pojawiło się tęczowe halo.

Ogólnie to materiału nie jest zbyt dużo, do tego masakryczne LP, teleskop skierowany w stronę centrum Warszawy, no ale doświetlenie to nie taka prosta sprawa w naszym klimacie, trzeba cierpliwie czekać :)

stack_L_oryg.TIF

stack_R_oryg.TIF

stack_G_oryg.TIF

stack_B_oryg.TIF

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Co do tła to sam mam problem z takimi ciemnymi, czarnymi plackami. Uczę się dopiero Pixa, więc szału nie będzie, ale pobawię się. Dzięki za stack

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dla mnie same galaktyki bardzo ładne. Gdybym mógł zobaczyć taka M81 w swoim 14". Reszta czyli tło na drugim planie wiec mi nie przeszkadza.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kształt gwiazd moim zdaniem absolutnie nie wynika z pochylenia matrycy kamery - przy prawidłowej optyce to są owale co najwyżej regularne kometki. Tu może być pewna nieprostopadłość, ale przede wszystkim są wady optyki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,
Miałem 86sdq i bardzo podobny kształt gwiazdek.
Zwrot został uznany, po dłuższym czasie negocjacji.
Z tego wynika, ze Twój egzemplarz nadaje sie do zwrotu.
Pozdrawiam

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ładne kolory udało Ci się uzyskać. Niestety obraz stracił na detalu, ten teleskop potrafi więcej. 
Miałem SDQ71, kupiłem w maju, pod koniec roku go zwróciłem i dostałem nowy, poprawnie obrazujący egzemplarz. 
Popieram zdanie Wessela i uważam, że teleskop jest do zwrotu. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja miałem podobnie i był ucisk soczeweki przez śrubę kolimacyjną, tyle że u mnie tylko w jednym jedynym rogu tak było i wystarczyło poluzować, ale nie grzeb nic sam, reklamuj to draństwo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pierwszy raz ever składałem materiał LRBG. Nie byłem jednak w stanie wyrównać poprawnie tła :( Gdzieniegdzie jakieś takie gradientowate farfocle pozostały. Obróbka w APP i PS. 

combine-RGB-image-mod-lpc-cbg-csc-St po PS2.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Proponuję jak najszybciej spakować teleskop w karton i odesalc na gwarancję ze stanowcza informacja o wymianie na inny egzemplarz!

Taki bubel nie ma prawa opuścić fabryki, a co dopiero trafić do klienta. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 27.12.2019 o 21:58, Rafał 123 napisał:

może się nie znam, ale powinieneś reklamować

znasz się :) to nie powinno tak wyglądać

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, count.neverest napisał:

To ciekawe, u kolegi maciekja gwiazdy mają dokładnie ten sam kształt.

Bo udostępniłem stacki i kolega maciejka je obrobił :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta