Skocz do zawartości

Korektor komy oraz flatownica


Archis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zwracam się do Was z poradą. Stoję przed zakupem korektora komy aby poprawić jakość wykonywanych fotek. Mam jednak problem z wyborem właściwego. Mianowicie obawiam się złego dobrania odległości od matrycy aparatu. Zastanawiam się pomiędzy tymi dwoma:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1802&lunety=Korektor komy 2 do teleskop w Newtona F 3 5 F 6 MPCC Mark III Baader Planetarium - odległość wymagana do zachowania to 55mm,

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2011&lunety=Korektor komy 2 do teleskop w Newtona GSO - nie wiem czy dobrze rozumiem ale odległość wymagana to 50,8mm?

Wg wikipedii odległość matrycy od bagnetu w moim canonie 200D wynosi 44mm.

Zatem w którym z tych korektorów dam radę bez problemu uzyskać wymaganą odległość?

Czy do pierwszej pozycji potrzebowałbym jakiegoś extendera? Proszę o pomoc w dobraniu ewentualnych elementów.

 

W drugiej części tematu, pytam, czy znajduje się ktoś tutaj kto wykonuje flatownice? Jestem totalnie antyelektorniczny i nawet nie dysponuję sprzętem do wykonania takowej, więc chętnie bym u kogoś zamówił.

 

Z góry dzięki za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektor pierwszy MPCC III, powinno być dobrze bez żadnych dodatkowych przedłużek. Bo do jego podłączenia potrzebujesz pierścienia Canon EOS/t2, który jest gruby i dokłada tą brakującą odległość. (https://teleskopy.pl/Pierścień-T2-(M42x0,75)-/-Canon-EOS-(do-lustrzanek-Canon-EOS)-teleskopy-711.html) ale to możliwe że masz, bo przecież jakoś lustrzankę podpinasz :) 

Co do flatownicy to nie wiem kto robi, ja zawsze robiłem flaty  w dzień na niebie. Dla mnie było to wystarczające. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2020 o 14:23, Archis napisał:

Na chwilę obecną dysponuję czymś takim. 

Nie jestem pewny czy gwinty będą spójne. 

 

Wydaje mi się  że masz tam gwinty m42, ale wnioskuję to tylko po grubości pierścienia. Te z gwintami t2. są zwykle grubsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za informacje. Dla bezpieczeństwa zakupię też ten pierścień. 

Flatownicę szukam nie bez powodu. Większość Was pewnie foci stacjonarnie z ogródka. Ja swój zestaw wożę i jeszcze się nie zdarzyło, żebym miał możliwość poczekania z telepem do odpowiedniej jasności nieba. Zatem jak już mam flaty robić to od razu podczas sesji. Póki co i tak zbieranie materiału po kilkanaście godzin jest poza moim zasięgiem, więc się muszę kombinować. :P

Temat wydaje się być wyczerpany, dziękuję zatem za pomoc! A Sidioussowi zostawiłem PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)