Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,nadszedł w końcu czas na zakup pierwszego porządnego teleskopu...przymierzałam już się co prawda do tego ,nawet chyba pytałam Was o radę ale rzeczywistość zweryfikowała moje plany i musiałam zakup odłożyć.Teraz dysponuje fajna kwota ktora umożliwia mi już wybór czegoś fajnego?.Stoję jednak przed dylematem który teleskop kupić...kwota którą mogę przeznaczyć to około 2000zl także całkiem fajnie myślę...i teraz moje pytanie,biorę pod uwagę dwie opcje,a właściwie to cztery;czy zaszaleć i kupić Synte albo Gso 10 czy 8 dla mnie wystarczy?wiadomo że im większy teleskop tym więcej zobaczę tylko się tak zastanawiam czy jest mi to tak naprawdę potrzebne,czy wykorzystam możliwości 10?jestem raczej obserwatorem z doskoku?czasem mnie najdzie i siedzę w ogrodzie pół nocy i obserwuje przez lornetkę,a czasem zapominam o astronomii na wiele tygodni?poza tym niebo mam średnie,w dodatku przez smog jaki u nas panuje w okresie zimowym nic się nie przebije,ale z drugiej strony za niedługo planujemy nabyć działkę w górach i będziemy szukać raczej odludzia czyli będzie ciemno?Kolejna kwestia to gabaryty takiego sprzętu...widziałam 8 na żywo,była ogromna?domyślam się że 10 jest jeszcze bardziej przerazajaca?.Do ogrodu wytargam ja sama ale żeby gdzieś pojechać to trzeba by już się nakombinowac... podejrzewam również że większy teleskop będzie trudniejszy do opanowania,że obiekty będzie trudniej utrzymać w polu widzenia jak również je odszukac...Proszę podzielcie się swoim zdaniem,czy w obserwacjach takich bardzo amatorskich jest duża różnica?chciałabym dokupić jeszcze na początek może jakiś filtr do planet i księżyca,możecie podlinkować coś konkretnego?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat 8" i 10" mają praktycznie ten sam rozmiar :) 
Jak masz ogród to brałbym GSO 10" lub GSO 8" + dobry okular.

Ale od początku, pytanie - odpowiedź:

 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hexa, nie ma powodu dla którego większy teleskop stwarzałby większe problemy w znalezieniu obiektu lub utrzymaniu go w polu widzenia.  To pierwsze zależy wyłącznie od rozmiarów/jakości szukacza oraz od jego poprawnego ustawienia. Drugie zależy od powiększenia. Reflektor 8 i 10 cali różni się wprawdzie maksymalnym możliwym do uzyskania powiększeniem, ale w praktyce i tak nie będziesz tych maksymalnych powiększeń stosować, bo przekraczają one to na co pozwalają zazwyczaj warunki obserwacyjne ("seeing"). Czyli praktyka jest taka, że w obu tych teleskopach stosuje się takie same powiększenia, a różnica polega jedynie na tym, że teleskop większy zbiera więcej światła i pozwala obserwować słabsze obiekty. Wbrew pozorom te dwa cale różnicy w średnicy robią bardzo wyraźną różnicę powierzchni i co za tym idzie ilości światła. 10 cali zbiera go ponad połowę więcej! Więc jeśli tylko stać Cię na 10'' bierz 10'', bo potem będziesz żałować.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem to wybierając 10 zobaczę więcej szczegółów chociażby na księżycu?jeszcze kwestia czy kupić Synte czy Gso?różnica w cenie w prawdzie niewielka ale wybierając Synte zostanie jeszcze na jakieś filtry...ja nie jestem jakimś wielkim zapaleńcem-obserwatorem więc Synta może by wystarczyła?z tego co się orientuję to te teleskopy różnią się chyba tylko jakimiś tam podzespołami a optyka jest taka sama?dobrze kombinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hexa napisał:

Czyli jeśli dobrze rozumiem to wybierając 10 zobaczę więcej szczegółów chociażby na księżycu?

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=28525&f=1

Godzinę temu, hexa napisał:

czy kupić Synte czy Gso?

