Skocz do zawartości

Stopniowa rozbudowa sprzętu- kilka pytań początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym wszystkich powitać, to mój pierwszy post tutaj, chociaż od jakiegoś czasu czyta i rozwijam swoją wiedzę. ?
Od lat gapiłem się w niebo i postanowiłem w końcu coś z tym większego zrobić. Teleskop zakupiłem w połowie roku Spinor Optics R-90/900 AZ-3 i potem dokupiłem okulary Orion EF 12mm FOV 60 i Explore 26mm FOV 62.

Udało mi się zaobserwować Jowisz i Saturna (niesamowity widok!) oraz oczywiście księżyc i trochę M43 (warszawa nie sprzyja).

I stąd miałbym kilka pytań początkującego. Jeśli pomyliłem działy lub powinienem napisać w innnym wątku proszę o informację. 

Obecnie mam wrażenie, że przydałby mi się montaż paralaktyczny. Myślę o czymś pokroju EQ3 ale chyba EQ5 będzie bardziej przyszłościowe? Wiem, że wybór zależy głównie  od budżetu ale właśnie rozglądam się i zastanawiam na ile duża róznica jest między nimi. Też by zamontować napęd. 

A druga sprawa odnośnie początków astrofotografii. Próbowałem trochę telefonem komórkowym (S10E) za pomocą montaży do teleskopu.  Księżyc wychodzi niesamowicie;)) ale zrobienie czegokolwiek innego jest niemalże niemożliwe. Czy ktoś ma doświadczenie w takich zdjęciach i jak dobrego efektu można oczekiwać przy takim układzie? I czy np aparat telefonu powinien być jak najbliżej okularu czy jednak w odległości tych 2 cm?

A i pytanie odnośnie prognoz pogody. Czy możecie polecić jakąś w miarę sprawdzoną stronę? Obecnie używam meteo.pl i clearoutside.com.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na montażu bez żadnego napędu fotografować będziesz mógł praktycznie tylko Księżyc i Słonko (przez filtr!). Myślę że warto by spróbować odpowiedzieć na pytanie: co dalej. Czy jakieś wyjazdy pod ciemne niebo są opcją, czy raczej z miasta albo spod miasta? Czy wizual czy astrofoto (połączyć tego raczej się nie da na dłuższą metę)?  Wtedy można próbować coś zaproponować. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz przyszłościowo o astrofotografii to minimum to niestety, nie  eq5 tylko heq5, oczywiście jeśli chcesz używać cięższych teleskopów, bo do zwykłych obiektywów wystarczy coś w stylu SW Star Adventurer

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

53 minuty temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Teraz doczytałem jaki masz teleskop, do astrofotografi on się raczej nie nadaje.

Teleskop zakupiłem dosyć budżetowy, żeby przekonać się czy w ogóle złapie bakcyla. I złapałem. Stąd dalsze rozważania i ten post. Doskonale wiem, że sam teleskop jest dosyć marny chociaż i tak Saturna do tej pory wspominam. A co rozumiesz przez 'cięższych teleskopów'?

2 godziny temu, jolo napisał:

Na montażu bez żadnego napędu fotografować będziesz mógł praktycznie tylko Księżyc i Słonko (przez filtr!). Myślę że warto by spróbować odpowiedzieć na pytanie: co dalej. Czy jakieś wyjazdy pod ciemne niebo są opcją, czy raczej z miasta albo spod miasta? Czy wizual czy astrofoto (połączyć tego raczej się nie da na dłuższą metę)?  Wtedy można próbować coś zaproponować. 

Wyjazdy pod ciemne niebo masz na myśli wypady na cała noc gdzies daleko od miasta? Zdecydowanie planuje. Chociaż nie ukrywam, pod miasto pewnie będzie częściej, łatwiej. Zapewne póki co coś po środku, odnośnie visual/foto. Wisual czy astrofoto chodzi np o mase i rozmiar teleskopów i statywów? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zubru napisał:

Wisual czy astrofoto chodzi np o mase i rozmiar teleskopów i statywów? 

Nie, bardziej chodzi o obsługę i cenę. Do wizuala fajnie nadają się np dobsony, średnie refraktory, newtony, maki czy SCT na porządnym montażu azymutalnym (AZ4 czy AZ5). Do astrofoto potrzebny jest przede wszystkim montaż do śledzenia, oraz teleskop z płaskim polem widzenia (z flattenerem czy korektorem komy).

Proponowałbym raczej wybranie się na zlot astronomiczny i wtedy sam byś najlepiej ocenił, czego potrzebujesz. Miałbyś też okazję sprawdzić jak wyglądają zestawy do fotografii i dlaczego mało kto obserwuje przez nie wizualnie. 

