Skocz do zawartości

TMB 7 mm czy ES 6,5 mm LER ?


eszetka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Zastanawiam się nad kupnem niedrogiego, budżetowego okularu do planet do Synty 8". Wybór padł na dwa okulary: 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_330&products_id=2050&lunety=Okular TMB 7 mm 1 25 58 PLANETARY II

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_319&products_id=5540&lunety=Explore Scientific 6 5 mm LER 1 25 AFOV 52 stopnie argon

Pytam o te okulary, a w zasadzie o różnicę pomiędzy nimi. Widzę, że obydwa są 6 elementowe, ES ma trochę mniejsze pole, a czym różni się powłoka FMC od EMD? Ktoś ma porównanie nad jakością obrazu w tych okularach? Ewentualnie jaki polecacie inny okular do US w budżecie do 300-350 złotych. Doczytałem, że TMB jest wrażliwy na nieosiowe patrzenie, ale nie mam pojęcia jak to wygląda w tym ESie 6,5 mm. Dzięki z góry za uwagi.

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie patrzyłem przez okulary ortoskopowe, a opinie są... różne :) Nie mam ciśnienia, że muszę kupić od razu (widoczność planet nie zachęca do szybkiego kupna :)). Może faktycznie u kogoś popatrzę przez jakiegoś orto i wtedy zdecyduję. Mało jest opinii o tym ESie, wiem, że to ten tańszy ES, ale jestem ciekawy tego okularu. A w ortoskopach faktycznie pole jest tak mega wąskie? Aż tak szybko obraz ucieka? 

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, eszetka napisał:

Mało jest opinii o tym ESie,

Bo te ESy są chyba mało popularne. 

1 godzinę temu, eszetka napisał:

A w ortoskopach faktycznie pole jest tak mega wąskie?

W BCO masz pole własne 52*. Czyli dokładnie tyle samo co w ESe, który proponujesz. ?

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważył bym jeszcze Vixena LV/SLV. Co prawda miałem tylko SLV12mm, ale inne ogniskowe zbierają dobre opinie jako szkła planetarne. Przede wszystkim są bardzo komfortowe. Osobiście nie lubię krótkich ortho/ploosl. Mazia się to rzęsami, paruje na mrozie, ale fakt, obrazy przednie.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu były takie zasady:

1. Lepiej kupić jeden dobry okular zamiast wiadra Plossi. 

2. Wg jednej szkoły, do 8" Newtona najlepsze były okulary lantanowe

3. Wg innej szkoły, do 8" Newtona najlepsze były okulary ES 82 stopnie. 

Co do pkt 1, zgadzam się z tym w 100%.

Co do pkt 2. i pkt 3... Co kto lubi. Mi bardziej spodobały się szerokie pola. 

Zatem kupowałem ESy 82deg i 68deg. 

Później wymieniłem ESy na Naglery, Panoptic i kilka innych wynalazków TV, jakie powstały w ciągu ostatnich 20 lat. Plossli dalej nie lubię. 

Później kupiłem kilka szkieł 100 stopniowych. ESy, Lunty, WO. 9mm, 14mm i 20mm. 

I te szkiełka trzymam. 

Po co o tym piszę? Bo ze swojego i innych doświadczeń wiem, że warto kupować tylko dobre szkło, najlepsze na jakie nas stać. Czasem warto dozbierć i wstrzymać się z zakupem średniaka. 

Są też inne szkła. Trzeba czytać. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kjacek napisał:

 

Po co o tym piszę? Bo ze swojego i innych doświadczeń wiem, że warto kupować tylko dobre szkło, najlepsze na jakie nas stać. Czasem warto dozbierć i wstrzymać się z zakupem średniaka.  

Dlatego też napisałem, że nie mam ciśnienia na natychmiastowy zakup. Bardzo mi pasował ES 14mm 82deg mojego kolegi, więc i może ES 6,7 mm 82deg też podpasuje. Faktycznie poczytałem opinię o tych TMB i jest dosyć sporo negatywów o tych okularach. O 82 stopniowych ESach raczej same pozytywy, ta czternastka w 82 stopniach też bardzo mi pasowała, więc faktycznie może wydać raz, a dobrze. Dziękuję kolegom dobre słowo :) Trzeba żonę powoli przekabacić na zwiększenie budżetu ?

