Skocz do zawartości

Co wybrać: Synta 8" czy GSO 8"


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Prawie udało mi się zebrać pełną kwotę na pierwszy teleskop (co prawda zajęło mi to rok, ale lepiej kupić później niż Opticon ;) )

I gdy już zdecydowałem się na 8" pojawił się wybór pomiędzy Syntą 8" a GSO 8"

Z tego co wyczytałem to zwierciadła dają podobne obrazy, ale na plus dla GSO często zalicza się microfocuser oraz łożysko kulkowe (pomijam wiatrak ponieważ można go zrobić samemu)

Różna cenowa to ponad 200 zł i nasuwa się pytanie, czy lepiej kupić tańszą Syntę a za 200zl kupić okular (np. z giełdy) czy lepiej dołożyć i mieć GSO.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Synte 8", korzystałem koleżeńsko z GSO. Weź GSO :) Wygodniejszy/lepszy/solidniejszy wyciąg i kitowe okulary są lepsze niż Plossle dawane do Synty. I wiadomo GSO jest niebieski, a nie... to w samochodach ma znaczenie, bo czerwony szybszy ? Tu kolor to tylko estetyka :)

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu z lepszym wyciągiem i łożyskowaniem te rączki to znikomy koszt. No i w 8" to one jeszcze może mają jakiś sens, ale np 10" w pełnej tubie nosić w całości to nie dla mnie i mojego kręgosłupa :)

Najważniejsze że obraz w obu teleskopach jest taki sam, więc co nie kupi autor tematu będzie dobrze :)

 

 

  • Like 1

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam zwykłą Synte, i jeszcze nigdy nie korzystałem z tych rączek, po prostu chwytam z boku, za podstawę tubusu i  dźwigam i idę ?, także powinieneś sobie dać redę ja wynosić, a z czasem nabiera się w tym wprawy ?  uwierz mi.

 

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Hubert0302 napisał:

Poważnie jest aż tak ciężko przenosić GSO bez tych rączek? Trzeba za każdym odczepiać tubus?

Jak dla mnie jest to mocno utrudnione, ale nie demonizujmy. Wspomniałem o tym jako ciekawostka.

14 minut temu, HardManiac napisał:

Ja posiadam zwykłą Synte, i jeszcze nigdy nie korzystałem z tych rączek, po prostu chwytam z boku, za podstawę tubusu i  dźwigam i idę ?, także powinieneś sobie dać redę ja wynosić, a z czasem nabiera się w tym wprawy ?  uwierz mi.

Serio? I tak przenosisz tubę razem z Dobsem?

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Serio? I tak przenosisz tubę razem z Dobsem?

Tak dokładnie tak (tym rączka trochę nie ufam), oczywiście nie przenosząc jej setki metrów tylko do ogródka, czy czasami na pole moich sąsiadów, po prostu mi jest tak wygodniej i szybciej.

Synta 8" , WA 66 6 mm , WA 66 20 mm , Vixen SLV 4mm, Barlow Delta/GSO 2x

SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rączki są ekstremalnie wygodne do noszenia w dwie osoby. Wtedy spokojnie idziesz z 12" na dalekie dystanse.

W przypadku 8" brał bym GSO, ale większe tuby raczej SW. Większe SW (od 12 albo 14") maja lozyska, natomiast w GSO bardzo nie podoba mi się sposób kolimacji LG (choć w syncie 8, jako jedynej, jest jeszcze tragiczniejsze rozwiązanie). 

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że GSO 8" ma łożysko w osi azymuntalej Mateusz.

Co masz na myśli pisząc o tej kolimacji ?

SW od 14" jest to inna bajka. Co prawda to raczej sprzęt stacjonarny ale jakość względem 6-8-12" jest zauważalnie lepsza. To nadal masówka ale bardzo przyzwoita (w końcu swoje kosztuje ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)