Skocz do zawartości

Filtry i być może okulary do GSO Dobson 12


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

 Od niedawna stałem się szczęśliwym posiadaczem mojego pierwszego teleskopu GSO Dobson 12 a dokładniej DeLuxe 305/1500 M-CRF.  Tak się złożyło że był to prezent dla jedno z moich młodszych kuzynów, który jednak aż tak bardzo astronomią się nie interesował ponieważ po niecałych 2 miesiącach postanowił mi go odsprzedać . Zawsze lubiłem niebo, kosmos i gwiazdy jak i gry i filmy z nimi związane oraz od dawna przymierzałem się aby kupić sobie jakiś teleskop, więc gdy kuzyn wyskoczył z ofertą za teleskop za 3 tysiące chcą tylko tysiaka po prostu musiałem się zgodzić. Kupienie tak zaawansowanego teleskopu jako mój pierwszy nie było zbyt mądrą decyzją ale w końcu, po wielu próbach i błędach, nauczyłem się nim operować oraz zdobyłem minimalną wiedzę na temat astronomii, potrzebną do obserwacji nieba. Problem w tym, że moja ciekawość szybko przerzuciła się z planet na obiekty głębokiego nieba a tutaj - z tego co przynajmniej czytałem - to już sam teleskop nie wystarczy i trzeba się przyodziać w filtry. Mimo że przeczytałem kilka artykułów nie jestem w stanie zrozumieć z nich, jakie filtry są potrzebne do moich potrzeb i obserwacji (czytanie ze zrozumieniem u mnie zawsze kulało). Tak więc zwracam się z tym pytanie do Was. Zależy mi na filtrach które jak najbardziej uszczegółowią i umilą mi obserwacje mgławic, gwiazdozbiorów i galaktyk oraz sporadycznie raz na jakiś czas księżyca. Niestety większość czasu dane mi jest podziwiać niebo w mieście (nie jest to typowe centrum wielkiego miasta czy blokowisko a raczej strefa domków jednorodzinnych z typowym ulicznym oświeceniem) aczkolwiek przynajmniej raz w miesiącu dane mi jest wywieść go na jakieś pole 10-15 klocków poza miastem, tak więc chciałbym prosić Was o pomoc w dobraniu filtrów które nie tylko zablokują zanieczyszczenia światłem i wzmocnią efekty w mojej codziennej obserwacji ale i też pod ciemnym niebem. I miałbym jeszcze jedno pytanie co do okularów które posiadam a są to : erfle'a 30mm 2" 70°, Plossla 9mm 1,25" 52°, GSO PL 4mm 1,25", WA 66 6m 1,125" oraz soczewka barlowa GSO 2x i 1,5x. Są to dość tanie okulary więc co chwilę siedzi mi w głowie pytanie czy one w zupełność mi wystarczą czy jednak potrzebuję czegoś nowego. Jeżeli zakupienie jakiegoś okularu który być może mi polecicie, drastycznie zwiększy jakoś i możliwości oglądania to będę zmuszony go kupić, natomiast jeżeli wielkiej różnicy nie będzie to jednak wolałbym pozostać z moimi obecnymi (wiadomo $).

 Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc i komentarze. Serdecznie pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj na giełdach filtru typu UHC jak Orion UltraBlock, koniecznie 2", pomoże z mglawicami w każdych warunkach. Do galaktyk to tylko ciemne niebo, ewentualnie może są jakieś filtry LP co pomagają, ja nie znam. Do księżyca i planet nie potrzebny Ci filtr, do gwiazdozbiorów to kup lornetkę 10x50 :)

okulary to temat rzeka... 30 mm można zostawić, 9 mm do wymiany. Wrzuć hasło i oglądaj giełdy, ja bym go wymienił na ES 11 mm 82 stopnie. Do tego barlow normalnej jakości czyli GSO ED 2" 2x. Taniej i lepiej się nie da wg mnie :) poczekajmy co inni powiedzą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej czyli najpierw kupić sobie ten filtr, tutaj znalazłem nówkę, ale poszukam też używanego https://www.astroshop.pl/filtry-blokujace/orion-filtry-blokujace-filtr-ultrablock-2-/p,14442 . Pobawić się z nim a potem gdy będę miał trochę gotówki dokupić okular wraz z przejściówką na filtry 2" albo zwyczajnie kupić okular podobny do tego co mi zaoferowałeś tylko że w 2"? A w przyszłości gdy będę dokupywał sprzęt to trzymać się również tego samego rozmiaru czyli 2"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@linstalgia wydajesz sie być konkretnym człowiekiem, już coś wiesz, coś poczytałeś, zainteresowałeś się tym... No moim zdaniem nie potrzebujesz pomocy bo sam sobie poradzisz, zwyczajnie śledź forum, czytaj recenzje okularów, relacje z obserwacji, poradniki na forum, przejrzyj tabelę Wimmera. Trochę Cię nakierowaliśmy i tyle wystarczy. Jeśli chodzi o graty to tak jak pisałem, ja bym kupił ES 14 albo nawet ES 11 i koniecznie filtr UHC 2". Dlatego 2" bo jego użyjesz ze wszystkim a 1,25" tylko z okularami 1,25" ;) proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)