Refraktor który posiadasz do astrofotografii się raczej nie nadaje. Wizualnie sporo nim można zobaczyć, ale pod ciemne niebo trzeba go zabrać. Z dala od miast. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos astrofotografi, jest ktoś w stanie mi powiedzieć ile łącznie kosztuje zestaw do takiej amatorskiej astrofotografii? Z jakim kosztem trzeba sie liczyć żeby móc zacząć robić fajne zdjęcia głębokiego kosmosu? I co będzie potrzebne mniej więcej (nie wliczając aparatu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, morr6 napisał:

Tak a propos astrofotografi, jest ktoś w stanie mi powiedzieć ile łącznie kosztuje zestaw do takiej amatorskiej astrofotografii? Z jakim kosztem trzeba sie liczyć żeby móc zacząć robić fajne zdjęcia głębokiego kosmosu? I co będzie potrzebne mniej więcej (nie wliczając aparatu)

To nie takie proste, bo zależy jakie zdjęcia będą dla Ciebie "fajne",  w jakiej skali chcesz focić itd. Trzeba mieć też świadomość, jak ważna jest umiejętna obróbka materiału by wyszło fajne zdjęcie. 
Szerokie kadry myślę że można zacząć od 2-3tys zł? Nieduży montaż, przyzwoity obiektyw, pilot lub laptop do sterowania sesją i można zacząć się bawić. 
By ugryźć trochę większą skalę to myślę że trzeba szykować 6-8tys, przy założeniu kupowania sprzętu na giełdzie, a nie nówek. Montaż np heq5, newton 150/750 + akcesoria (złączki, korektor komy, astropudełko, laptop do sesji jeśli takowego nie posiadasz, lunetka i kamerka do guidingu no i licencje na programy jeśli nie będziesz pracować na darmowych) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, morr6 napisał:

Tak a propos astrofotografi, jest ktoś w stanie mi powiedzieć ile łącznie kosztuje zestaw do takiej amatorskiej astrofotografii? Z jakim kosztem trzeba sie liczyć żeby móc zacząć robić fajne zdjęcia głębokiego kosmosu? I co będzie potrzebne mniej więcej (nie wliczając aparatu)

Wszystko zależy ,,co" chcesz fotografować, US czy tzw. DSO no i w jakich pasmach.
Poczytaj najpierw tematy tego działu. Znajdziesz tam podstawy wprowadzające do tematu astrofotografia :)
A co do ceny... Koledzy wyżej w dużym przybliżeniu napisali a co do ,,aparatu" jak napisałeś, to też oprócz lustrzanek są dedykowane kamery a ceny.....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jolo napisał:

Nie, bardziej chodzi o obsługę i cenę. Do wizuala fajnie nadają się np dobsony, średnie refraktory, newtony, maki czy SCT na porządnym montażu azymutalnym (AZ4 czy AZ5). Do astrofoto potrzebny jest przede wszystkim montaż do śledzenia, oraz teleskop z płaskim polem widzenia (z flattenerem czy korektorem komy).

Proponowałbym raczej wybranie się na zlot astronomiczny i wtedy sam byś najlepiej ocenił, czego potrzebujesz. Miałbyś też okazję sprawdzić jak wyglądają zestawy do fotografii i dlaczego mało kto obserwuje przez nie wizualnie. 

Refraktor który posiadasz do astrofotografii się raczej nie nadaje. Wizualnie sporo nim można zobaczyć, ale pod ciemne niebo trzeba go zabrać. Z dala od miast. 

Ja zastanawiałem się nad stopniową ewolucją sprzetu w stylu: Montaż EQ5  najlepiej z silniczkiem, to powinno udźwignąć w przyszłości większe/lepsze teleskopy a i teraz dać możliwość nauki używania go i jakiś pierwszych zdjęć. Następnie jakiegoś mocniejszego np Newtona na ten montaż, który już poprawi jakość wizuala jak i szanse na zdjęcia. Bardziej mi mi chodzi o wizual z możliwością uwiecznienia tego co się widzi, niekoniecznie od razu full astrofoto.. z tego co czytałem taki montaż powinien dać radę do takic celów. Taki jeszcze złoty środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, zubru napisał:

Taki jeszcze złoty środek.

Chyba raczej taki zgniły kompromis. EQ5 z dużym Newtonem. Niewygodne do wizuala i raczej nie zestaw do nauki AstroFoto. 

Odpowiedź sobie na pytanie: "Quo vadis?" wizual czy foto? Jak nie wiesz to sprobój tanim kosztem różnych rzeczy. Weź jakieś surówki, pobaw się w obróbkę. Kup adapter do lustrzanki za 50 zł i pocykaj Księżyc, bo do tego sprzęt masz. Obrób, zestackuj, zobacz jak radzisz sobie z łapaniem ostrości. Czytaj, ucz się... Może potem szerokie kadry... Zobacz ile razy wyjedziesz z tym co masz pod ciemne niebo... 

  • Like 2
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, pmochocki napisał:

Chyba raczej taki zgniły kompromis. EQ5 z dużym Newtonem. Niewygodne do wizuala i raczej nie zestaw do nauki AstroFoto. 

Odpowiedź sobie na pytanie: "Quo vadis?" wizual czy foto? Jak nie wiesz to sprobój tanim kosztem różnych rzeczy. Weź jakieś surówki, pobaw się w obróbkę. Kup adapter do lustrzanki za 50 zł i pocykaj Księżyc, bo do tego sprzęt masz. Obrób, zestackuj, zobacz jak radzisz sobie z łapaniem ostrości. Czytaj, ucz się... Może potem szerokie kadry... Zobacz ile razy wyjedziesz z tym co masz pod ciemne niebo... 

Mądrze prawisz, chyba faktycznie mnie poniósł entuzjazm nowicjusza trochę. Dzięki za rady.

 

5 godzin temu, wessel napisał:

Dzięki, pouczająca lektura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)