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kjacek napisał:

Po co o tym piszę? Bo ze swojego i innych doświadczeń wiem, że warto kupować tylko dobre szkło, najlepsze na jakie nas stać. Czasem warto dozbierć i wstrzymać się z zakupem średniaka. 

Są też inne szkła. Trzeba czytać. 

Zgadzam się. Takiego średniaka odsprzedasz później za psie pieniądze, a dobre szkło zostanie. Ja poszedłem w TV Delite. Jakość obrazu bliska ortoskopom, wygodny er i pole 62 stopnie. Czasem pojawiają się na giełdzie, a cena to nie taki kosmos jak np Delos. Jeśli lubisz szerokie pola to dla ESów trudno znaleźć konkurencję.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MichalKaczan napisał:

miałem tylko SLV12mm

 

44 minuty temu, MichalKaczan napisał:

Osobiście nie lubię krótkich ortho/ploosl

 

41 minut temu, kjacek napisał:

Później wymieniłem ESy na Naglery, Panoptic i kilka innych wynalazków TV,

 

41 minut temu, kjacek napisał:

Później kupiłem kilka szkieł 100 stopniowych. ESy, Lunty, WO.

To jest prawda o okularach. Kupuje się jedne, potem zmienia, porównuje, itd. Ploosl Vixena mi bardzo nie pasował. BCO za to przypadł mi do gustu. Lubiłem SWANy w MAKu, a potem przeszedłem na ESy. 

Więc moja rada. Kup coś sprawdzonego, ale używkę od zaufanej osoby na giełdzie. Potem zawsze będziesz mógł odsprzedać.  

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za rady. Myślę teraz, że rezygnuję z TMB. Może popoluje gdzieś na używanego ESa 6,7mm, ale tego 82deg. Cierpliwy jestem, poczytam, poszukam, pomyślę :) Jak sam sprawdzę będę wiedział, co mi pasuje:)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, eszetka napisał:

Dziękuję kolegom za rady. Myślę teraz, że rezygnuję z TMB. Może popoluje gdzieś na używanego ESa, ale tego 82deg. Cierpliwy jestem, poczytam, poszukam, pomyślę :) Jak sam sprawdzę będę wiedział, co mi pasuje:)

Wiem że pokutuje jakieś przekonanie że barlow jest be itd ;) Ale długi czas moim ulubionym zestawem był es 14mm+barlow 2x co dawało rzeczone 7mm, mimo że TS HR 6mm leżał w pudełku :) Jasne że lepiej mieć i 6,7 i 14mm ale przy ograniczonym budżecie polecam takie rozwiązanie :)

Dodatkowo przy wkręceniu samej soczewki barlowa w standardzie 1,25" dostajemy okular w okolicy 9mm. 

Es 14mm to na giełdzie jakieś 450zł, barlow vixena 1,25" jakieś max 80zł, więc za 530zł dostajemy trzy fajne okulary z polem 82* :) 7, 9 i 14mm. 

Oczywiście pisze o rozwiązaniu stricte budżetowym.   

  • Like 3

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka uwag.

ESy to średnia półka wśród okularów. ES 82deg to wg mnie takie przyzwoite minimum, od którego zaczyna się przyjemne oglądanie nieba. Ale to wciąż średniaki. 

Od czasu do czasu ludzie narzekają na stosunkowo mały ER przy ESach. Nie za bardzo rozumiem o co chodzi, ja nie mam z tym problemu. 

Baader Morpheus to również przyzwoite szkła. Z transmisją chyba lepszą od ESów, nie mam już ESów, nie robiłem porównania. I chyba jednak gorszą od Naglerów. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, kjacek napisał:

ESy to średnia półka wśród okularów. ES 82deg to wg mnie takie przyzwoite minimum, od którego zaczyna się przyjemne oglądanie nieba. Ale to wciąż średniaki. 

Pełna zgoda. Są dość popularne. Łatwo je kupić na giełdzie i łatwo odsprzedać. Średniaki o dobrym stosunku jakości do ceny. ?