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, hexa napisał:

Czyli jeśli dobrze rozumiem to wybierając 10 zobaczę więcej szczegółów chociażby na księżycu?jeszcze kwestia czy kupić Synte czy Gso?różnica w cenie w prawdzie niewielka ale wybierając Synte zostanie jeszcze na jakieś filtry...ja nie jestem jakimś wielkim zapaleńcem-obserwatorem więc Synta może by wystarczyła?z tego co się orientuję to te teleskopy różnią się chyba tylko jakimiś tam podzespołami a optyka jest taka sama?dobrze kombinuje?

Nie, ponieważ i tak nie skorzystasz z teoretycznie większego powiększenia jakie mogłoby dać lustro w wersji 10'' - z wielu względów, a głównie ze względu na warunki atmosferyczne. Różnicę zobaczysz w wypadku obiektów głębokiego nieba - obiektów mgławicowych, które ogląda się zwykle z małym powiększeniem. Wówczas liczy się ilość światła, a nie duże powiększenie, które wcale nie poprawia widoczności delikatnych, ledwo dostrzegalnych detali.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lulu napisał:

Nie, ponieważ i tak nie skorzystasz z teoretycznie większego powiększenia jakie mogłoby dać lustro w wersji 10'' - z wielu względów, a głównie ze względu na warunki atmosferyczne. Różnicę zobaczysz w wypadku obiektów głębokiego nieba - obiektów mgławicowych, które ogląda się zwykle z małym powiększeniem. Wówczas liczy się ilość światła, a nie duże powiększenie, które wcale nie poprawia widoczności delikatnych, ledwo dostrzegalnych detali.

Dziękuję że mi ktoś to wytłumaczył jak chłop koniowi na roli?

Tak jak pisałam,określenie astro amator jeśli chodzi o mnie to nawet za duzo?,ale trochę orientuję się na niebie,głównie dzięki temu że obserwowałam bez sprzętu,jedynie lornetka się wspomagałam...mam nadzieję że teleskop pokaże mi więcej choćby księżyca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie,podpinam się znowu pod ten temat bo w sumie dotyczy tego samego jednak zmieniły się trochę kryteria wyszukiwania;)

Moja druga połówka uznała że jeśli mamy kupić teleskop to On też chce coś z tego mieć a że jest zapalonym fotografem amatorem i cyka zdjęcia właściwie wszystkiego i wszędzie to chciałby zacząć fotografować również niebo...oczywiście żeby utrudnić mi sprawę chce fotografować obiekty głębokiego nieba;)i teraz mam problem bo z całym szacunkiem do synty która uważam że jest najlepsza do wizuala,przy astrofoto pewnie się nie sprawdzi...

Jaki teleskop nadawal by się i dla niego i dla mnie?dodam że mój mąż średnio zna się na sprzęcie astro ale bardzo dobrze orientuję się w fotografii:)domyślam się że musi być na montażu paralaktycznym i musi mieć naped przynajmniej w jednej osi?

Aparat już mamy,pewnie potrzebne są jakieś przejściówki żeby to razem zmontować?

Obserwacje i zdjęcia robione by były zarówno z terenów miejskich jak i pod ciemnym niebem...teleskop byłby przewożony praktycznie co weekend za miasto także dobrze żeby był w miarę mobilny...zapoznając się już trochę z tematem i ofertami znalazłam takie coś:https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1434&lunety=Teleskop Sky Watcher N 150 750 EQ3 2 BKP15075EQ3 2

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1391&lunety=Teleskop Sky Watcher N 200 200 1000 EQ 5 BKP2001EQ5

Ten drugi bardziej mnie kusi,jednak z drugiej strony liczę się z tym że trzeba będzie dokupić parę gadżetów.

Może macie jakieś sugestie?albo inne propozycje? budżet to około 2000

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hexa napisał:

Moja druga połówka uznała że jeśli mamy kupić teleskop to On też chce coś z tego mieć a że jest zapalonym fotografem amatorem

Hmmm... Ja to porównuje zawszę do czegoś takiego: Szukam wozu sportowego, ale mój mąż chciałby też przewozić meble... Wisual i AstroFoto to dwa różne światy. 


Co ja bym zaproponował: Kupcie Syntę na Dobsonie dla Ciebie. Niech mąż kupi to co proponuje kolega @polaris tutaj:

Bo Twój mąż aparat i statyw pewnie już ma.

Co on z tego będzie miał? - niezapomniane chwile spędzone ze swoją żoną pod gwiazdami. Powodzenia! 

