Skocz do zawartości

Jakie okulary do teleskopu?


D512265760

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Jestem osobą która zaczyna przygodę z astronomią, a przed chwilą się zarejestrowałem na forum. Od jakiegoś czasu posiadam pewien teleskop- telescope f70060 (tak wiem, straszny badziew, ale za kilka msc zmienie).

Z księżycem nie mam problemów, nawet ładnie widać. Jowisz- marnie, ale nie najgorzej zakładając, że dłoń to średnica lunetki, to Jowisz widzę, jak jednogroszówkę. Okulary które posiadam to - SR 4mm , H12,5mm , H20mm. Chciałbym kilka msc się pobawić na nim i się pouczyć, ale zastanawiam się nad kupnem lepszych okularów. Proszę, możecie mi doradzić jakie okulary będą kompatybilne i dobre do tego teleskopu? jednocześnie patrząc na cenę? Wiem że nie mam zbyt wielu opcji. Ale nawet jak doradzicie jedne lepsze od tych, to zawsze będzie lepiej oglądać tak cudowną rzecz jak kosmos :)

Dane teleskopu:

Ogniskowa: 700 mm

Średnica zewnętrzna 60mm

Z góry dziękuję i przepraszam za niewiedzę i banalne pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko na Twoim miejscu odkładałbym pieniądze na lepszy teleskop. Jest już zima, może być tak, że ten niezbyt dobry sprzęt nie będzie zbyt często wykorzystywany pod niebem. Osobiście szkoda by mi było wydawać kasę na okulary pod kątem tak słabego optycznie sprzętu, a potem nie wiadomo, czy będą Ci odpowiadały, jak będziesz miał inny, pewnie znacznie lepszy i wiekszy instrument. Podejrzewam, że nawet nie wykorzystasz potencjału lepszych okularów, posiadając teleskop, który zapewne obarczony jest wieloma wadami optycznymi. Może rada jest trochę spóźniona, ale zamiast kupna takiego teleskopu lepiej kupić pierwszą lepszą przeciętną lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, (jeśli się nie mylę)  że nie masz formatu wyciągu i kątówki 1,25" ale 0,98 " zatem żaden sensowny okular nie wchodzi w grę może stare Kellnery mikroskopowe PZO.To zabawka. Pogoń to na Allegro póki ma jakąkolwiek wartość. W Lidlu jest lunetka z zoomem. Wypas to nie jest ale w porównaniu z Twoją rewelacją na pewno odczujesz różnicę!

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2647.0

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zabawki mają wyciąg 1.25", sam kiedyś taki miałem.

Dokupiłem wtedy do niego Plosle 32mm i 10mm.

Ten pierwszy okular mogę koledze sprzedać powiedzmy za 35zł. Będzie służył do przeglądu nieba, obserwacji gromad otwartych,  M31 itp. Wiem że to nie dział giełda więc z góry przepraszam za swoje zachowanie. :D

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi mi o to aby na tym badziewiu się nauczyć "namierzać", oraz pewnych zasad itp. A jak już ogarnę mapki nieba i konserwacje teleskopów, to planuję kupić spinor optics n-130/900 eq-2  , ew : Sky-watcher synta 6.

Jacku, jeżeli nabrałbym pewności, że dany/e okulary będą pasować, to z chęcią bym od Ciebie kupił. Ale jak mogę się upewnić,jaki mam wyciąg? Instrukcji nie mam, a na teleskopie nie pisze. I jeszcze jedno pytanie. A za ile chciałbym oddać 10mm ? Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi. I proszę o dodatkowe opinie ;) dodam, że jestem studentem, a wiadomo jak to z kasą w tym wieku.  :D

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Dziś albo jutro sprawdzę. I czy mógłbym prosić o jakiś kontakt. Bo jak będzie pasowało, to jestem chętny na zakup. i mam pytanie. Patrząc na księżyc okularem RS4mm mam obraz większy niż daje H20mm ,ale za to gorszy jakościowo. To w jaki okular mógłbym jeszcze się zaopatrzyć abym miał większy obraz niż H20mm ale za to lepszy jakościowo niż RS4mm. ? np. 10mm była by idealna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będą rzeczywiście 1,25" to Piotrkusiu ma na zbyciu Plossla 25mm kita firmy Meade -Bresser. Jest to już  w miarę przyzwoity okular za b. małe pieniądze -napisz do niego!

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?action=profile;u=41

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale z przykrością się dowiaduje że to chyba jest 0.98. Starałem się dokładne zmierzyć linijką ten otwór. Zarówno spód okularów jaki i kątówka (nie licząc grubszej plastikowej oprawy) ma 250mm. A to chyba 0.98. Czy mam może jeszcze jakieś wyjście  realne jak chodzi o okulary?  :-[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś, czego nie potrafię dostrzec na stronie Lidla ?

Mało ściśle się wyraziłem, przepraszam. Miałem na myśli zaproponowanie koledze sprzętu nie drogiego a lepszego od tego który teraz posiada. Nie pisałem że jest teraz w ofercie sklepu. Ale należy byś czujnym.

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)