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mają to być moje pierwsze okulary po kitach, więc niekoniecznie będą docelowe, ale faktycznie chciałbym, żeby były przyzwoite. Mialem okazję patrzeć przez tego ES 14mm 82deg i naprawdę mi pasował, szczególnie pole było świetne po przejściu z Plosslów :) Miałem też okazje spoglądać przez 100deg Ethosa, ale...to na razie nie moja półka cenowa ;) Zacznę od ESów, są popularne i w razie co łatwo sprzedawalne w drugim obiegu. THX!

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz próbować kupić na AliExpress, powinno być trochę taniej nawet jak zapłacisz podatek. Chińczycy robią je. To są całkiem przyzwoite szkła. Ich 82 stopniowe pole daje większą swobodę, człowiek nie kisi się w dziurce od klucza. To dobre szkło do DSów. 

I każdemu sugeruję poczytać o źrenicy wyjściowej, jeśli tego jeszcze nie zrobił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pmochocki napisał:

Mam BCO 6mm i właśnie kupuję na giełdzie ESa 6.7mm 82* do porównania. Jak tylko okular przyjdzie i będzie pogoda oraz czas to protestuje opiszę swoje wrażenia z porównania ESów i BCO. 

No to czekam :) Pogody życzę, może do wiosny coś się wypogodzi ;)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Skończyło się kupnem ESa 14 mm 82deg, bo nie chcę więcej pożyczać, a wiadomo - swój to swój. Z niego będę najczęściej korzystał. W przypływie kolejnej gotówki będzie ES 6,7 mm. Potem będę myślał nad czymś o mniejszym powiększeniu pewnie też ES, tylko że 24 mm 82 deg kosztuje ponad tysiaka  - oj będzie bolało. Ale 24 mm 68deg już tylko 600. Ale to potem... będzie mnie głowa boleć od tego dumania ;)

  • Haha 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem wczoraj planetarki w TS HR Planetary 4mm, BCO 6mm i ES 6,7mm w SW 120ED. Jeśli chodzi o porównanie BCO 6mm i ES 6,7mm to na Eskimosie BOC pokazał więcej, ale w ESie się przyjemniej patrzyło. Jednak to szerokie pole jest wygodne. Ale seeing był średni więc jeszcze dam znać jak będę miał okazję do porównania. 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, eszetka napisał:

Skończyło się kupnem ESa 14 mm 82deg, bo nie chcę więcej pożyczać, a wiadomo - swój to swój. Z niego będę najczęściej korzystał. W przypływie kolejnej gotówki będzie ES 6,7 mm. Potem będę myślał nad czymś o mniejszym powiększeniu pewnie też ES, tylko że 24 mm 82 deg kosztuje ponad tysiaka  - oj będzie bolało. Ale 24 mm 68deg już tylko 600. Ale to potem... będzie mnie głowa boleć od tego dumania ;)

Dobra decyzja :)

Dokup na razie barlowa jak radziłem :) Może ktoś ma na sprzedaż vixena 2x albo nawet zwykłego SW w standardzie 1,25". Ten vixen jest bardzo przyzwoity jak na swoją cenę, a można trafić w okolicach 70-80zł więc budżetu nie zrujnuje :)

Jak będzie kasa to kupisz ESa 6,7mm :) Choć pewnie różnica w porównaniu z es14+vixen2x będzie pewnie na pograniczu percepcji ;)  (oczywiście dużo zależy od obiektu który obserwujemy).

A co do długiego okularu to pytanie czy chcesz w przyszłości wymieniać teleskop na bardziej światłosilny F5 czy F4. Jeżeli nie, to nie ma sensu pakować się w ESy czy inne droższe szkła z polem 82* (oczywiście sens jest zawsze ;) ) bo do synty 8" wystarczy np Scopos 30mm który bywa na giełdach w okolicach 300zł. Albo inny erfl w tej cenie z ogniskową 32mm. I 32mm możesz brać bez problemu, bez strachu o źrenicę która będzie wynosić 5,3mm. 24mm będzie za krótki :) Ja miałem do 8" okular Agena Astro 32mm i byłem z niego bardzo zadowolony. Fakt że tak z 70% jest ostre ale na brzegu nie ma tragedii. To samo tyczy wspomnianego Scoposa którego też miałem :) Są jeszcze erfle SW SWA 32mm też porównywalnej jakości. Nie polecam natomiast GSO SV 30mm z rozmytą diafragmą i oszukanym polem okularu :) 

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)