Skocz do zawartości

Na mrozie ale przy Płomieniu


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień 07-12-12 był mroźny ale pogodny, więc miałem nadzieję na niezłą noc obserwacyjną z piątku na sobotę. Po powrocie z pracy ok 21szej, ubrałem sie ciepło, zabrałem termos z herbatą i wyszedłem na 12-sto stopniowy mróz. Jako że ostatnio obraziłem sie na Jowisza bo nie rozpieszczał mnie dobrym seeingiem, postanowiłem skupić się na grudniowym myśliwym czyli Orionie. Dokładniej mówiąc, zaatakowałem jedną z mgławic znajdujących sie w tym gwiazdozbiorze a mianowicie  mgławicę Płomień. Na zdjęciu z Orionem, zaznaczyłem prostokątem obszar który fotografowałem. Szybko okazało się, że nad moje stanowisko obserwacyjne nadciągają ławice gęstej mgły. Falami przechodząca mgła co chwile przesłaniała mój obiekt. Udało mi się jednak wykonać kilkadziesiąt 90 sekundowych zdjęć, po zestackowaniu tego materiału uzyskałem taki oto obraz mgławicy Płomień.  Po północy, mgła całkowicie przesłoniła Oriona i na tym musiałem zakończyć sesję z Płomieniem. Zamieszczam tutaj krótką animacje przedstawiającą jak zmieniały się warunki podczas obserwacji. http://www.youtube.com/watch?v=BlNaCBeX-Ik. Po północy z mgły przeswitywał tylko Jowisz więc na niego skierowalem swój teleskop. Cała relacja na moim blogu http://mrudy1212.blogspot.com/2012/12/sesja-obserwacyjna-0708-12-12.html

post-80-137699873829_thumb.jpg

post-80-137699873847_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam płomień z 2010r. Bez żadnych filtrów widoczny jak na fotkach. Przypominał mi raczej drzewko, z pniem, gałęziami i tumanem listowia. Masakra. Od tamtej pory nie miałem warunków do jego obserwacji.

Piękna fotka, mimo kiepskich warunków (filmik na YouTube robi wrażenie).

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 13/14 listopada tego roku miałem przed sobą najpiekniejszy widok Płomienia w moim 12". Wyborna przejżystość pozwoliła na podziwianie płonącego krzaczka w pełnej krasie! Wyłuskałem też lekkie pojaśnienie w miejscu IC 434 niestety bez śladu B33. Szykuję się na szkic tego rejonu w tym sezonie, jeśli tylko warunki pozwolą ;)

Meade LB12", Bresser Ar 102/460, nikon action 10x50, Omegon Nightstar 25x100

ortho 6, LVW 8, ES 14, ES 24,

Baader uhc-s, o-III, zhumell uhc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno na mini zlocie na szczycie Ścieżków groń przy bardzo dobrych warunkach obserwowaliśmy bez filtrów Płomień w Newtonie Meade 152/1762 oraz refraktorze SW 120/600 co w przeciętnych wiejskich warunkach byłoby to raczej niemożliwe.Takich miejsc jest już stosunkowo niewiele,trzeba dobrze kombinować aby uciec przed światłami miejskimi co bardzo smuci astroamatorów w tych czasach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze niedawno na mini zlocie na szczycie Ścieżków groń przy bardzo dobrych warunkach obserwowaliśmy bez filtrów Płomień w Newtonie Meade 152/1762 oraz refraktorze SW 120/600 co w przeciętnych wiejskich warunkach byłoby to raczej niemożliwe.Takich miejsc jest już stosunkowo niewiele,trzeba dobrze kombinować aby uciec przed światłami miejskimi co bardzo smuci astroamatorów w tych czasach.

Prawda jest co raz gorzej i pogorszenie warunków postępuje w zastraszajacym tempie.  Płomień to dość jasna mgławica i obserwowałem ją spod domu z 5 lat temu. Teraz to jest niemozliwe :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam piękne czarne jak smoła niebo z pod mojego domu 12 lat temu, gdy zaczynałem przygodę z astro. Teraz z roku na rok łuna oddalonego o 25 km Bielska-B niestety coraz większa.

Jeszcze niedawno na mini zlocie na szczycie Ścieżków groń przy bardzo dobrych warunkach obserwowaliśmy bez filtrów Płomień w Newtonie Meade 152/1762 oraz refraktorze SW 120/600 co w przeciętnych wiejskich warunkach byłoby to raczej niemożliwe.Takich miejsc jest już stosunkowo niewiele,trzeba dobrze kombinować aby uciec przed światłami miejskimi co bardzo smuci astroamatorów w tych czasach.

Bolid- już dawno obiecałem sobie wypad na Ścieżków groń, ale jakos do tej pory nie wyszło :P

Meade LB12", Bresser Ar 102/460, nikon action 10x50, Omegon Nightstar 25x100

ortho 6, LVW 8, ES 14, ES 24,

Baader uhc-s, o-III, zhumell uhc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)