Skocz do zawartości

Teleskop z lidla i obiekty mgławicowe


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Dostałem w prezencie na święta teleskop z lidla Bresser 700/70. O ile księżyc i plejady wyglądają naprawdę fajnie to mam problem żeby zobaczyć jakikolwiek obiekt mgławicowy. Przeszukiwałem z obiektywem 24 mm Kasiopeję i okolice w poszukiwaniu Andromedy i nic,  nawet śladu tylko gwiazdy. Czy ja robię coś źle czy ten teleskop niczego nie pokaże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam pokaże, spokojnie. Spróbuj na początek z jasnymi gromadami otwartymi z katalogu Messiera, no i wrzuć na warsztat klasyka, czyli M42. Oczywiście dużo zależy od miejsca obserwacji, o którym nic nie napisałeś. W mieście poprzestajemy na Układzie Słonecznym.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele nie wykrzesasz z niego, ale spróbuj od obiektów, które najłatwiej namierzyć np. M42, czy NGC 869, albo M35, M36, M38. Jeśli chodzi ściśle o obiekty typu mgławicowego to jak już znajdziesz M42 to będziesz miał pogląd na dalsze szukanie wiedząc, że obok M31 jest ona jednym z najjaśniejszych obiektów tego typu więc reszta będzie już tylko słabsza i trudniejsza.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, tayson.82 napisał:

Poszukaj sobie tabel Wimmera pdf. 

Fajny pomysł, ale dla tej apertury ja bym proponował zacząć od tego: IFAS Binocular Handbook.pdf

 

Atlas nieba: 

 

Tabela Wimmera, którą proponował kolega.

 

No i na spokojne. Wyjazd za miasto w noc kiedy księżyc w nowiu lub pod horyzontem i skacząc z gwiazdki do gwiazdki szukasz. Na początek idzie wolno a potem coraz sprawniej. Najlepiej jasne obiekty wysoko nad horyzontem. 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno coś tam zobaczysz, jak napisali poprzednicy. Nie wiem tylko czy już wcześniej obserwowałeś niebo przez jakiś sprzęt, więc jeśli widziałeś tylko M45, to przeszukiwanie gwiazdozbioru na chybił trafił (wnioskuje z opisu, że tak mniej więcej to wyglądało) nie wiele Ci da. Spróbuj zapamiętać położenie jakiegoś konkretnego obiektu w Stellarium (lub mieć ze sobą jakąś mapkę) i wycelować w to samo miejsce na niebie. No i jedną z ważniejszych rzeczy jest adaptacja wzroku do ciemności. Teraz dodatkowo na niebie będzie coraz większy Księżyc, więc obiekty mgławicowe będą ginęły w jego blasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mcmaker napisał:

Przerobiłem już z 5 czy 6 Skyluxów, to fajne achromaty i spokojnie pokazują cały katalog Messiera. Warunkiem jest ciemne, bezksiężycowe niebo ;) 

Dodałbym do tego sporą ilość NGC (oczywiście pod ciemnym niebem). Nie nastawiaj się jednak na widoki jak ze zdjęć tylko na szare plamki.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, galaktykę w Andromedzie pokaże nawet przeciętna lornetka i to wcale nie na idealnie czarnym niebie. Zacznij od wymiany kiepskich okularów dołączonych do zestawu na coś przyzwoitego. Jak chcesz oglądać obiekty głębokiego nieba powinien to być okular o możliwie długiej ogniskowej, dający niewielkie powiększenie i duże pole widzenia. Możesz być pewien, że i obrazy Księżyca mogą być w tym refraktorze znacznie lepsze jeśli zastosujesz dobrej jakości okular o krótkiej ogniskowej i soczewkę Barlowa, poprawi się też komfort obserwacji.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lulu napisał:

Jak chcesz oglądać obiekty głębokiego nieba powinien to być okular o możliwie długiej ogniskowej, dający niewielkie powiększenie i duże pole widzenia.

Zgoda, tylko, że w wyciągu 1,25" będzie problem z tym szerokim polem. Ale Plossl 40mm 45* dałby źrenicę wyjściową 4mm i pole 2.6* przy powiększeniu x17.5. Pole nie jest może oszałamiające, ale pod ciemnym niebem takie parametry powinny trochę mgiełek pokazać. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)