  • Like 3

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega @pmochocki radzi.

Jeżeli dobrze widzę jesteś z Pszczyny zatem możecie kiedyś podjechać do nas na obserwacje. Jeździmy w okolice Soblówki lub Złatnej https://www.astropoludnie.pl/viewforum.php?f=22

Są u nas ludzie, którzy obserwują, są tacy którzy robią foto to możecie podpytać.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, pmochocki napisał:

Hmmm... Ja to porównuje zawszę do czegoś takiego: Szukam wozu sportowego, ale mój mąż chciałby też przewozić meble... Wisual i AstroFoto to dwa różne światy. 

Idealne porównanie, to hasło powinno być przypięte gdzieś na widoku :)

Co do Minitracka to Polaris zalinkował wersje LX2, jest też nowszy i lepszy LX3 - ma większy udźwig (3kg zamiast 2) i lunetkę biegunową w zestawie:

https://www.astroshop.pl/?q=Minitrack+lx3

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2020 o 19:11, Setaarius napisał:

Tak jak kolega @pmochocki radzi.

Jeżeli dobrze widzę jesteś z Pszczyny zatem możecie kiedyś podjechać do nas na obserwacje. Jeździmy w okolice Soblówki lub Złatnej https://www.astropoludnie.pl/viewforum.php?f=22

Są u nas ludzie, którzy obserwują, są tacy którzy robią foto to możecie podpytać.

Dziękuję za zaproszenie, bardzo chętnie skorzystamy tym bardziej że planujemy działkę właśnie w tej okolicy.poza tym zawsze chciałam wziąć udział w takim zlocie, podpatrzeć osoby które się na tym znają bo ja to zielona jestem...obserwuje niebo bardzo,baaardzo amatorsko;)ale od dziecka mnie to pociągało....teraz już stara się robię i czas chociaż trochę to rozwinąć bo życia braknie;)

A co do teleskopu to zdecydowałam i zamówiłam Dso 10,raz kozie śmierć jak to mówią;)obawiam się trochę gabarytów i tego że mam nieciekawe warunki do obserwacji ale może od wiosny będzie lepiej...smog zniknie i powietrze będzie bardziej przejrzyste...

Mam jeszcze takie pytanie,myślałam o kamerce żeby to podpiąć do komputera,czy warto?bo pomyślałam że z takiego materiału to i mój chlop mógłby coś dla siebie wyłuskać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, hexa napisał:

A co do teleskopu to zdecydowałam i zamówiłam Dso 10,

Gratuluję! Myślę, że to dobry wybór. 

12 godzin temu, hexa napisał:

Mam jeszcze takie pytanie,myślałam o kamerce żeby to podpiąć do komputera,czy warto?

Ja mam cztero i siedmiolatka więc nie mam problemu z powtarzaniem tego samego. To nie tak, że Twój mąż nie może mieć też frajdy z tego teleskopu. Podsumuję co według mnie ma sens. Podpięcie lustrzanki do ogniska głównego teleskopu i:

Zdjęcia Księżyca:

Samoloty na wysokich pułapach:

Idealnie... Bo jak jest Księżyc i dzień to Ty raczej nie będziesz używać teleskopu. 

Ponadto jak Ty się bawisz teleskopem to on może pobawić się w Startrails:

Plus szepokie kadry Drogi Mlecznej o czym już pisałem. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kolega wyżej napisał,każdy fascynat fotografii i obróbki będzie miał co robić nocą w polu a przy okazji poluka w niebo.

Zebrać odpowiednią ilość klatek Księżyca potem zestakować i "upiększyć"nieco odpowiednim programem zabawy co niemiara,podobnie i startrialsy,a i samoloty w dzień też sporo wymagają od fotografa zanim wpadnie w rutynę ;) 

Teleskop o aperturze 10 cali to już bardzo fajny sprzęt.

Powodzenia i jak najwięcej radości :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie,podpinam się znowu pod ten temat bo nie chce zakładać nowego wątku...

Dzisiaj próba generalna naszego nabytku...

Teleskop przyszedł parę dni temu ale oczywiście pogody brak, dzisiaj jednak zapowiada się dobrze więc może w końcu się uda;)

Jeśli tylko zdołam wyciągnąć ta krowę na ogród...

