Skocz do zawartości

Obserwujmy zaćmieniowe - WW Aur


Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcam do obserwacji ciekawego układu zaćmieniowego gwiazd WW Aur typu Algola (EA) :)) Układ zaćmieniowy jest położony w południowej części konstelacji Woźnica,nawet niedaleko popularnej jasnej cefeidy RT Aur.

WW Aur,składa się z dwóch gorących układów gwiazd zmiennych A i B,to gorące gwiazdy o typie widmowym A5 + A4 o temperaturach około 8500 Kelvinów. Dwa składniki są biało-błękitnymi niebieskimi gwiazdami które zasłaniają się nawzajem w okresie co 2.525 dnia,czyli co dwa dni i pół dnia,zmieniając jasność w przedziale od 5.79 do 6.54 V mag CoolCool

Czas trwania zaćmienia tego układu wynosi 6 godzin. Podczas zaćmienia głównego oceniać gwiazdę co 15 - 30 minut. Układ zaćmieniowy najlepiej obserwować przez lornetkę i oceniając je z innymi gwiazdami porównania o stałym blasku ;)

WW Aur krzywa.png

WW Aur mapa.png

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
9 godzin temu, astrodamian27 napisał:

Najbliższe zaćmienia główne,czas urzędowy 😁😁 

http://sswdob.omom.pl/wwaur.htm

Dzięki Damian za podanie tej strony.Kiedyś z niej często korzystałem ,tyle że miała inny adres i nijak nie mogłem jej odnaleźć ,nie wiem czemu.No a teraz  mam😀

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Astromarek napisał:

Dzięki Damian za podanie tej strony.Kiedyś z niej często korzystałem ,tyle że miała inny adres i nijak nie mogłem jej odnaleźć ,nie wiem czemu.No a teraz  mam😀

No bo autor strony przeniósł na nowy serwer omom. Bo republika.onet.pl już nie działa serwer. Ale i tak autor SSW już obserwacje gwiazd zmiennych oceny nie rzuca do bazy. Bo to staruszek jest. Ja swoje oceny rzucam do AAVSO.  tutaj jest bazą obserwacji https://sogz-ptma.urania.edu.pl/

😁😁

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrodamian27 napisał:

No bo autor strony przeniósł na nowy serwer omom. Bo republika.onet.pl już nie działa serwer. Ale i tak autor SSW już obserwacje gwiazd zmiennych oceny nie rzuca do bazy. Bo to staruszek jest. Ja swoje oceny rzucam do AAVSO.  tutaj jest bazą obserwacji https://sogz-ptma.urania.edu.pl/

😁😁

Dzieki

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2019 o 18:26, astrodamian27 napisał:

Zachęcam do obserwacji ciekawego układu zaćmieniowego gwiazd WW Aur typu Algola (EA) :)) Układ zaćmieniowy jest położony w południowej części konstelacji Woźnica,nawet niedaleko popularnej jasnej cefeidy RT Aur.

WW Aur,składa się z dwóch gorących układów gwiazd zmiennych A i B,to gorące gwiazdy o typie widmowym A5 + A4 o temperaturach około 8500 Kelvinów. Dwa składniki są biało-błękitnymi niebieskimi gwiazdami które zasłaniają się nawzajem w okresie co 2.525 dnia,czyli co dwa dni i pół dnia,zmieniając jasność w przedziale od 5.79 do 6.54 V mag CoolCool

Czas trwania zaćmienia tego układu wynosi 6 godzin. Podczas zaćmienia głównego oceniać gwiazdę co 15 - 30 minut. Układ zaćmieniowy najlepiej obserwować przez lornetkę i oceniając je z innymi gwiazdami porównania o stałym blasku ;)

WW Aur krzywa.png

WW Aur mapa.png

Przy najbliższej okazji namierzę ją swoją 7x50.

  • Like 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrodamian27 napisał:

 

Dziś wieczorem wypada minimum główne,może pogoda dopisze. A masz mapkę z AAVSO 😉

Niestety, dziś pogoda nie pozwala. Trzeba odłożyć obserwacje na inny czas.

  • Haha 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat chmurki przeszły i szybko w dłoń lornetkę 7x50 kierując na WW Aur i trafiłem na minimum główne oceniając gwiazdę na +6.40 mag czasu 18.12 UTC 18.01.23 😁😁 Ponownie za 40 minut spojrzałem i dałem na +6.30 mag czasu 18.52 UTC 18.01.23 🤗🤗 

Jasność gwiazdy była przybliżona do innej gwiazdy o stałym blasku +6.40 mag 😀

Tylko czas zaćmienia głównego wynosi 6 godzin ale raz czyste niebo raz chmurki 😉😉

Mapka AAVSO 😉

 

20230118_205101.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, astrodamian27 napisał:

Akurat chmurki przeszły i szybko w dłoń lornetkę 7x50 kierując na WW Aur i trafiłem na minimum główne oceniając gwiazdę na +6.40 mag czasu 18.12 UTC 18.01.23 😁😁 Ponownie za 40 minut spojrzałem i dałem na +6.30 mag czasu 18.52 UTC 18.01.23 🤗🤗 

Jasność gwiazdy była przybliżona do innej gwiazdy o stałym blasku +6.40 mag 😀

Tylko czas zaćmienia głównego wynosi 6 godzin ale raz czyste niebo raz chmurki 😉😉

Mapka AAVSO 😉

 

20230118_205101.jpg

Jeszcze zapytam: obserwacje prowadzisz "z ręki" czy wieszając lornetkę na statywie?

  • Like 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pertynaks napisał:

Jeszcze zapytam: obserwacje prowadzisz "z ręki" czy wieszając lornetkę na statywie?

Posiadając lornetkę o parametrach 7x50 spokojnie obserwuje z ręki powieszonej szelkami na szyi. Ręce nie drżą ponieważ lornetka nie za ciężka. Przy powiększeniu x7 obraz w lornetce nie drży ponieważ pole kątowe wynosi 7.5 stopnia obraz nie drga. Oczywiście siedząc na krzesełku. Oceniając gwiazdę zmienną pojedyncza obserwacja nie może trwać niż pół minuty,ale spokojnie nawet dłużej to zależy od doświadczenia w ocenach gwiazd zmiennych 😁

Edytowane przez astrodamian27
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)