Skocz do zawartości

Widmo nocnego nieba


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

To teraz Jolo możesz eksperymentalnie potestować wszelkiego rodzaju filtry przeciw LP i dowiemy się, który wycina to co powinien wyciąć :) Do tej pory musieliśmy polegać na tym co napisał producent i jak subiektywnie filtry oceniają użytkownicy.

  • Like 2

Altair Astro Starwave 102ED-R FPL53 || AZ 4 1,5" || PZO 8x40

ND 5 by AstroLutek || OMEGON polaryzacyjny zmienny 2" || Explore Scientific UHC 2" || Explore Scientific CLS 2"

kątówka Explore Scientific 2" dielectric || ES 24 82° || ES 11 82° || ES 4.7 82° ||

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

To co w tym widmie nie jest całkiem oczywiste, to dwie linie absorpcyjne przy 486 oraz 656nm. To dość charakterystyczne długości odpowiadające wodorowi alfa i beta - ale skąd się wzięły w promieniowaniu nocnego nieba jako linie absorpcyjne? Przez chwilę miałem zagwozdkę, ale potem przypomniałem sobie, że poprzedniej nocy oglądałem jasny Księżyc. A Księżyc jak wiadomo odbija światło słoneczne, i linie te pochodzą od światła słonecznego odbitego od Księżyca i rozproszonego na chmurach. Dodatkowym dowodem na to jest słabo zaznaczony, ale obecny tryplet magnezowy przy 516 i 518nm - charakterystyczny twór w widmie Słońca. 

Ostatecznym potwierdzeniem tego wniosku będzie zdjęcie widma nocnego nieba przy braku księżyca i porównanie. Na dodatek @wessel ma absolutnie rację, można to zrobić bez względu na pogodę. Olewamy chmury !! :)

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Esku1RES napisał:

Olewamy chmury !! :)

Radioastronomowie: hold my beer

  • Like 1
  • Haha 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MKonieczny napisał:

To teraz Jolo możesz eksperymentalnie potestować wszelkiego rodzaju filtry przeciw LP i dowiemy się, który wycina to co powinien wyciąć :) Do tej pory musieliśmy polegać na tym co napisał producent i jak subiektywnie filtry oceniają użytkownicy.

Taki też mam zamiar, choć akurat filtrów tego typu za dużo nie mam. Ale na zlocie można bez problemu przetestować to, co akurat będzie, wiele czasu to nie zabiera. 

2 godziny temu, Esku1RES napisał:

Ostatecznym potwierdzeniem tego wniosku będzie zdjęcie widma nocnego nieba przy braku księżyca i porównanie. Na dodatek @wessel ma absolutnie rację, można to zrobić bez względu na pogodę. Olewamy chmury !! :)

Dokładnie - taki mam plan. A oprócz tego dodatkowo jeszcze zdjąć widmo tła nieba bez Księżyca i też bez chmur. 

  • Like 3
  • Thanks 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu rozchmurzyło się na kilka chwil, więc zebrałem porównawczo widmo nocnego podmiejskiego nieba, ale tym razem bez chmur i bez Księżyca.  Na wykresie poniżej oba widma.

night-sky-spectrum.thumb.png.c6427b33a9aa8801f14a91a214d64296.png

Pierwsze co się rzuca w oczy to brak linii absorpcyjnych wodoru alfa i beta na widmie bez Księżyca. A więc pochodziły one ze światła słonecznego odbitego od Księżyca :) Na widmie z bezchmurnego nieba dużo wyraźniej widoczna jest linia tlenu atmosferycznego 5577A odpowiedzialna za naturalny airglow atmosfery. Niebo bez chmur i bez Księżyca świeci też oczywiście dużo słabiej.

Teraz przy porównaniu widać dopiero, jak źle była ustawiona ostrość na wcześniejszym widmie pod zachmurzonym niebem. Na tym spod czystego podmiejskiego nieba (dolny pasek, niebieski wykres) widać wyraźnie, że pasma emisyjne są węższe, udało się rozdzielić dublet Na przy 6154/65A, a także wewnątrz dołka sodowego przy 5890A widać niewielki pik emisyjny.  Niewielka górka w okolicach 4500A to najprawdopodobniej niebieska część światła pochodzącego z białych LEDów https://www.nature.com/articles/lsa2015105/figures/5 . Najbliższe latarnie LEDowe na szczęście są daleko, ale jest już całe mnóstwo przydomowych świateł LEDowych. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Ci o ten przy 4986A? Niestety nie wiem - nie umiałem znaleźć niczego sensownego. W okolicach +- 10A w katalogu linii z programu BASSProject z bardziej prawdopodobnych elementów są:

  • Hg I 4978.6A
  • Na I 4979.4A
  • Xe II 4988.8A
  • Xe II 4991.1A

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)