Moje pytanie jest takie:co proponuje cię na początek? Jakieś łatwe w miarę obiekty?M42 i M31 to oczywistość ale co jeszcze możnaby spróbować upolować?księżyca nie ma więc teoretycznie jest ciemniej...więc może jakaś mgławice jeszcze?

No chyba że nas smog zabije,;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę przejrzyj to.

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

A po zdobyciu trochę doświadczenia to

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=1108

No i zainstaluj sobie w telefonie jakąś apke np: Stellarium

 

Smog w Pszczynie pewnie będzie miał trochę do powiedzenia.

Trzeba uciekać wysoko, w góry... znajomy dzisiaj jedzie na Scieszków Groń. Nie jest tam idealnie, ale zdecydowanie lepiej niż w dolinach. Niebo z potencjałem do maksymalnie 21,20 mag/arcsec2 w idealne noce. Może się też wybiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- M33 - galaktyka w Trójkącie
- M34 - gromada w Perseuszu
- M35 -  gromada w Bliźniętach
- M36, M37, M38 - gromady w Woźnicy
- M81/M82 - galaktyki w Wielkiej Niedźwiedzicy
- NGC 456 - gromada w Kasjopei
- M52 - gromada w Kasjopei

- M103 - gromada w Kasjopei

 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hexa napisał:

Moje pytanie jest takie:co proponuje cię na początek? Jakieś łatwe w miarę obiekty?M42 i M31 to oczywistość ale co jeszcze możnaby spróbować upolować?księżyca nie ma więc teoretycznie jest ciemniej...więc może jakaś mgławice jeszcze?

 

Łatwe do odnalezienia, a efektowne.
Woźnica M 36, 37, 38
Byk Plejady, Hiady, M1
Perseusz 884, 869

Jest tego sporo, na pewno jedna noc to za mało :)
 

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lemarr7 napisał:

Moze NGC 2024 , czyli mglawica plomien w poblizu gwiazdy Alnitak w pasie Oriona , moze byc trudne do zobaczenia z miasta ale to bylby test nieba . W koncu to 10 cali lustra.

Na pierwsze w życiu obserwacje... To raczej test na wrodzone umiejętności metody zerkania ?

50 minut temu, Jacek 2 napisał:

Byk Plejady, Hiady, M1

Plejady, Hiady czy M44 też bym nie polecał do tak dużego lustra - to idealne do lornetki. 

Ale zgadzam się jest bardzo dużo. Tylko obserwować... 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Plejady, Hiady czy M44 też bym nie polecał do tak dużego lustra - to idealne do lornetki. 

 

Albo przez lunetkę celowniczą :)

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pmochocki napisał:

 

Plejady, Hiady czy M44 też bym nie polecał do tak dużego lustra - to idealne do lornetki. 

 

A co ma do tego wielkość lustra ? Chyba chodzi Ci o pole widzenia okularu. Z tym faktycznie może być problem. Po takim wpisie dziewczyna będzie omijać M45 szerokim łukiem :)

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Jacek 2 napisał:

A co ma do tego wielkość lustra ? Chyba chodzi Ci o pole widzenia okularu. Z tym faktycznie może być problem. Po takim wpisie dziewczyna będzie omijać M45 szerokim łukiem :)

Masz rację skrót myślowy był za duży... Duże lusto to siłą rzeczy dużą ogniskową. A to oznacza, że trudno uzyskać szerokie pole. Nawet ES 30mm 82* da w tym teleskopie 2* pola widzenia. Plejady się zmieszczą, ale jednak tracą swój urok. 

Mam nadzieję, że nikogo nie zraziłem do tego pięknego obiektu. Jedak uważam, że jest to gromada typowo lornetkowa. 

W "Binocular Highlights" Gary Seronik podziela moje zdanie, albo raczej to ja podzielam jego zdanie:

Screenshot_20200121_204734.jpg.63390ff09cc92f649a877c70148f1997.jpg

 

 

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, hexa napisał:

Moje pytanie jest takie:co proponuje cię na początek? Jakieś łatwe w miarę obiekty?

Obecnie obok "chichotek" (2 gromady gwiazd na granicy Perseusza/Kasiopei) znajduje się kometa C/2017 T2 Panstarrs o jasności 9.5 mag - https://heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2017 T2&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

  • Thanks 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)