Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


morr6

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, szukam dla siebie pierwszego teleskopu. Budżet to około 1000zł, zastanawiałem się nad 10" na dobsonie ale nie wiem czy w tej cenie wgl kupie coś takiego?

Dlatego mam pytanie co byście polecili dla amatora za takie pieniądze.

 

1. W jakiej mieszkasz miejscowości - nie chodzi nam o konkret ale niebo. Czy jest to wolna od zaświetlenia wioska, czy zaświetlone lampami i neonami duże miasto, czy masz warunki podmiejskie ?

Wieś, 25km na południe od Krakowa, niebo wydaje mi się być całkiem niezłe (chociaz moze mi sie wydawać bo mogłem nie wiedzieć na prawde dobrego).

2. Jaka konstrukcja teleskopu Cię interesuje ?

Raczej Newton.

3. Gdzie najczęściej Będziesz prowadził obserwacje - mały blokowy balkon, duży taras czy miejscówka podmiejska ?

Ze względu na mieszkanie we wsi moge prowadzić obserwację gdzie tylko dusza poniesie, ogród przy domu, ew. zapakować teleskop do auta i pojechać na jakąś lepszą miejscówkę

4. Co preferujesz w obrazach nieba - czy są to planety naszego US oraz nasz Księżyc i Słonko, czy tak zwany ,,głęboki   kosmos" DSO ?

Cięzko powiedzieć, myślę, żę chętnie prowadził bym obserwacje DSO ale planety US też chętnie bym pooglądał także cięzko mi powiedzieć.

5. Jakim przedziałem cenowym dysponujesz ?

około 1000zł, możliwa lekka dopłata.

 

Dodam, że mobilność raczej nie jest problemem, astrofotografem raczej też nie zostane (przynajmniej na razie). 

Licze na pomoc z waszej strony i jak rady w tych sprawach dla osoby początkującej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dobrze kombinujesz - tylko 10" już ponad twój budżet, chyba, że używka, ale raczej ciężko w ok. 1000 zł. Prędzej używane 8" w tych granicach cenowych. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, morr6 napisał:

A pytanie czy w ogóle warto na start brać tak duży teleskop, czy będę w stanie wykorzystać jego możliwości jako amator?

A podjedź pod jakąś grupę obserwacyjną w okolicy. Sam się przekonasz i podejmiesz właściwą decyzję :) Tutaj masz grupy regionalne.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, morr6 napisał:

A pytanie czy w ogóle warto na start brać tak duży teleskop, czy będę w stanie wykorzystać jego możliwości jako amator?

To nie jest problem. DSy łatwiej dostrzec w dużym teleskopie. O ile będziesz miał motywację nosić i wystawiać większy teleskop to szukaj większego. Z drugiej strony... lepsze 8" na podwórku niż 10" które pojawi się na giełdzie za rok w takiej cenie ?

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Newton, to minimum 8". Masz świetne warunki (wieś) co prawda pod Krakowem a to duże miasto i zaświetlenie spore. 

Ale Piotrek wyżej ma rację, im większy teleskop, tym cięższy, tym bardziej potrafi zniechęcić do użycia. Ale im większy Newton, tym więcej potrafi pokazać. Gdzieś trzeba pójść na kompromis. 

Teleskop to początek wydatków. Dobre okulary, to dodatkowe pieniądze do wydania. Czasem większe od samej tuby. 

Później ze dwa dobre filtry do mglawic. I znowu wydatki. 

Kolimator. Filtr polaryzacyjny do Księżyca. 

Może zielony laser do namierzania obiektów. 

Idź w Newtona, ale pamiętaj o innych wydatkach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

A podjedź pod jakąś grupę obserwacyjną w okolicy. Sam się przekonasz i podejmiesz właściwą decyzję :) Tutaj masz grupy regionalne.

Astro-miłośnicy z Krakowa i okolic umawiają się TU

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz teleskopu potrzebujesz, okularów, szukacza i kolimator do Newtona. Ceny okularów mogą być dwu jak i cztero cyfrowe... Kolimator podobnie. Można zrobić z pudełka po kliszy i można wydać na niego tysiąc złotych. 

Kupisz na początku teleskop z szukaczem i podstawowymi okularami. Pospotykasz się z ludźmi i zobaczysz co będziesz chciał wymienić czy dokupić. 

7 godzin temu, morr6 napisał:

Oraz do czego są filtry mgławicowe, tzn. jak dokładnie działają i co dają?

Służą do wycięcia części widma światła aby zwiększyć kontrast między mgławicą i tłem. Są setki obiektów, które będziesz mógł oglądać w teleskopie 8" bez filtrów. Więc na tym etapie bym się filtrami nie przejmował. 

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, morr6 napisał:

Oraz do czego są filtry mgławicowe,

Np odcinaja zanieczyszczenie sztucznym swiatlem , przez co mglawica staje sie wyrazniejsza , pojawia sie tez fragmenty niewidoczne bez filtra. Niektore mglawice sa  niemozliwe do zauwazenia bez filtra H - beta , np mglawica emisyjna California  w Perseuszu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a drugie pytanie czy nie warto poczekać na wypłate i faktycznie dołożyć brakującą kase i kupić 10" niż teraz 8"? W sensie czy różnica między tymi teleskopami jest na tyle duża że warto zainwestować w ten większy? A jeśli tak to jaka mniej więcej jest rozsądna cena używanej 10 + niezbędne dodatki.

A jeżeli sie komuś chce czy nie chciałby przybliżyć co bym potrzebował (poza niezbędnymi rzeczami jak okulary, szukacz itd) i ile by to kosztowało mniej więcej? Chodzi mi właśnie o filtry i tego typu rzeczy, co dokładnie dają i co polecacie kupić do takiego dobsona 8"/10".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy sporą grupę astroobserwacyjną w Krakowie i często jeździmy na miejscówki. Mamy newtony od 6 do 20 cali, refraktory i MAKi ;) Najlepiej będzie jak sam zobaczysz co się z czym je i jak wszystko wygląda. Jak coś to priv :)

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mcmaker napisał:

Mamy sporą grupę astroobserwacyjną w Krakowie i często jeździmy na miejscówki. Mamy newtony od 6 do 20 cali, refraktory i MAKi ;) Najlepiej będzie jak sam zobaczysz co się z czym je i jak wszystko wygląda. Jak coś to priv :)

Tak jak kolega pisze, warto wybrać się z nami na obserwacje. Mamy wątek na Astromaniaku gdzie na bieżąco planujemy wypady, warto go śledzić: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=28736&start=2650

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta przy obserwacjach obiektów głębokiego nieba - kupujesz największy teleskop na jaki Cię stać ? Trzeba mieć jednak świadomość, że sam zakup teleskopu to początek. Potem są okulary, filtry, itp. Generalnie studnia bez dna ?

Chłopaki wyżej pisali - podjedź kiedyś do nas na obserwacje to zobaczysz z czym się to je. Sprzętu mamy sporo choć chyba obecnie 8" nikt w ekipie nie ma ale 10" mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)